Teraz jest 28.04.2024, 17:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
[F1] Zabudowa tweeterów 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 07.09.2010, 22:24
Lokalizacja: Słupsk
Posty: 136
Podziękował: 5
Pomógł: 17

Silnik: 1.9 TDI/160KM ++
Skrzynia: inny model
Samochód: A4 B6 Avant
Rok prod.: 2003
Województwo: pomorskie
Post Zabudowa tweeterów
Jeśli dysponujesz odrobiną wolnego czasu, lubisz majsterkować oraz masz chęć na ciekawą i mało ryzykowną modyfikację auta, a konkretniej car-audio, to poniższy opis jest dla Ciebie. Dlaczego ryzykowną? Jak się nie uda (w co wątpię, bo po to powstał poniższy opis), to stracisz czas i jakieś 60 zł. Uda się - masz satysfakcję, że zrobiłeś coś sam i zaoszczędziłeś na zleceniu swojej pracy jakiemuś "profesjonalnemu" magikowi od car-audio, który skroiłby z Ciebie co najmniej skrzynkę kubusiów. Poniższy manual kieruję do osób, które posiadają zestawy odseparowane, składające się z osobnych głośników wysokotonowych i średnio-niskotonowych.

Myślenie:
Do modyfikacji wykorzystamy plastikowe trójkąty, które posiadacze Fabii z pewnością już zlokalizowali koło lusterek. W skodowskim rozwiązaniu głośniczki umieszczono pod trójkątami. Nas interesuje umieszczenie ich na zewnątrz oraz obudowanie ich nietypową konstrukcją. Zabudowa ta, prócz efektowności, ma chronić tweeter przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Kalkulowanie:
- żywica poliestrowa z utwardzaczem (castorama - 10 zł)
- szpachla UNI (castorama - 10 zł)
- szpachla wykończeniowa (castorama - 10 zł)
- włókno szklane (castorama - 8 zł)
- stara koszulka, bądź tkanina, którą da się naciągnąć, może być pończocha (bezcenny uśmiech do płci przeciwnej, bądź nikczemny sabotaż na gaciach których nie lubimy u naszych bliskich :P )
- mały pędzelek i pojemniczek na straty (taki po serku np.)
- patyczek po lodach, lub nóż - na straty
- pistolet klejowy lub plastelina- 10 zł (opcjonalnie)
- farba strukturalna lub folia 3M lub skaja/skóra (opcjonalnie)

Knucie:
Jak lubimy wyzwania, to wsiadamy do furki i patrzymy. Tweeter to głośnik kierunkowy, a więc nasze ucho potrafi zlokalizować skąd on gra. Dlatego też umiejscowienie i wypozycjonowanie tego typu głośnika powinno być przemyślane. Są dwie koncepcje. Pierwsza, wedle której głośniczki mocuje się symetrycznie i grają one tak samo kierowcy i pasażerowi. Druga - asymetryczna, gdzie to tylko kierowca ma być uprzywilejowany dźwiękiem wysokich tonów. W tym przypadku głośniki grają tak jak chce tego audiofan, czyli bezpośrednio na niego bądź w miejscu w którym jego ucho nie będzie drażnione syczeniem.

Działanie:
Włączamy motywującą do pracy muzyczkę. Próbujemy ustawić tweetery pod wygodnym dla naszego ucha kątem. W moim zestawie głośników producent zadbał o plastikowe zatoczki dla kopułek i to je mocowałem do trójkątów. Liczę na to, że Twój Czytelniku również taki posiada.

Obrazek


Ustawiłem obie zatoczki symetrycznie. Przymocowałem je do trójkątów klejem na gorąco. Możesz do tego wykorzystać również plastelinę, butapren, cokolwiek co pozwoli prowizorycznie zespolić ze sobą trójkąt i zatoczkę.

Brud, smród, pożoga
1. Nakładamy pończochę (tkaninę) na trójkąt z zatoczką głośniczka i solidnie naciągamy. Do naciągnięcia tkaniny wykorzystałem ściski stolarskie.
2. Przygotowujemy pędzelek i mini pojemniczek na żywicę.
3. Mieszamy żywicę epoksydową wraz z utwardzaczem. Ważna jest tu kolejność wykonywanych czynności. Mieszamy to na chwilę przed nałożeniem, bo żywica tężeje dosłownie w ciągu 2-3 min (oczywiście jak trzymasz się proporcji zalecanych na opakowaniu żywicy). Tyle mamy czasu na nałożenie tego na pończochę. Czekamy aż podeschnie i nabierze lekkiej sztywności. Nakładamy pędzelkiem 2-3 warstwy. Nie martwimy się że robią się "gluty". Oznacza to iż utwardzacz zaczyna wiązać. Całość robiłem na balkonie przy sporym nasłonecznieniu i 30 min wystarczyło mi na pierwsze usztywnienie całej konstrukcji. Starałem się dać więcej żywicy przy krawędziach, gdzie pończocha styka się z plastikiem trójkąta. Odstawiłem na dobę do wyschnięcia.
Obrazek
Obrazek

4. Następnego dnia w pojemniczek nakładamy szpachli uniwersalnej z utwardzaczem. Dodajemy do niej włókno szklane i dość szybko aczkolwiek solidnie to mieszamy. Taką białą papkę nakładamy patyczkiem (nożem) na sztywną już konstrukcję trójkątów. Dość szczelnie pokrywamy całość 3 warstwami, ogólnie koło 2-3 mm grubości. Zostawiamy ten dziwny porowaty stwór na kolejną dobę do wyschnięcia.
5. Trzeci dzień zabawy. Podziwiamy albo jesteśmy załamani, ale do odważnych świat należy. Całość szlifujemy na gładko.
Obrazek

Po zdarciu szpachli uniwersalnej wychodzą wszystkie niedoskonałości, które trzeba pokryć szpachlą wykończeniową. Nie jest to konieczne, ale jak już się za to zabrałem to postanowiłem zrobić to raz i porządnie. Szpachla wykończeniowa jest dość miękka i ma drobniejszą konsystencję. Skutkuje to tym, że łatwiej ją obrabiać. 30 min mazania papierem ściernym najpierw 100, potem 200 i koniec brudnej roboty.
6. Na koniec pomalowałem całość farbą strukturalną Boll (12 zł). Blacharze wykorzystują ją do malowania zderzaków, bo po wyschnięciu tworzy ona chropowatą strukturę, która to pozwala ukryć wszelkie niedoskonałości jak daliśmy ciała ze szlifowaniem :). Możemy też obić tweetery w skórkę, zależy jak bardzo profi ma to wyglądać. Możemy pójść totalnie na łatwizne i okleić folią termokurczliwą typu carbon czy mat.
Obrazek

7. Osadziłem tweetery w zatoczkach, na membrany siateczki i do auta.

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Puchniemy
Jak widać na fotach nie ma tym jakiejś wielkiej filozofii. Trzeba jedynie samozaparcia, odrobiny umiejętności manualnych, inwencji i troszkę wolnego czasu. Wszystkim Czytelnikom życzę pełnej synergii powyższych i cierpliwości przy sprzątaniu bałaganu :)


Niżej 2 podpisani użytkownicy dziękują bsp5020 za ten post:
weuek, Wojol
01.03.2013, 21:00
Zobacz profil GG
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01.02.2009, 20:30
Lokalizacja: Świetochłowice
Posty: 5407
Podziękował: 167
Pomógł: 520

Silnik: AXR-1.9 TDI 101KM
Skrzynia: GGV - 5b.
Samochód: Ambiente
Rok prod.: 05.2007
Województwo: śląskie
Post Re: Zabudowa tweeterów
Nie widzę dwóch zdjęć. Robota :bravo:

Chciałbym tego posłuchać.

_________________
Tempomaty w grupie VAG. Skoda, Seat, Audi, VW. 510 150 407


01.03.2013, 21:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29.10.2009, 21:58
Lokalizacja: prowincja
Posty: 12699
Podziękował: 189
Pomógł: 403

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: 1Z5/K12
Rok prod.: 2012/2005
Województwo: podkarpackie
Post Re: Zabudowa tweeterów
O w mordę, teraz opis jest piękniutki! Skorzystałem z wersji "roboczej", zrobiłem u siebie i wyglada ładnie (tylko nie mam tak wypasionych głośniczków). Z ustawieniem nie jest łatwo. Jak widać, autor poprawiał umiejscowienie zatoczek (różnica w pozycji na poszczególnych zdjęciach). Trzeba wziąć pod uwagę kilka ograniczeń "przestrzennych": jak damy za nisko to będzie cisnął boczek, jak za bardzo do tyłu, to "ulep" będzie naciskał na uszczelkę. Poza tym wylot powietrza z tych małych bocznych kratek jest nieco zaburzony. A u mnie wyszło, że głośniczek "patrzy" mi raczej w szyję niż w ucho ;-)

Ale opis jest bardzo pomocny, a sam (jak na pierwszy raz) jestem zadowolony. Drugim razem wyeliminuję błędy obecnego montażu i będzie perfekcyjnie.

No i są gotowe szpachlówki z włóknem szklanym (strasznie syfiasta jest to papka).

Boll strukturalny wymiata, tak wygląda u mnie (jest zupełnie matowy, połysk od lampy):

Obrazek

Aktualizacja:
No i jednak boczku nie da się założyć, więc tweeterki idą do poprawki, czyli muszę je zrobić od nowa :fuck: .

_________________
O ślepych za dnia: http://tinyurl.com/jenvmux
Proste jedzenie: https://prostejedzenieblog.wordpress.com
Skrót od tysiąca to "tys.", a nie "tyś". "Tyś" znaczy "ty jesteś".


01.03.2013, 22:36
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): 02.10.2007, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów
Posty: 191
Zdjęcia: 10
Podziękował: 0
Pomógł: 10

Samochód: Fabia Elegance Multimedia & ESPL Edition
Rok prod.: 2002
Województwo: podkarpackie
Post Re: Zabudowa tweeterów
moje 1:
Obrazek
moje2
Obrazek

:)

_________________
ONE OF THE BEST AUDIO-VIDEO SYSTEMS IN EUROPE :-*
Stage 1 -> 155Ps@360Nm
Stage 2 -> 150dB@43Hz ;) by RE Audio
Stage 3 -> 188Ps@410Nm
Stage 4 -> 2xxPs@4xxNm in progres...


07.03.2013, 11:05
Zobacz profil GG Album osobisty
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29.10.2009, 21:58
Lokalizacja: prowincja
Posty: 12699
Podziękował: 189
Pomógł: 403

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: 1Z5/K12
Rok prod.: 2012/2005
Województwo: podkarpackie
Post Re: Zabudowa tweeterów
Siara, u ciebie to inna liga. Piękne! (chętnie zobaczyłbym/posłuchałbym na żywo)

_________________
O ślepych za dnia: http://tinyurl.com/jenvmux
Proste jedzenie: https://prostejedzenieblog.wordpress.com
Skrót od tysiąca to "tys.", a nie "tyś". "Tyś" znaczy "ty jesteś".


07.03.2013, 12:42
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL