Teraz jest 08.07.2024, 06:11



Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
[F1] Jak działa klimatyzacja manualna w fabii? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 18.11.2009, 19:24
Lokalizacja: Kielce
Posty: 155
Podziękował: 10
Pomógł: 0

Silnik: BKY-1.4 16V 75KM
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2000
Województwo: świętokrzyskie
Post Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
Cześć
Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak działa klimatyzacja manualna w fabii? Na krótkich dystansach do 20km, nigdy mi się nie załącza, ale już w dłuższych trasach załącza się po przejechaniu prawie 100 km. Załącza się też w bardzo dziwny sposób ponieważ jak dojadę do świateł, zatrzymam się i ruszę z jedynki, wskoczę na 4000 obr. wtedy czuć rzeczywiście klimatyzację.
Słyszałem że na sprzęgle jest jakiś włącznik który uruchamia klime i klima uruchamia się wtedy kiedy ruszam z jedynki, to w momencie kiedy odpalę, zostawię na biegu jałowym i włączę klimatyzację to ona nie będzie działać?
W takim razie w jaki sposób uruchomić prawidłowo klimatyzację?
Jeśli ktoś wie więcej to z góry dziękuję za objaśnienie
Pozdrawiam


09.09.2014, 20:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13.09.2013, 06:03
Lokalizacja: SKL
Posty: 844
Podziękował: 4
Pomógł: 58

Silnik: BLS-1.9 TDI 105KM
Skrzynia: FDM - 5b.
Samochód: Comfort
Rok prod.: 2000
Województwo: śląskie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
W fabii jest klimatyzacja półautomatyczna za sprawą pokrętła nastawnika temperatury. Sterownik sprawdza temperaturę wewnątrz i zmierza do tej, jaką ma ustawioną. Dmuchawa musi być na minimum 1. biegu, przycisk klimy powinien się świecić. Nie ma żadnych ograniczników ani cudów że na jałowym nie działa. Wyłącznik w sprzęgle? Skąd takie rzeczy wytrzasnąłeś?
Jeśli klima Ci słabo chłodzi i tylko podczas jazdy coś czuć to sprawdź wentylatory chłodnicy. W ogóle przydało by się sprawdzić czy sterownik nie zgłasza że musiał zmniejszyć mocy sprężarki. Nie mówię tu o błędach, co się tak przyjęło że jak nie ma błędów to jest ok. Wielokrotnie opisywałem tą procedurę tu na forum.

_________________
Moja fabia
Obrazek


09.09.2014, 20:39
Zobacz profil

Dołączył(a): 08.07.2013, 11:04
Lokalizacja: Ruda Slaska
Posty: 920
Podziękował: 1
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Scenic 3 1.4T
Rok prod.: 2009
Województwo: śląskie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
DanielK napisał(a):
W fabii jest klimatyzacja półautomatyczna za sprawą pokrętła nastawnika temperatury. Sterownik sprawdza temperaturę wewnątrz i zmierza do tej, jaką ma ustawioną. Dmuchawa musi być na minimum 1. biegu, przycisk klimy powinien się świecić. Nie ma żadnych ograniczników ani cudów że na jałowym nie działa. Wyłącznik w sprzęgle? Skąd takie rzeczy wytrzasnąłeś? Jeśli klima Ci słabo chłodzi i tylko podczas jazdy coś czuć to sprawdź wentylatory chłodnicy. W ogóle przydało by się sprawdzić czy sterownik nie zgłasza że musiał zmniejszyć mocy sprężarki. Nie mówię tu o błędach, co się tak przyjęło że jak nie ma błędów to jest ok. Wielokrotnie opisywałem tą procedurę tu na forum.

ale on pyta o manulana :F a tam uklad jest prosty.

Wlaczasz AC, zaskakuje sprzeglo elektormagnetyczne na sprezarce i uklad juz dziala. Sprezarka w manulau dziala na zasadzie 0-1 czyli 0- wylaczona 1-pelna moc. Sterownik sprawdza pewnie cisnienie w ukladzie. Jak za wysokie zalacza wentylator(y), jak za niskie to je wylacza lub rozsprzegla sprezarke (zeby nie zamrozic parownika). I w ten radosny sposob slychac co jakis czas jak cyka sobie sprzeglo na sprezarce. Nie ma zadnych wylacznikow na luzie i innych cudow natury. Skoro ci szwankuje klima to pewnie masz malo czynnika, nie zalacza ci sie wentylator lub cos nie tak z elektornika. Za malo podales informacji co gdzie i jak. Czy po wlaczeniu AC swieci sie on ciagle czy lubi zgasnac mrugac itp ?. Zdaloby sie podpiac pod VAG i odczytac czy jakies bledy nie wyskakuja, to samo jakie jest cisnienie w ukladzie podczas pracy klimatyzacji. A przed wszyskim nabic klime jezeli tego nie robiles jeszcze.


09.09.2014, 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13.09.2013, 06:03
Lokalizacja: SKL
Posty: 844
Podziękował: 4
Pomógł: 58

Silnik: BLS-1.9 TDI 105KM
Skrzynia: FDM - 5b.
Samochód: Comfort
Rok prod.: 2000
Województwo: śląskie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
Nie widziałem nigdy manualnej klimy w fabii. W polo czy golfach tak.

_________________
Moja fabia
Obrazek


09.09.2014, 22:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24.01.2006, 09:43
Posty: 3671
Podziękował: 34
Pomógł: 98

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: kura
Rok prod.: 2000
Województwo: łódzkie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
DanielK napisał(a):
Nie widziałem nigdy manualnej klimy w fabii. W polo czy golfach tak.


Ja nie widziałem nigdy Climatronica w Fabii1.

_________________
Jeżeli udoskonalasz coś dostatecznie długo – na pewno to zepsujesz. ░▒▓█▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄▀▄
Obrazek


10.09.2014, 06:59
Zobacz profil

Dołączył(a): 08.07.2013, 11:04
Lokalizacja: Ruda Slaska
Posty: 920
Podziękował: 1
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Scenic 3 1.4T
Rok prod.: 2009
Województwo: śląskie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
DanielK napisał(a):
Nie widziałem nigdy manualnej klimy w fabii. W polo czy golfach tak.

yyyy zabiles mnie xd sa manualne nie ma nastawiania temp. na pokretle tylko zimno i cieplo nie mow ze nie widziales bylo duzo classicow w wersji ice czy cos takiego i tam byly montowane manualne klimy glownie


10.09.2014, 07:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13.09.2013, 06:03
Lokalizacja: SKL
Posty: 844
Podziękował: 4
Pomógł: 58

Silnik: BLS-1.9 TDI 105KM
Skrzynia: FDM - 5b.
Samochód: Comfort
Rok prod.: 2000
Województwo: śląskie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
Człowiek uczy się całe życie. Nie brnę dalej w swoje bo zapewne nie mam racji.

_________________
Moja fabia
Obrazek


10.09.2014, 08:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06.07.2009, 11:35
Posty: 2025
Podziękował: 15
Pomógł: 84

Silnik: CAYC-1.6 TDI 105KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Octavia II FL
Rok prod.: 2011
Województwo: podkarpackie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
Zawsze była klimatyzacja, która się nazywa Climatic i jest ona półautomatyczna, zarówno w Fabii I jak i w Fabii II, aż do czasu zaraz po FL, gdzieś chyba w 2010r zostało to zlikwidowane i od tego czasu oferują klimatyzację manualną...

_________________
Obrazek
Obrazek


10.09.2014, 08:35
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 08.07.2013, 11:04
Lokalizacja: Ruda Slaska
Posty: 920
Podziękował: 1
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Scenic 3 1.4T
Rok prod.: 2009
Województwo: śląskie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
dobra "me kulpa" chyba jednak macie racje bo szuaklem szukalem i sie nie doszukalem manuala... a bylem na 100% przekonany ze jakiegos basic-a z klima manualna widzalem (albo mial zmieniony panel) lub mi sie cos pop.... w mej glowie ;d - bosz internet nad morzem chodzi jak stara qpa i dlugo mi szukanie zajelo... czyli faktycznie w fabii byl albo climatic albo bez klimy.


10.09.2014, 16:13
Zobacz profil

Dołączył(a): 18.11.2009, 19:24
Lokalizacja: Kielce
Posty: 155
Podziękował: 10
Pomógł: 0

Silnik: BKY-1.4 16V 75KM
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2000
Województwo: świętokrzyskie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
Dzięki za wszystkie odpowiedzi rozjaśniło mi to trochę sprawę z klimatyzacją, ale niestety przez to sie samo nie naprawiło, ale chyba nie będę w niej grzebał bo szkoda czasu i pieniędzy.
Dzięki


10.09.2014, 18:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 08.07.2013, 11:04
Lokalizacja: Ruda Slaska
Posty: 920
Podziękował: 1
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Scenic 3 1.4T
Rok prod.: 2009
Województwo: śląskie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
nic nie napisales a chcesz pomocy... nawet nie napisales czy miales nabijany gaz ? 2ga sprawa trzaby podpiac pod kompa i sprawdzic parametry. Cisnienie w ukladzie, wydajnosc kompresora na poszczegolnych biegach wentylatora lub temp. ustawionej na pokretle... czy wentylator sie zalacza na kazdym biegu... ale cos skoro szkoda czasu i pieniedzy (bo idzie zima i pewnie potrzebna nie bedzie) - to pewnie na poczatku przyszlej wiosny zaczniesz znow plakac ze ci nie chlodzi...


10.09.2014, 20:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 18.11.2009, 19:24
Lokalizacja: Kielce
Posty: 155
Podziękował: 10
Pomógł: 0

Silnik: BKY-1.4 16V 75KM
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2000
Województwo: świętokrzyskie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
Tak, miałem nabijany gaz, to pierwsza rzecz jaką zrobiłem bo myślałem że gazu nie ma. Komputerem wszyscy mechanicy mi sprawdzają a ja tylko płacę i słyszę że wszystko jest w porządku.
Nie mam zaufanego mechanika od klimy, jeśli mógłby mi ktoś polecić kogoś w Kielcach to byłoby fajnie.
Dzięki


11.09.2014, 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): 31.08.2011, 12:18
Posty: 46
Podziękował: 1
Pomógł: 1

Silnik: BME-1.2 12V 64KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia Combi 1,2 HTP+LPG
Rok prod.: 2007
Województwo: wielkopolskie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
Wydaje mi się, że taki temat już był na forum... nawet niedawno... tylko znaleźć nie mogę.

Opis problemu był taki: klima po włączeniu przez jakiś czas nie działa w ogóle, potem zaczyna i działa normalnie (tzn. chłodzi tak jak powinna bez względu na obroty, prędkość itp.).

Rada z tego co pamiętam była: szukać na forach Octavii bo problem jest znany, takie objawy powoduje zbyt duża ilość oleju w układzie, trzeba spróbować odessać olej i zalać na nowo. Jak nie pomoże to sprężarka do wymiany.

Tyle cytatu z pamięci :) Sam tematu na szczęście nie musiałem przerabiać.


12.09.2014, 06:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30.10.2008, 15:17
Lokalizacja: Zelów
Posty: 87
Podziękował: 2
Pomógł: 0

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Skoda RAPID LB MY15
Rok prod.: 2014
Województwo: łódzkie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
Chłopaki, chyba jeździcie tylko jakimiś wypaśnymi wersjami Fabii jak twierdzicie, że w F1 nie było manualnej klimatyzacji. Otóż siostra ma F1 z końca produkcji, kupioną w maju 2007 r. wyposażenie Classic plus pakiet Active i ma właśnie tam manualną klimatyzację więc jednak była.

_________________
Obrazek SKODA Rapid 1.2 TSI 105 KM

Obrazek SKODA Fabia I 1.2 12V HTP 64 KM


22.09.2014, 00:36
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06.07.2009, 11:35
Posty: 2025
Podziękował: 15
Pomógł: 84

Silnik: CAYC-1.6 TDI 105KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Octavia II FL
Rok prod.: 2011
Województwo: podkarpackie
Post Re: Jak działa klimatyzacja manualna w fabii?
grzesk ja nie mogę, ludzie po prostu z braku wiedzy i czytania instrukcji nazywają to klimą manualną. O tym, że jest półautomatyczna świadczą podpisane wartości temperatur dookoła pokrętła regulacji temp. - to tak wizualnie w kabinie, no bo pomijam już oczywiście samo jej działanie.

Tylko taka klima była w Fabii I i jest ona półautomatyczna:

Obrazek

_________________
Obrazek
Obrazek


22.09.2014, 08:28
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 29 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL