Teraz jest 21.09.2024, 15:45



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
[F1] Wielkość felg a wysokość zawieszenia 
Autor Wiadomość

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post Wielkość felg a wysokość zawieszenia
Witam!

ostatnio jak byłem w warsztacie zajrzalem pod swoją fabiane i dostrzegłem, że w paru miejscach niejednokrotnie o coś zaczepiłem i mam ślady na podwoziu.

Planuje zmienić koła na 16" 205/45. Samochód na standartowym zawieszeniu wygląda wtedy jak wóz drabiniasty i dlatego chce zminić zawieszenie. Myślę nad Koni Sport które obniża o 40mm przód i tył.

I tak zastanawiam się jak będzie z wysokością samochodu.

Czy prześwit samochodu przy obniżonym zwieszeniu będzie taki sam przy felgach 14" co przy 16'??


13.09.2007, 15:53

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
http://www.miata.net/garage/tirecalc.html Kalkulator spod tego linka daje jakies rozeznanie. Na Twoim miejscu spojrzalbym na wielkosci kol na danych profilach i wtedy dopiero podjal decyzje o obnizeniu auta o iles mm. Tez mnie kusilo nawet na moich 15" felgach zrobic obnizenie, ale za czesto jezdze jakimis polnymi drogami [ dzialka ] itp zeby sie w to bawic.


13.09.2007, 17:32

Dołączył(a): 09.12.2006, 21:37
Lokalizacja: Łódź
Posty: 138
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Województwo: łódzkie
Post 
Jaki masz silnik? Jakie masz wymiary opon na tych 14?


13.09.2007, 18:58
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4654
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
pawelapollo, wysokość samochodu (prześwit) możesz sobie łatwo wyliczyć znając wymiary koła które masz i tego które chciałbyś założyć.

To samo dotyczy przekłamań licznika itp.

Ale jak to ugryźć?

Zacznijmy od wyjaśnienia parametrów koła
felga ma średnicę podana w calach (1cal=25,4mm)
opona ma dwa parametry szerokość (w mm) i profil (wyrażony jako procent szerokośći)
profil to boczna ścianka opony-ta z napisami

Aby obliczyć różnicę w wysokości auta na różnych kołach potrzebujemy poznać promień jednego koła i porównać do promienia drugiego koła - promień czyli w uproszczeniu odlegołość podwozia od jezdni

liczy się to tak:
promień koła = promień felgi + profil opony

przykład: koło na feldze 14 z oponą 185/60

Profil opony: 185 x 60% = 111 mm
srenica felgi 14" x 25,4 = 355,6 mm
promień felgi = średnica / 2 - czyli 355,6 / 2 = 177,8 mm
Promień całego koła = 111+177,8 = 288,8mm czyli ~29 cm
Tak samo liczysz inne koło - odejmujesz wymiar jednego koła od drugiego i masz wynik wyrażony w mm - to jest właśnie różnica prześwitu auta

Jeżeli będziesz kombinował z zawieszeniem to w odejmowaniu musisz jeszcze uwzględnić obniżenie zawieszenia.

Natomiast przekłamania licznika liczy się tak samo tylko ze wzoru na obwód koła:
2 pi x promień

Promień już znasz, 2 pi = 6,283185307, co też nie powinno być zagadką :mrgreen: / Kiedy już masz obliczony obwód jednego koła, liczysz obwód nowego koła. dzielisz mniejszy obwód przez większy i masz różnicę obwodów wyrażoną w %
Przekłamanie licznika będzie wynośiło dokładnie tyle samo %

Mam nadzieję, że nic nie pomieszałem bo stuknąłem dzisiaj 1000 km i jestem troszkę zmęczony a na dodatek po powrocie dla relaksi uwolniłem kilka piwek z butelkowej niewoli co niestety nie rozjaśniło mojego umysłu...

Jeśli opis jest zbyt infantylny to przepraszam, ale byłęm kiedyś wolontariuszem pracującym z dziećmi upośledzonymi i tak już mi zostało, że tłumaczę wszystko tak, że niektórzy mogą poczuć się urażeni tłumaczeniem fatktów oczywistych.

[ Dodano: 14-09-2007, 00:58 ]
ooooo a kalkulator cosmosa liczy to o czym napisałem powyżej :crazy:


13.09.2007, 23:54
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL