Teraz jest 27.04.2024, 12:59



Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1 ] 
[F1/F2] Maty grzejne - przeróbka z F2 do F1 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 16.12.2012, 21:04
Posty: 247
Podziękował: 1
Pomógł: 5

Silnik: ATD-1.9 TDI 101KM
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 2005
Województwo: małopolskie
Post [F1/F2] Maty grzejne - przeróbka z F2 do F1
Postanowiłem wymienić u siebie fotele – wybór padł na fotele z F2 sporta 8) szaro czarne „półkubełki” :P W ziązku z tym, że seryjnie miałem podgrzewane fotele chciałem nowe również podgrzewane. Kupiłem oryginalne maty w ASO i zaczął się domontaż tapicerki aby założyć maty.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gdy już były poskładane a ja ucieszony pojawił się zonk, którego w zasadzie spodziewałem się ale łudziłem się, że jednak będzie ok. Po wsadzeniu fotela do auta i podlączeniu okazało się, ze oparcie grzeje non stop… niezależnie od tego ile będzie ustawione na potencjometrze. Zaczęło się szukanie rozpisu wiązek do foteli (obydwie maty czy z F1 czy z F2 mają 4 piny w kostce)
F1
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
F2
Obrazek
Poniżej jest wtyczka do maty fotela - w F1 tylko różnią się kolory kabli
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Po jakimś czasie przypomniałem sobie o istnieniu pogramu ELSA :P i zasięgnąłem info. Znalazłem rozpiski do F1 i F2 do podgrzewania.
F2
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
F1
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Próbowałem to podpinać na różne sposoby. Odciąłem kostkę która szła do przekaźnika w fotelu z F1 (stare vagi typu F1 mają dwa przekaźniki – po jednym pod fotelem natomiast nowsze jak np. F2 ma jeden przekaźnik centralny do podgrzewania). Przemierzyłem gdzie się pojawia + po włączeniu gdzie jest stały, który przewód łączy się z którym i nic … łączyłem na różne sposoby i dalej nic :/ .
Kolejnym krokiem było przemierzenie samych przewodów mat siedziska bez wtyczek. Okazało się ze w macie od F2 są dwie pary kabli które przewodzą(łączą się ze sobą) a w F1 tylko jedna – dało to do myślenia. Rozłożyłem siedzisko i okazało się, że para przewodów którą się różni idzie tak jakby do środkowej części maty. Rozłożyłem poszycie i okazało się że w F1 jest w macie założony termistor
Obrazek
Obrazek
z którego sygnał wraca do przekaźnika a w F2 jest coś takiego:
Obrazek
(na marginesie dodam że to ustrojstwo normalnie przewodzi - nie wiem jak zachowuje się gdy jest wpięte w instalacje F2 ponieważ nie miałem okazji aby sprawdzić) z drugiej strony jest metalowa powierzchnia.
Po przemierzeniu termistora z F1 wyszło ok. 8kom przy ok. 25°. Śmiało można je zastąpić termistorem ok. 10 kom przy tej samej temperaturze – są dostępne na necie :) koszt to ok. 1 zł. Termistor działa tak że podaje info (chyba napięcie?) na przekaźnik i przerywa „+” żeby za bardzo się nie nagrzało na danym położeniu potencjometru. Jeśli chcemy np. zejść z 5 na 2 to trzeba będzie chwile poczekać, aż zacznie dawać „+”.

Ogólnie mata do F1 ma 4 kable: 2 grube to masa i + oraz dwa cienkie masa i powrót do przekaźnika. W F1 oryginalnie zrobione jest tak, że aby fotel grzał musi być podpięte oparcie ze względu na to że do oparcia podpięta jest masa „-”. Ta masa, którą widać na zdjęciach, że idzie do siedziska to masa do termistora. Ja zrobiłem tak, że masa idzie tu i tu aby grzał bez oparcia.
Kolory kabli:
Fabia 1
Czarno biały – impuls do sterownika aby włączyć „+”
Czarno żółty – „+”
Brązowy – „-”
Brązowo żółty – „+” od kostki przekaźnika pojawia się po sygnale z termistora.
Brązowo żółty – idzie od siedziska („+” od kostki przekaźnika pojawia się po sygnale z termistora.)
Fabia 2
Czarno zielony – ten przyjąłem jako czarno biały z F1 aby podłączyć impuls
Brązowy – „+”
Niebieski – „-”
Tyle kabli pamiętam - reszta z tego co kojarzę

Tymczasowe podłączenie aby sprawdzić czy grzeje :) może komuś kolory kabli bardzie wpadną w oko niż opis. :P i w zasadzie tak już zostały :) tylko polutowane i zrobione bardziej profi :mrgreen: :P
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


mam nadzieję że komuś się to przyda :czytaj:

pzdr. :mrgreen:

ps. sorry za ewentualne błędy :)

_________________
Fabia - wroni
krótka srebrna
długa czarna


20.06.2013, 22:36
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL