Teraz jest 05.07.2024, 03:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Grzanie bez załączonego silnika 
Autor Wiadomość

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post Grzanie bez załączonego silnika
WItam, jestem tu nowy :mrgreen:

Mam takie pytanie. Otóż gdy jadę fabią (F1 1.4 75km) i nagrzeję silnik, to po zatrzymaniu się i wyłączeniu silnika (zostawiając zamknięty obwód) dalej mogę korzystać z ogrzewania dopóki silnik jest ciepły. W octavii którą pare miesięcy temu miałem do dyspozycji (octavii II, ale nie tej najnowszej po face-liftingu) 1.9 TDi nie było takiej możliwości (po wyłączeniu silnika od razu przestawała grzać). Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć mi na pytanie dlaczego tak się dzieję i czy jest to kwestia diesla/benzyny?


17.02.2009, 21:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05.04.2008, 22:12
Posty: 2170
Podziękował: 14
Pomógł: 112

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: 159
Rok prod.: 2009
Województwo: pomorskie
Post 
Octavia miała klimatyzację ( jak tak ręczna/automatyczna) ?

_________________
Vintage Audio Lover
Citroen C4 II Selection - 1.6 VTI


17.02.2009, 21:20
Zobacz profil WWW

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Tak, octavia miała Climatic (półałtomatyczną, ręczne wybieranie mocy dmuchania + ustawnanie pokrętłem temperatury). Fabia nie ma klimy.

[ Dodano: 2009-02-17, 23:27 ]
Chyba już wiem dlaczego tak się dzieję.

W fabce bez klimy za "temperaturę" powietrza odpowiada zwykły mechanizm, przestawienie pokrętła to mechaniczne przestawianie którędy ma lecieć powietrze a w octavii za to odpowiedzialna była elektronika (pokrętło było tylko do wyboru temperatury, a za sterowanie przepływem powietrza odpowiedzialna była elektronika). Dobrze myślę?

Trochę mi się to wydaje jednak dziwne że w samochodzie bez klimatyzacji można sobie takie udogodnienie zaserwować (pogrzać kabinę bez włączonego silnika), a jak mamy klimę półautomatyczną to wyłączenie silnika = brak możliwości grzania......


17.02.2009, 21:31

Dołączył(a): 23.01.2008, 17:16
Lokalizacja: Będzin
Posty: 78
Podziękował: 4
Pomógł: 2

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Samochód: Fabia HTB
Rok prod.: 2001
Województwo: śląskie
Post 
Heh to podgrzewanie przy wyłączonym silniku będzie działać tylko przez chwile, potem będzie dmuchać zimne powietrze... Także żadne udogodnienie to to nie jest.


18.02.2009, 15:53
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
andrzej_suse10, za bardzo kombinujesz.
jeśli nie masz włączonego silnika to skąd masz czerpać ciepło
odp.A - z nagrzanej wody układzie chłodznia - OK ale tylko tyle ile ciepła jest w nagrzewnicy. bo pompa wody bez silnika nie kręci. Wystudzisz nagrzewnicę i masz zimne
odp B z elektrycznej nagrzewnicy, którą mają niektóre silniki diesla w układzie ogrzewania, ale to też chyba nie działa przy wyłączonym silniku.

mam fabie z climatikiem i ciepłe leci przez kilka chwil (w zależności od tego ja zimno jest na zewnątrz i jak mocno w prawo mam pokrętło - czyli im uastawione na cieplesze tym szybciej cieple sie konczy, co jest logiczne


18.02.2009, 18:22
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 66 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL