Teraz jest 05.07.2024, 08:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
[F1] Zasysanie powietrza przez otworek w odmie - czy tak ma być? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02.01.2016, 19:43
Posty: 12
Podziękował: 6
Pomógł: 0

Silnik: BUD-1.4 16V 80KM
Skrzynia: JHQ - 5b.
Rok prod.: 2007
Województwo: śląskie
Post Zasysanie powietrza przez otworek w odmie - czy tak ma być?
Witam wszystkich formumowiczów.

Po odbiorze auta od mechanika (silnik jak w opisie) zauważyłem 1 dziwną rzecz - przy uruchomionym silniku słychać syczenie, którego wcześniej nie było. Zauważyłem, żę pochodzi ono z otworka w odmie (otworek od spodu odmy) - po przytknięciu do niego palca czuć że wytwarza się tam niezłe podciśnienie i zasysane jest powietrze. SZczegóły na obrazku poniżej

https://naforum.zapodaj.net/5a20e7e5b902.jpg.html

Sprawdzałem dalej i zauważyłem że niezłe podciśnienie jest też na
-bagnecie od sprawdzania poziomu oleju
-otworu przez który wlewa się olej

Wcześniej głośnego zasysania przez odme nie było słychać. Mechanik grzebał z czymś innym (pompa wspomagania), zwróciłem mu uwagę na to, ale on to raczej zbagatelizował / obiecał że poszuka bo nie wie co jest.

W VAGu błędami nie rzuca. Silnik kręci normalnie, oleju nie ubywa, w ogóle innych objawów brak.
Jednak jak się ten otworek na odmie zatka palcem (nie ma to jak eksperymenty :evil: ) to po parunastu sekundach coś tam jęczy, wyświetla na zegarach EPC i w VAG pojawiają się błędy 18711 (Leak in Air Intake System) 17912 (Intake System - Leak Detected). Po usunięciu nie wracają.

Co jest grane? Czy to normalne? Co posprawdzać? :-( :-(

//edit - zrobiłem jazdy próbne i błędy 18711 17912 skutkujące kontrolką EPC pojawiają się również podczas pracy silnika na wolnych obrotach, po 10s od odpalenia, nie za każdym razem; po restarcie EPC gaśnie i po 10s znów to samo... :? :?


05.06.2018, 18:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 06.06.2017, 11:53
Posty: 235
Podziękował: 29
Pomógł: 4

Silnik: BUD-1.4 16V 80KM
Skrzynia: JHQ - 5b.
Rok prod.: 2007
Województwo: mazowieckie
Post Re: Zasysanie powietrza przez otworek w odmie - czy tak ma b
jak na moja logike skoro przed oddaniem do mechanika bylo dobrze a po jego pracy bylo zle to wniosek nasuwa sie sam ;)
daj zdjecie z dalszej odleglosci, to sprawdze u siebie bo mam ten sam silnik. To co zaznaczyles jako odma to jest plastikowe? Bo nie kojarze u mnie zeby cos takiego bylo.


06.06.2018, 11:23
Zobacz profil

Dołączył(a): 20.10.2010, 11:12
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 834
Zdjęcia: 1
Podziękował: 6
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia II kombi, Fabia II kombi
Rok prod.: 2008 , 2014
Województwo: śląskie
Post Re: Zasysanie powietrza przez otworek w odmie - czy tak ma b
Syczy bo pękła membrana gumowa w zaworze odpowietrzania skrzyni korbowej. Zawór jest w obudowie oddzielacza oleju tzw. odmy.

_________________
Nie odpowiadam na PW. Pytać tu na forum i tu będzie odpowiedż.


Niżej podpisany użytkownik dziękuje bonifacy za ten post:
kmalysiak
06.06.2018, 13:35
Zobacz profil Album osobisty
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 02.01.2016, 19:43
Posty: 12
Podziękował: 6
Pomógł: 0

Silnik: BUD-1.4 16V 80KM
Skrzynia: JHQ - 5b.
Rok prod.: 2007
Województwo: śląskie
Post Re: Zasysanie powietrza przez otworek w odmie - czy tak ma b
Zgodnie z Waszymi radami zakupiłem nową odmę i wymieniłem ją. Rady dla innych:
-wygodnie jest podnieść samochód i bawić się z odmą od spodu
-do wykręcenia są 3 imbusy, polecam do tego celu grzechotkę, w moim wypadku nawet nie były zastałe czy zapieczone
-przed włożeniem nowej odmy można przelecieć uszczelki olejem silnikowym - będzie łatwiejszy montaż

Sycznie znikło i zmniejszyło się też podciśnienie w bagnecie do sprawdzania poziomu oleju i w korku wlewu oleju. Póki co błędami też nie rzuca - trochę pojeździłem w różnych warunkach...

Rozebrałem starą odmę - zdjąłem pokrywę pod którą jest zawór z membraną. Okazało się, że gumowa czerwona membrana była w zasadzie cała, jednak plastik pod nią był przetopiony - pojawiły się dziury i stąd nieszczelności; w mojej Fabii odma jest z podgrzewaniem; ciekawe jaka była przyczyna takiego stanu odmy - myślicie że element grzejny uszkodzony i przez to plastik się wytopił??


16.06.2018, 21:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 77 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL