Teraz jest 03.07.2024, 05:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona
[F1] Świece do Fabii - temat zbiorczy 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.04.2013, 08:56
Posty: 1026
Podziękował: 2
Pomógł: 1

Silnik: BKY-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Skoda Fabia
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
Chciałem sam się nauczyć. Kupiłbym sobie klucz dynamometryczny, ktoś pewnie tu jest kto sam wymienia świece, poinstruowaliście by mnie krok po kroku jak się za to wziąć i myśle że bym to zrobił. A co aż takie to ryzykowne? Generalnie świece polepszają osiągi, zmniejszają zużycie paliwa, więc chce to zrobić. Ile mogę zapłacić za komplet nowych świec NGK?


02.11.2013, 09:13
Zobacz profil
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny

Dołączył(a): 28.08.2012, 20:19
Lokalizacja: SPS
Posty: 1542
Podziękował: 36
Pomógł: 110

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: FDL - 5b.
Samochód: F1 AUA 2001 + corsa E 2017 B14XEL
Rok prod.: 2001
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
To nie jest ryzykowne. Ogólnie to ściągasz filtr powietrza, wyciągasz cewki (ciężko siedzą) i odkręcasz świece. Klucz to 16mm do świec dostępny w byle jakim sklepie motoryzacyjnym lub nawet w castoramie czy leroy merlin. Moment dokręcania świec to teoretycznie 25NM, ale to robi się na czucie. Ma być dokręcone, ale nie na chama bo nie wykręcisz ich później, lub jak przekręcisz gwint (raczej ciężko o to) to masz głowicę do wymiany. Po prostu wkręcając nową świecę jak poczujesz opór wkręcając ręką to znaczy, że świeca już dotknęła się podkładką do głowicy. Teraz kluczem dokręcasz i czujesz, że nowa podkładka zaczyna się zgniatać. Dokręcasz tak, aż poczujesz, że podkładka się zgniotła całkiem i zablokowało ci klucz, że nie da się nim przekręcić używając średniej siły. Tyle. Proste jak konstrukcja cepa. Chyba, że masz dużo pieniążków to kup sobie klucz dynamometryczny, ale to wtedy taniej cie wyjdzie mechanik.

_________________
Obrazek


02.11.2013, 13:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.09.2011, 20:54
Lokalizacja: SBE
Posty: 3227
Zdjęcia: 0
Podziękował: 17
Pomógł: 143

Silnik: AWY-1.2 6V 54KM
Skrzynia: GSH - 5b.
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
waleks1 napisz do kogoś z klubowiczów w okolicy patrząc na problemy z wymianą filtra powietrza dwa tygodnie będziemy ci tłumaczyć jak , podjedziesz do mechanika raczej nie da ci patrzeć na ręce i nadal nic nie będziesz wiedział, skoro chcesz robić to sam zrobisz ,a ktoś podpowie co i jak ... takie moje zdanie.

_________________
zanim założysz temat użyj opcji szukaj
forumowe >>długopisy , smycze z logo F1 i F2 dostępne << więcej informacji w pierwszym poście tematu


02.11.2013, 16:52
Zobacz profil WWW Album osobisty

Dołączył(a): 20.10.2010, 11:12
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 834
Zdjęcia: 1
Podziękował: 6
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia II kombi, Fabia II kombi
Rok prod.: 2008 , 2014
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
witek_77 napisał(a):
To nie jest ryzykowne.
Też tak uważam z tym że .......
witek_77 napisał(a):
Moment dokręcania świec to teoretycznie 25NM, ale to robi się na czucie.
Zgadza się. Ktoś kto praktykuje w tym fachu od lat, rzeczywiście robi to na wyczucie. Klucz dynamometryczny nie jest mu niezbędny do tego i innych czynności.
witek_77 napisał(a):
Po prostu wkręcając nową świecę jak poczujesz opór wkręcając ręką to znaczy, że świeca już dotknęła się podkładką do głowicy. Teraz kluczem dokręcasz i czujesz, że nowa podkładka zaczyna się zgniatać. Dokręcasz tak, aż poczujesz, że podkładka się zgniotła całkiem i zablokowało ci klucz, że nie da się nim przekręcić używając średniej siły.
No nie każdy ma czucie w rączkach. Np. mój kolega na urodziny otrzyma ode mnie w prezencie klucz dynamometryczny. Co chce dokręcić to przeciągnie gwint. W golfie dwa razy wymieniałem przednie piasty ( zmieniał koła ) , w Combo trzy razy drążki kierownicze ( poprawiał po geometrii aby kierownica była prosto ) itp....itp.... Więc na początek z przygodą mechanikowania polecam:
waleks1 napisał(a):
Kupiłbym sobie klucz dynamometryczny,

_________________
Nie odpowiadam na PW. Pytać tu na forum i tu będzie odpowiedż.


02.11.2013, 18:23
Zobacz profil Album osobisty
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29.10.2009, 21:58
Lokalizacja: prowincja
Posty: 12717
Podziękował: 189
Pomógł: 403

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: 1Z5/K12
Rok prod.: 2012/2005
Województwo: podkarpackie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
Ale klucz kluczowi nierówny. Mam dwa: jeden przyzwoity KABO, ze świadectwem kalibracji i wąskim zakresem, bo tylko 60-130 Nm. Dałem za niego około 200 zł. Używam go głównie do kół (albo gdy coś się akurat mieści w tym zakresie). Drugi to raczej zabawka, jakaś naprędce wymyślona marka z marketu. Zakres niewiarygodnie szeroki 10-210 Nm, w komplecie były przedłużka i dwie nasadki. Kalibracji brak. Dałem za niego 40 zł.

Do świec przydałby się mały/krótki, z wąskim zakresem. I poniżej jakości Jonnesway to nawet nie spojrzałbym, bo to będzie bezużyteczne. Lepiej "mierzyć" ręką niż takim kluczem. Moje świece mechanik dokręcał sprzętem BETA (~500 zł za 3/4")

_________________
O ślepych za dnia: http://tinyurl.com/jenvmux
Proste jedzenie: https://prostejedzenieblog.wordpress.com
Skrót od tysiąca to "tys.", a nie "tyś". "Tyś" znaczy "ty jesteś".


02.11.2013, 18:56
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.04.2013, 08:56
Posty: 1026
Podziękował: 2
Pomógł: 1

Silnik: BKY-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Skoda Fabia
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
Chyba jednak wybiorę się z tym do mechanika ale wolałbym sam. Podjąbym się tego sam, gdyby ktoś porobił fotki co i jak. Akumulator trzeba odłączać przed wymianą świec? http://allegro.pl/klucz-nasadowy-do-swi ... 50882.html lub http://allegro.pl/klucz-dynamometryczny ... 36266.html taki by wystarczył? A skąd mam wiedzieć ile Nm ma być w sensie ze na kluczu są te oznaczenia? Do jakich celów może się jeszcze przydać taki klucz dynamometryczny i czy za 100 zł już kupie jakiś dobry? Gdybym taki klucz miał to wtedy łatwiej mi będzie to samemu wymienić?


03.11.2013, 08:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 13.04.2011, 22:54
Posty: 193
Podziękował: 0
Pomógł: 14

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Samochód: classic
Rok prod.: 2002
Województwo: łódzkie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
Witam
Cóż nie każdy jest mechanikiem,ale wymiana świec jest banalna i może zdarzyć się w drodze,w lesie o północy,więc każdy powinie to umieć.Jeśli dobrze pamiętam to na pudełku jest napisane jak to zrobić.
Dokręcając fabrycznym kluczem bez przedłużek nie zniszczysz ani świecy ani głowicy.
Ważne żeby był idealnie czysty gwint i świeca dała się wkręcać lekko na całej długości. To daje pewność,że gwint złapał prosto.
Marek


03.11.2013, 09:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29.10.2009, 21:58
Lokalizacja: prowincja
Posty: 12717
Podziękował: 189
Pomógł: 403

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: 1Z5/K12
Rok prod.: 2012/2005
Województwo: podkarpackie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
waleks1, ten klucz, do którego zalinkowałeś to w zasadzie jest identyczny jak ten mój marketowy za 40 zł. To jest zabawka. Może tak w połowie skali ma dokładność +/-30%, ale wartości skrajnych to już pewnie nikt nie jest w stanie podać, bo to loteria.

Ten jest przyzwoity: http://allegro.pl/jonnesway-klucz-dynam ... 36814.html

Masz kolego zayebiście irytującą cechę: pytasz dokładnie o to samo kilka razy, ignorując udzielone już odpowiedzi.

_________________
O ślepych za dnia: http://tinyurl.com/jenvmux
Proste jedzenie: https://prostejedzenieblog.wordpress.com
Skrót od tysiąca to "tys.", a nie "tyś". "Tyś" znaczy "ty jesteś".


03.11.2013, 09:53
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.04.2013, 08:56
Posty: 1026
Podziękował: 2
Pomógł: 1

Silnik: BKY-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Skoda Fabia
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
Czyli po kolei. Potrzebuje klucz nasadowy do świec i klucz dynamometryczny tak? Jeżeli to będę miał i świece to może się za to wezmę. Czy obojętne jest od której świecy się zacznie? Kazda świeca ma swoją cewke? Wystarczy je zdjąć tak? Kolejna rzecz jak się ustawia na kluczu te wartości? Pozdrawiam


03.11.2013, 10:34
Zobacz profil
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny

Dołączył(a): 28.08.2012, 20:19
Lokalizacja: SPS
Posty: 1542
Podziękował: 36
Pomógł: 110

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: FDL - 5b.
Samochód: F1 AUA 2001 + corsa E 2017 B14XEL
Rok prod.: 2001
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
Napisz lepiej skąd jesteś, to ktoś to to podmieni, bo ze śląska to ci ludzi pod dostatkiem.

_________________
Obrazek


03.11.2013, 11:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.09.2011, 20:54
Lokalizacja: SBE
Posty: 3227
Zdjęcia: 0
Podziękował: 17
Pomógł: 143

Silnik: AWY-1.2 6V 54KM
Skrzynia: GSH - 5b.
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
oj coś czuję że zanosi się na długą debatę ...
waleks1 napisałem Ci wcześniej zagadaj do kogoś, podjedz na spota (dziś po popołudniu) inaczej my swoje ty swoje ...
twojego silnika nie znam więc ci nie odpowiem na pytania odnośnie samej wymiany ale do kompletu brakuje we wspomnianym zestawie jednej małej rzeczy .... masz klucz do świec, masz klucz dynamometryczny ale jeszcze musisz mieć coś na ten klucz (nasadka + przedłużka) żeby móc dokręcić świece bo raczej nie da się połączyć tych dwóch kluczy z linków ;)
ustawianie : obracasz rączką i ustawiasz odpowiednie wartości na skali
http://www.anpetro.pl/png/20807-2.png
w aukcji z twojego klucza fajnie skalę widać ...

ps
witek_77 kolega nie chce się ujawniać , woli zdjęcia od normalnej podpowiedzi - jak by do kogoś zagadał myślę znalazł by bez problemu pomoc (stawiam że z grupy klubowicz na śląsku zrobił by mu to prawie każdy ...)

_________________
zanim założysz temat użyj opcji szukaj
forumowe >>długopisy , smycze z logo F1 i F2 dostępne << więcej informacji w pierwszym poście tematu


03.11.2013, 12:01
Zobacz profil WWW Album osobisty
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20.03.2008, 09:45
Lokalizacja: Mińsk-Maz.
Posty: 1530
Zdjęcia: 0
Podziękował: 4
Pomógł: 58

Silnik: CGGB-1.4 16V 86KM
Skrzynia: LVA - 5b.
Samochód: Ambition plus
Rok prod.: 2013
Województwo: mazowieckie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
Ale panowie nad czym tu debatować,trzeba rzeczywiście mieć talent żeby przekręcić świecę.Normalny klucz wystarczy.
A oddzielną kwestią jest czy w ogóle mechanik do tego użyje klucza dynamometrycznego.


03.11.2013, 14:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.04.2013, 08:56
Posty: 1026
Podziękował: 2
Pomógł: 1

Silnik: BKY-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Skoda Fabia
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
Artur to podaj mi linka żebym wiedział naocznie o co chodzi z tą nasadką i przedłużką chyba że o to ci chodzi> http://allegro.pl/klucz-do-swiec-5-el-z ... 84491.html . Jeżeli będę miał zwykły ten klucz do świec to jak będę przykręcał na wyczucie to jakieś 1/3 obrotu wystarczy?. Pytałem też o te cewki. Każda świeca ma swoją cewkę? Bo wiem że niektóre auta mają jedną cewkę na szynie czy jakoś tak. Obojętnie od której świecy się zacznie? Na razie nie chcę się ujawniać, spróbuje z waszą pomocą sam to wymienić, na przyszłość może się przydać. A wykręcacie świece ręcznie czy też kluczem? Czyli ustawiam na tym kluczu, ile 15 NM i jak przykręcam to jak będzie odpowiednia wartość to już dalej nie będzie można przykręcać, tak to działa?


04.11.2013, 08:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 08.07.2013, 11:04
Lokalizacja: Ruda Slaska
Posty: 920
Podziękował: 1
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Scenic 3 1.4T
Rok prod.: 2009
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
wybaczcie ze to apisze ale ja pier................................. jak czytam post powyzej, tego kolesia wszystko przerasta O_O. @waleks1 albo z ciebie niezly prowokator, albo naprawde... a dobra nie pisze bo zaraz warny poleca. Myslisz ze kazdy ma czas latac i robic dla wielmoznego Pana zdjecia ? Ta sama robota jakbys do kogos z klubu podjechal i on by ci to zrobil. Zreszta kupujesz klucz dynamometryczny - w jego cenie bys mial w warsztacie bez stresu wymienione wszystkie swiece i spokoj na jakies 60 tys km lol. Pozdrawiam wszystkich cierpliwych - do ktorych ja nie naleze :}


04.11.2013, 09:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.04.2013, 08:56
Posty: 1026
Podziękował: 2
Pomógł: 1

Silnik: BKY-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Skoda Fabia
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Świece do Fabii - temat zbiorczy
Spokojnie koleś. Nic się nie dzieje. Tylko pytam, kto pyta nie błądzi. Lepiej zapytać 10 razy niż nie zapytać i potem spaprać robote. Z takiego założenia wychodzę. Pozdrawiam. Myślę że nie wszyscy są w gorącej wodzie kąpani jak user "czp"


04.11.2013, 09:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL