Teraz jest 20.09.2024, 05:22



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 434 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 29  Następna strona
CB Radio ilu was jest? Pytania i Odpowiedzi 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 07.11.2005, 13:24
Lokalizacja: Wejherowo
Posty: 497
Podziękował: 1
Pomógł: 8

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2001
Województwo: pomorskie
Post 
Z mojego doświadczenia anteny Hustler stroją się bardzo dobrze. Miałem w sumie 3 sztuki i we wszystkich 3 trzeba było trochę skrócić promiennik. Samo popuszczenie śrub i wciśnięcie bacika głębiej w podstawę nie skutkowało (poprostu dalej się już nie dało go wepchnąć i trzeba było go ucinać po kawałeczku). W sumie skracałem powoli po ok 2mm. 2 pierwsze anteny musiałem skrócić w sumie po ok 5-6mm, ostatnią zaś wystarczyło już pierwsze 2mm cięcie. Stroiły się idealnie - SWR 1.1-1.2 .

Niestety moje Hustlery miały wady :mrgreen: ; w pierwszej odkręcił się promiennik i zgubiłem go gdzieś pod Łomżą, w drugiej uciołem kabel klapą bagażnika, trzecia spodobała się amatorowi złodziejowi (kradnąc antene ucioł jej kabel - gdzie on to sprzeda to już ja nie wiem).

Obecnie na dziure w błotniku czeka antena Sirio Super Carbonium. W firmowej Fabce już taki montaż był i się mi sprawdził. Teraz dziurawienie Fabki prywatnej mi został.

_________________
WWW.CIAPKOWO.PL - może TY odmienisz ich los.


03.02.2007, 20:57
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 08.08.2006, 07:18
Lokalizacja: Staszów
Posty: 151
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Samochód: HETCHBECK
Rok prod.: 2001
Województwo: świętokrzyskie
Post 
mariusz_s,
z tym obcinaniem to juz słyszałem na forum CB, poza tym jak stroił mi koles ze sklepu to powiedział ze dla ten antenki juz nie da sie nic wiecej "wycisnąć" a jesli bede chciał pogadac to lepiej na wyzsze kanały przejść wtedy bedzie lepiej odbierała... Jak odkrecałem "bacik" to zauwazyłem ze jest do konca i to moze to, o czym mówisz, utne ze 2 mm i podjade jeszcze raz...

_________________
pozdrawiam!!!
FABIA 1,4MPI 8V+GAZ


03.02.2007, 21:16
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 07.11.2005, 13:24
Lokalizacja: Wejherowo
Posty: 497
Podziękował: 1
Pomógł: 8

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2001
Województwo: pomorskie
Post 
Ale pamiętaj. Ucina się powoli i po każdym cięciu sprawdza współczynnik fali stojącej czyli SWR czy jest właściwy. Na "oko" można tylko sporo namieszać.

_________________
WWW.CIAPKOWO.PL - może TY odmienisz ich los.


03.02.2007, 21:19
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 08.08.2006, 07:18
Lokalizacja: Staszów
Posty: 151
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Samochód: HETCHBECK
Rok prod.: 2001
Województwo: świętokrzyskie
Post 
tak...tak... nie jestem az taki Gamoń :good: powiedz tylko czy sprawdzac na 19-tym? czy jak "pismo" mówi 1,40 i19?

_________________
pozdrawiam!!!
FABIA 1,4MPI 8V+GAZ


03.02.2007, 21:22
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 07.11.2005, 13:24
Lokalizacja: Wejherowo
Posty: 497
Podziękował: 1
Pomógł: 8

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2001
Województwo: pomorskie
Post 
SWR sprawdza się na 3 kanałach 1, 40 i 19. W sumie najlepsze SWR powinno być dla 19 kanału gdyż jest to akurat środek pasma częstotliwości CB-radio.

Generalnie jeśli SWR na 19 kanale dostaniesz po zestrojeniu 1.1 to dla początku i końca pasma czyli 1 i 40 nie powinno być gożej niż SWR 1.3. Tak mówi praktyka (pod warunkiem iż radio+wtyczka+kabel+antena są sprawne).


03.02.2007, 21:29
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 08.08.2006, 07:18
Lokalizacja: Staszów
Posty: 151
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Samochód: HETCHBECK
Rok prod.: 2001
Województwo: świętokrzyskie
Post 
mariusz_s napisał(a):
(pod warunkiem iż radio+wtyczka+kabel+antena są sprawne).


własnie czy są jakies konkretne objawy które wskazują na uszkodzenie? resztę juz wiem i w poniedziałek bede sprawdzał. mysle ze kabelek jest OK bo moze cos działo by sie niepokojącego.jakby nie było to piękne dzieki za wskazówki na temat"bacika" :browar:

_________________
pozdrawiam!!!
FABIA 1,4MPI 8V+GAZ


03.02.2007, 21:37
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Popieram zdanie kolegi (kolegów) co do cięcia bata w Hustlerce - to konieczność. Stroiłem chyba już ze 4 i mój kolega też stroił te anteny i za każdym razem trzeba było ciąć bata. Ale dziwna dla mnie jest ta długość, którą zaproponował jeden z kolegów - przecież 2 mm to grubość brzeszczota prawie........ Ja za każdym razem (w każdej antenie) ucinałem 10 mm i to jednorazowe obcięcie dawało pole manewru przy strojeniu. Jeżeli nie chcesz aż tyle "ryzykować" to zetnij od razu 5 mm. Poza tym nie ma znaczenia ile bata jest schowane - ważne jest to, co jest wystawione.

No i oczywiście potwierdzam - Hustlery się ładnie stroją - ja uzyskiwałem 1,0 do max 1,3 w różnych przypadkach na różnych kanałach.

Kanały, na których powinno się stroić to 20 jako kanał podstawowy, potem 1 i 40 jako kanały do kontroli czy bat mamy skrócić czy wydłużyć. Jak widzę, ze ktoś pisze, że stroić należy na 19 to aż mnie trzęsie - to jest kanał drogowy a nie kanał do strojenia !!!!! Potem tylko bałagan, zakłócenia i nakładanie się sygnałów, bo jakiś baranek stroi antenę nie tam, gdzie powinien :sciana:.

Napisz jakie masz wyniki SWR na kanałach 1, 20 i 40.


04.02.2007, 13:55

Dołączył(a): 08.08.2006, 07:18
Lokalizacja: Staszów
Posty: 151
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Samochód: HETCHBECK
Rok prod.: 2001
Województwo: świętokrzyskie
Post 
2New,
napewno podziele sie rezultatanmi bo juz sporo wiem a o tym obcinaniu to moim zdaniem logiczne... zobaczcie jak piszą na forum CB rado.pl

http://cb-radio.pl/phpBB/viewtopic.php?t=95

[ Dodano: 2007-02-04, 15:35 ]
Zobaczcie koledzy jeszcze to!!!
STROIMY ANTENE - taki był tytuł

Anteny są wstępnie strojone w fabryce, dlatego w większości przypadków nie wymagają ponownego strojenia. W przypadku, gdy niezbędne jest dostrojenie anteny polecamy zastosować się do poniższej procedury:
1. Ustawić się na otwartej przestrzeni, minimum 50 m (lub więcej) od metalowych obiektów, jak bramy, latarnie itp.
2. Podłączyć SWR meter pomiędzy wtyk anteny, a radiostację CB. Zastosować się do instrukcji SWR miarki, by prawidłowo użyć urządzenie.
3. Ta procedura dotyczy strojenia anteny dla 40 kanałów bandy CB, tzn. następujących częstotliwości:
- CH 1 = 26 960 MHz
- CH 19 = 27 180 MHz (środek pasma)
- CH 40 = 27 400 MHz
4. Wybrać kanał 1 w radiostacji CB, dokonać pomiaru SWR i zanotować wynik

Przycisk PTT trzymać tylko kilka sekund. W przypadku zbyt wysokiego SWR może dojść do uszkodzenia radiostacji !!!

5. Powtórzyć pomiar dla kanałów 40 i 19
6. Jeżeli wartości SWR dla CH 1 i 40 są takie same, a wartość mniejsza jest na CH 19, Wasza antena nie wymaga żadnego strojenia.
7. Jeśli wartość SWR jest niższa na CH 1 , niż na CH 40, antena jest elektrychnie "długa", dlatego należy skrócić promiennik o ok. 10 mm naraz, aż do otrzymania równych wartości SWR dla kanałów 1 i 40.
8. Jeżeli wartość SWR jest niższa na kanale 40, niż wartość dla kanału 1, antena jest elektrycznie "krótka", dlatego należy wysunąć promiennik, po ok. 10 mm, dla każdego pomiaru, aż do uzyskania równych wartości na CH 1 i 40.

Dla niektórych rodzajów anten, zmiany częstotliwości dokonuje się za pomocą specjalnych pierścieni, śrub, lub przeciwwag. Wówczas procedura wyżej opisana pozostaje taka sama, jednak nie wymaga obcinania, ani wysuwania promiennika.


73!!!
PS. Powyższa procedura nie jest mojego autorstwa. Wszelkie uwagi kierować na www.sirioantenne.it ;)

_________________
pozdrawiam!!!
FABIA 1,4MPI 8V+GAZ


04.02.2007, 15:11
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Na forum cb-radio.pl w wątku, który podałeś jest napisane, że stroimy na kanale 20 - i moim zdaniem jest to poprawne. Bo niby dlaczego 19 a nie 20 jest środkiem pasma ?

A co do samego sposobu strojenia, który przytoczyłeś - jest to prawda, jeżeli na 40 jest więcej niż na 1 to antenę skracamy a jeśli na 1 jest więcej niż na 40 to wydłużamy. I znowu wymiary - o 10 mm to można na wstępie skrócić lub wydłużyć, żeby zauważyć jak się będą zachowywały wskazania - potem skracamy lub wydłużamy o tyle, ile potrzeba, nawet 2 mm.


04.02.2007, 16:10

Dołączył(a): 08.08.2006, 07:18
Lokalizacja: Staszów
Posty: 151
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Samochód: HETCHBECK
Rok prod.: 2001
Województwo: świętokrzyskie
Post 
2New napisał(a):
Na forum cb-radio.pl w wątku, który podałeś jest napisane, że stroimy na kanale 20 - i moim zdaniem jest to poprawne. Bo niby dlaczego 19 a nie 20 jest środkiem pasma ?

dokładnie jak mówisz,
zobaczymy jaki rezultat bedzie jutro . Opisze
pozdrawiam :browar:

_________________
pozdrawiam!!!
FABIA 1,4MPI 8V+GAZ


04.02.2007, 19:20
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04.03.2005, 01:03
Lokalizacja: Chomiki - Warszawa
Posty: 1382
Podziękował: 0
Pomógł: 4

Silnik: AZQ-1.2 12V 64KM
Rok prod.: 2004/2005
Województwo: mazowieckie
Post 
mi Hustlera 100 po podalaczeniu do radia i sprawdzeniu SWR obcieto z 1cm.
Antena jest wystrojona idealnie. Popsulem SWR jedynie gdy antena byla na podkladce.. zerwalem i zdaje sie na folie ktora jest oryginalnie naklejona na antene.. wiecej nie kombinuje. SWR jest OK.


04.02.2007, 22:49
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 08.08.2006, 07:18
Lokalizacja: Staszów
Posty: 151
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Samochód: HETCHBECK
Rok prod.: 2001
Województwo: świętokrzyskie
Post 
no i kicha!!!!
pbciołem około 5 mm ale stroic sie nie chciała pokazywało 3SWR pojechałem wiec do innego sprzedawcy, zaczoł kombinowac i nawet nie zauwazyłem jak wszdł do sklepu i zów zaczoł regulowac słabo było słychac ale ja dobrze słyszałem. mam jutro przyjechac bo sprawdzi na innym radiu (podejzewa ze radio) swoją antenę postawił mi na dachu i tez słabo odbierało. zdiołem bat pod domem i jakby mnie cos jkneło zeby zmiezyc :sciana: bat ma 195cm :smutny: w sklepie ucioł ale az tyle????? wiec pewnie do D juz antena chyba ze dostane nowy bat..... :blowup:

_________________
pozdrawiam!!!
FABIA 1,4MPI 8V+GAZ


05.02.2007, 19:52
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
hemroq napisał(a):
no i kicha!!!!
pbciołem około 5 mm ale stroic sie nie chciała pokazywało 3SWR pojechałem wiec do innego sprzedawcy, zaczoł kombinowac i nawet nie zauwazyłem jak wszdł do sklepu i zów zaczoł regulowac słabo było słychac ale ja dobrze słyszałem. mam jutro przyjechac bo sprawdzi na innym radiu (podejzewa ze radio) swoją antenę postawił mi na dachu i tez słabo odbierało. zdiołem bat pod domem i jakby mnie cos jkneło zeby zmiezyc :sciana: bat ma 195cm :smutny: w sklepie ucioł ale az tyle????? wiec pewnie do D juz antena chyba ze dostane nowy bat..... :blowup:


Po pierwsze - nie wiem zbyt bardzo z Twojego opisu na czym polegało regulowanie i po co sprzedawca poszedł do sklepu... żeby co...? Czym i jak on to stroi?

Po drugie - czy bat ma długość 195 cm tak jak napisałeś ??? :shock: Wydaje mi się, że powinien mieć około 100 cm bo to Hustler przeca ??? .


05.02.2007, 21:29

Dołączył(a): 08.08.2006, 07:18
Lokalizacja: Staszów
Posty: 151
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Samochód: HETCHBECK
Rok prod.: 2001
Województwo: świętokrzyskie
Post 
2New,
Dobrze wlasciwie zrozumiałes, ów sprzedawca również zajmuje sie strojeniem a kombinował tak ze, wysuwał i wsuwał bat sprawdzając SWR, twierdził ze jest zle ze za wysokie SWR a poszedł do sklepu (bo było to obok) i własnie ucioł bat, pomiary wyszły niezle bo jak twierdził nie da sie bardziej zjechac na dół i ma w granicach 1,3 (dokładnie nie pamietam juz) ale Ci co słyszeli nas przy kontroli nadawania mówili ze bardzo piszczy wiec stwierdził ze moze radio jest słabe bo własciwie strojenie jest dobre i najpierw przyniusł antene inną ale nikt sie nie odzywał hahahaha-moze nie było nikobo akurat... wiec stwierdził ze jego antena jest OK, wiec radio
dzis mam podjechac i sprawdzi moją antene na jedo radiu (moze radio jest wlanięte) bo wczoraj juz musiał zamknąc sklep i nie miał czasu.
Chce w ten sposób wyeliminowac albo antene albo radio cos musi byc niesprawne. Ja po przyjezdzie do domu wukręciłem bat i zmiezyłem go i własnie ma 0,95m dlatego sie wkuzyłem bo wydaje mi sie ze juz nic nie poradzi sie z anteną!!! (za krótka)
moim zdaniem jeszcze tylko potrzeba wymienic bat i jeszcze raz zestroic albo kupic nową antene a tę oddac kuzynowi...

Szkopół w tym ze mówie ze wyjedziemy na wolna przestrzen ale twierdza ze nie jest to potrzebne i stroją miedzy blokami prze sklepie na dodatek jest to troche w dołkuuuu

przeciez nie bede kupował miernika specjalnie na swoją antene tylko, mnie potrzeba bedzie tylko doraznie n\bo nie jezdze tak duzo. wczesniej jedni słysza inni nie albo nie odpowiadają? jeszzce inni twierdza ze piszczy albo słabo słychac jednym słowem metlikkkkk
??? :sciana:

_________________
pozdrawiam!!!
FABIA 1,4MPI 8V+GAZ


Ostatnio edytowano 06.02.2007, 09:19 przez hemroq, łącznie edytowano 2 razy



06.02.2007, 08:50
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
hemroq - ale Hustler ma mieć nie 195 cm bata tylko około 100 cm - co to jest za bat i dlaczego jest taki długi........ :shock:

Jaką on ma końcówkę - chodzi mi o to, żebyś opisał jak wygląda zakończenie pręta na samej górze, co tam się znajduje.

Coś mi się wydaje, że to chyba jakaś kombinacja z tą anteną - bat nie jest oryginalny tylko jakaś samoróbka.

Koledzy - jakiej długości baty macie w Hustlerach ?

PS. hemroq - zwracaj uwagę na to "jak" piszesz, bo czasami ciężko zrozumieć (uwaga absolutnie nie jest złośliwa :good:)


06.02.2007, 09:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 434 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 29  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL