Teraz jest 07.05.2024, 17:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
Jak najlepiej dbać o lakier?? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 16.07.2007, 12:55
Lokalizacja: Podkarpackie
Posty: 940
Podziękował: 0
Pomógł: 9

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: auto emocion
Rok prod.: 2000
Województwo: podkarpackie
Post 
Czarna perełka. Takiej próbowałem i nie pomogło
http://www.allegro.pl/item593756357_k2_ ... ki_k2.html


23.04.2009, 21:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04.09.2008, 11:19
Lokalizacja: [ KBR XXXX ]
Posty: 176
Zdjęcia: 1
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Octavia 2FL RS 2.0 TSI
Rok prod.: 2010
Województwo: małopolskie
Post 
JAK WOSKOWAĆ I DBAĆ O AUTO
Zacznijmy od stwierdzenia dość smutnego faktu: karoseria naszych Fabek pokryta jest wiekszą bądź mniejszą ilością drobnych zarysowań powstałych przede wszystkim z naszej winny podczas tak trywialnych czynności jak:

- wycieranie auta (nieodpowiednie materiały, np. szmatki o szorstkiej powierzchni itp.)
- nieumiejętne polerowanie auta
- używanie środków mocno ściernych, np. Tempo
- stosowanie zwykłych myjni

Należy pamiętać, że wosk, mleczka i kosmetyki polerskie nie usuwają tych rys - one wnikają w nie czyniąc je mniej wydocznymi!

Bardziej profesjonalną metodą jest oczywiscie mechaniczna polerka, której wykonanie jest możliwe w stosownych zakładach lakierniczych. Tego tematu nie będe natomiast omawiał, ponieważ nie miałem do tej pory styczności z tego typu zabiegami i nie czuje sie kompetentny do udzielania informacji w tym temacie.

Wreszcie, kiedy już zapoznaliśmy sie z podstawowymi informacjami, możemy przejść do sedna.

Zaczynamy od:

1. Umycie auta:

-> metoda na dwa kubełki- Przygotowujemy dwa wiadra. Jedno z nich napełniamy wodą z szamponem, drugie zwykłą, czystą wodą. Metoda polega na tym, aby myć pojazd mocząc szmatę/szczotkę/gąbkę w wiaderku z szamponem, po czym wypłukaniu jej w drugim z czystą wodą. I tak na zmianę. W ten sposob nie przenosimy zebranych podczas mycia ziarenek piasku na lakier i nie rysujemy powierzchni.

-> wycieranie
- Po umyciu auta wycieramy je szmateczkami z materiału ircha (jest to wyprawiona cienka skóra owcza a także innych zwierząt znajdująca zastosowanie w polerowaniu i czyszczeniu delikatnych gładkich powierzchni np. karoserii samochodowych, przyrządów optycznych, okularów).

: Wycierając nie oszczędzajcie na szmatach. Nie wystarczy wytrzeć jedną całego auta przewracając szmatkę na drugą strone gdy jedna zrobi sie już brudna. Szkoda lakieru i Waszej pracy - lepiej więcej się nalatać i zrobić tak, aby miało to ręce i nogi!

: Nie polecam silikonowych zbieraków - nie przekonują mnie do siebie ze względu na siłe jakiej trzeba użyć dociskając ją do lakieru.

: Alternatywą dla takiego mycia i wycierania jest bezdotykowa myjnia (jak sama nazwa wskazuje nie dochodzi tutaj do kontaktu lakier-szmata). Dzięki niej na aucie nie pozostaną żadne zacieki, nawet po wysuszeniu (w owych myjniach stosuje sie wodę demineralizowaną, która odparowuje bez śladu).

-> użycie środka czyszczącego
- Po umyciu auta jego lakier jest wciąż zabrudzony (między innymi starymi woskami i wszystkim tym, z czym nie poradził sobie normalnie szampon). Aby oczyścić auto z tych "nieczystości" używamy tzw. glinki (glinka usuwa zabrudzenia, które przyspoiły sie do lakieru i ciężko je usunąć przez samo umycie szamponem. To taka kostka, którą sie odłamuje z tabliczki i ugniata do miekkosci. Glinką czyści się po uprzednim rozpyleniu środka czyszczącego!), ewentualnie innego środka specjalnie do tego przezaczonego (np. http://www.meguiars.pl/shop/product_...products_id=38 ).

2. Polerowanie:
-> środek należy nakładać gąbką, a polerować i ścierać - watą. Zwykłą watą dostępną w każdej aptece.

: Bardzo ważne! Polerując auto działamy WYŁĄCZNIE na zimnym lakierze! W przeciwnym razie rysujemy lakier twardą szmatą (nitkami w szmacie czy np. zgrubieniami i obszyciami na końcach szmatki).

: Przy polerowaniu słowo "szmata" należy całkowicie wykreślić ze swojego słownika, a tym bardziej użycia!

3. Woskowanie:
-> Woski nakładamy zgodnie z instrukcją na produkcie. Cieńkie warstwy przy polerowaniu i tak ścieramy, a na lakierze zostaje tylko minimalna grubość. Dzięki temu nie będzie smug i polerowanie będzie łatwiejsze.

-> Felgi - polecam woskowanie również i felg. Dzięki temu trudniej osiada na nich pył hamulcowy!
-> Opony - Czernidło do opon - używalem wielu i nie widzę różnicy w działaniu poszczególnych produktów. Różnią się natomiast ceną. Warto, ponieważ opona wygląda zupełnie inaczej.
-> Szyby - To co napisze będzie może dość konstorwersyjne, ale polecam zwykły wosk samochody. Tak! Po prostu nałożyć wosk również na szyby! Nie będzie żadnych zacieków i woda będzie po nich idealnie spływać!

--------------------------------------

W co warto zainwestować aby jak najlepiej zadbać o swoje auto:

- Szczerze polecam produkty firmy Meguiars. Tak, są drogie, ale za jakość trzeba płacić, a te produkty spośród wszystkich dostępnych na rynku uznałem za najlepsze: nie pylą, nie tracą konsystencji i są strasznie wydajne!
Poniżej produkty do spełnienia wszystkich trzech kroków:
- Polecam Turtle Wax Nano - biały wosk. Fajny, ale strasznie pyli.
- Do lakierów perłowych polecam wosk firmy CarPlan.

Czego unikać:

- Nie polecam wosku Shella czy Castrola, mimo że wiele osób tak bardzo go zachwala. Przyciągają kurz, są tłuste, źle sie wcierają (a przecież wcierając również rysujemy lakier). Im lakier jest mniej dotykany, tym dla niego lepiej.
- Nie polecam pasty Tempo - jest agresywna i moim zdaniem stosując ją bardziej rysujemy niż pomagamy lakierowi.

Dlaczego warto woskować auto jak najczęściej:

- Łatwiej się myje
- Trudniej się brudzi
- Ptasie odchody są mniej niebezpieczne dla lakieru
- Ładniej wygląda
- Nie wozisz tony piasku na aucie
- Dobrze nawoskowane auto można myć samą wodą pod ciśnieniem
- Woskowanie felg sprawia, że trudniej osiada pył hamulcowy


23.04.2009, 21:24
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 16.07.2007, 12:55
Lokalizacja: Podkarpackie
Posty: 940
Podziękował: 0
Pomógł: 9

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: auto emocion
Rok prod.: 2000
Województwo: podkarpackie
Post 
Dejwid napisał(a):
- Nie polecam pasty Tempo - jest agresywna i moim zdaniem stosując ją bardziej rysujemy niż pomagamy lakierowi.

A znasz jakąś mniej agresywną??


25.04.2009, 18:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 13.01.2008, 13:40
Lokalizacja: Poznań
Posty: 33
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Rok prod.: 2000
Województwo: wielkopolskie
Post 
Ja mam jeszcze jedno pytania do kolegi Dejwid:
Otóż czy mógłbyś wytłumaczyć co rozumiesz pod pojęciem pkt.2 wskazanego przez Ciebie odpowiedniego mycia samochodu. Polerowanie, ok, ale nie podałeś do czego odnosi się to polerowanie, tzn. czy stosujesz jakieś konkretne środki itp. Nie rozumiem w Twojej wypowiedzi o jaki środek chodzi; środek polerski? jeżeli tak to jaki. Czy mógłbyś podać jakiś konkretny?

Pytam, ponieważ właśnie zastanawiam się nad woskowaniem i dlatego zainteresował mnie ten pkt.2 Regulaminu mycia autka :mrgreen:

PS Co do stosowanych środków, to ja stosuję środki oferowane przez pewną firmę dostępną na Allegro pod nickiem beps_sc i jestem zadowolony + wnętrze made by Kenotek


25.04.2009, 19:14
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 16.07.2007, 12:55
Lokalizacja: Podkarpackie
Posty: 940
Podziękował: 0
Pomógł: 9

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: auto emocion
Rok prod.: 2000
Województwo: podkarpackie
Post 
Załączam fotkę jak u mnie wygląda pod słońce
Obrazek
Macie jakieś rady ??


28.04.2009, 19:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24.10.2007, 16:04
Lokalizacja: Stargard-ZDR
Posty: 475
Podziękował: 7
Pomógł: 18

Silnik: BSW-1.9 TDI 105KM
Skrzynia: MHX - 5b.
Samochód: Black metalic F2 Comfort +
Rok prod.: 2009
Województwo: zachodniopomorskie
Post 
kornat i co, to niby ma być lakier w złym stanie tak? Jesli uważasz że jest bardzo porysowany to musiałbyś zobaczyć jak wyglądał lakier czarny metalić na renówce mojego wujasa - kręgi w zborzu to przy tamtym to mały pikuś. Tam to dopiero były rysy, nawet w nocy przy ulicznych latarnich to było widać :mrgreen:

_________________
Soft - diesel inside: 140KM/338Nm


28.04.2009, 19:50
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 16.07.2007, 12:55
Lokalizacja: Podkarpackie
Posty: 940
Podziękował: 0
Pomógł: 9

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: auto emocion
Rok prod.: 2000
Województwo: podkarpackie
Post 
W realu wygląda to trochę gorzej bo zdjęcia nie pokarzą tego co oczy same zobaczą


28.04.2009, 20:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04.09.2008, 11:19
Lokalizacja: [ KBR XXXX ]
Posty: 176
Zdjęcia: 1
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Octavia 2FL RS 2.0 TSI
Rok prod.: 2010
Województwo: małopolskie
Post 
Cytuj:
Polerowanie, ok, ale nie podałeś do czego odnosi się to polerowanie, tzn. czy stosujesz jakieś konkretne środki itp. Nie rozumiem w Twojej wypowiedzi o jaki środek chodzi; środek polerski? jeżeli tak to jaki. Czy mógłbyś podać jakiś konkretny?


np. ten http://www.meguiars.pl/shop/product_inf ... cts_id=268

a Kornat Tobie poleciłbym to:
http://www.meguiars.pl/shop/product_inf ... cts_id=451


28.04.2009, 20:03
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 02.04.2009, 12:12
Lokalizacja: Katowice/Orzesze
Posty: 374
Zdjęcia: 1
Podziękował: 18
Pomógł: 5

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: VW Golf V Comfortline
Rok prod.: 2005
Województwo: śląskie
Post 
witam Dejwid a cos co zakonserwuje autko na dluzej? moje dotychczasowe srodki byly slabe jak spadł deszcz ze dwa razy to woda juz tak fajnie nie splywala jak zaraz po pastowaniu....

_________________
POZDRAWIAM JA I MOJA CZARNULA


28.04.2009, 20:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05.04.2008, 22:12
Posty: 2170
Podziękował: 14
Pomógł: 112

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: 159
Rok prod.: 2009
Województwo: pomorskie
Post 
Dejwid, a może coś innego polecić bo czytałem w necie właśnie o tym produkcie, ale u mnie na wsi wogóle nie dostępny.
Ciągle myślę nad zakupem produktu nigrina na lekkie ryski. ( mam to samo co kolega kornat + ryski po boku od krzaków i również na czarnym lakierze. :och:

_________________
Vintage Audio Lover
Citroen C4 II Selection - 1.6 VTI


28.04.2009, 20:27
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 04.09.2008, 11:19
Lokalizacja: [ KBR XXXX ]
Posty: 176
Zdjęcia: 1
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Octavia 2FL RS 2.0 TSI
Rok prod.: 2010
Województwo: małopolskie
Post 
Cytuj:
witam Dejwid a cos co zakonserwuje autko na dluzej? moje dotychczasowe srodki byly slabe jak spadł deszcz ze dwa razy to woda juz tak fajnie nie splywala jak zaraz po pastowaniu....


to
http://www.meguiars.pl/shop/product_inf ... cts_id=271
i
http://www.meguiars.pl/shop/product_inf ... cts_id=263

Waże jest żeby myć samochód dobrym szamponem nie usuwającym woskowej ochrony.

Cytuj:
Dejwid, a może coś innego polecić bo czytałem w necie właśnie o tym produkcie, ale u mnie na wsi wogóle nie dostępny.
Ciągle myślę nad zakupem produktu nigrina na lekkie ryski. ( mam to samo co kolega kornat + ryski po boku od krzaków i również na czarnym lakierze.


Jak nie to spróbuj Farecla G3 dużo ludzi ją poleca, "nigrina" - o tej firmie nie słyszałem.


28.04.2009, 20:28
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05.04.2008, 22:12
Posty: 2170
Podziękował: 14
Pomógł: 112

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: 159
Rok prod.: 2009
Województwo: pomorskie
Post 
Nigrin niemiecka firma - http://www.nigrin.pl/

_________________
Vintage Audio Lover
Citroen C4 II Selection - 1.6 VTI


28.04.2009, 21:34
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 02.04.2009, 12:12
Lokalizacja: Katowice/Orzesze
Posty: 374
Zdjęcia: 1
Podziękował: 18
Pomógł: 5

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: VW Golf V Comfortline
Rok prod.: 2005
Województwo: śląskie
Post 
dzieki Dejwid. Mialem paste G3 lekkoscierna rysy znikaja na jakies 3 m-ce po tej G3 sprobuje nalozyc to co poleciles :good:

_________________
POZDRAWIAM JA I MOJA CZARNULA


29.04.2009, 09:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05.04.2008, 22:12
Posty: 2170
Podziękował: 14
Pomógł: 112

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: 159
Rok prod.: 2009
Województwo: pomorskie
Post 
Zaryzykowałem i kupiłem dziś produkt Nigrina Politura do renowacji lakieru + specialne miękkie szmatki też nigrina (bardziej bym powiedział że to jakaś gąbka z jednej strony a z drugiej wata czy coś w ten desń) + NIGRIN Preparat do konserwacji lakieru.
Nie mam zdjęć przed i po ale jestem bardzo zadowolony, do poprawy mi zostało tylko maska bo jeszcze są drobne ryski (ale tylko jak się przyjży), ale tylko na masce reszta tam gdzie były ryski na całym aucie to nie ma, auto wygląda jak by od lakiernika przyjechało.

Z umyciem auta, nałożeniem preparatu, wytarcie oraz nałożenie preparatu jeszcze do zabezpiecznia lakieru zajeło mi to 4 godziny nie śpieszyłem się, żeby czegoś nie spaprać. Minusy Nigrina Politura do renowacji lakieru to, że się pyli średnio. Wszystko robiłem w cieniu kiedy lakier był zimny itp.

Ceny
szmatka - 22 zł (x2 jedna na renowacje a druga na konserwacje)
Nigrina Politura do renowacji lakieru -24 zł
NIGRIN Preparat do konserwacji lakieru.- 33zł

_________________
Vintage Audio Lover
Citroen C4 II Selection - 1.6 VTI


02.05.2009, 14:52
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 16.07.2007, 12:55
Lokalizacja: Podkarpackie
Posty: 940
Podziękował: 0
Pomógł: 9

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: auto emocion
Rok prod.: 2000
Województwo: podkarpackie
Post 
Dejwid napisał(a):
a Kornat Tobie poleciłbym to:
http://www.meguiars.pl/sh...products_id=451

A stosowałeś już ten preparat czy pomaga ?? ponieważ sprzedawcy często mijają się z prawdą.
Allen, A jak są ślady pod słońce widoczne ??


02.05.2009, 15:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL