WWW.FABIACLUB.PL
http://fabiaclub.pl/forum-pl/

Co zrobić, gdy w silniku przybywa oleju?
http://fabiaclub.pl/forum-pl/viewtopic.php?f=31&t=20506
Strona 1 z 1

Autor:  sebasuperb [ 15.05.2014, 21:17 ]
Tytuł:  Co zrobić, gdy w silniku przybywa oleju?

W niektórych samochodach z silnikiem Diesla nagle przybywa oleju. Dlaczego tak się dzieje i co wtedy robić?

Oleju przybywa w dieslach wyposażonych w filtr cząstek stałych DPF. Filtr to puszka umieszczona w układzie wydechowym wypełniona wkładem ceramicznym.

Gdy auto porusza się w ruchu miejskim, często stoi w korkach, pokonuje krótkie dystanse filtr może się zapchać.

Gdy układ elektroniczny stwierdzi napełnienie filtra uruchamia proces wypalania sadzy. Komputer sterujący wtryskiem paliwa podaje wtedy większą dawkę paliwa, co powoduje podwyższenie temperatury w filtrze i wypalenie sadzy.

Problem w tym, że musi być to proces ciągły - najlepiej gdy auto porusza się wtedy ze stałą, dość dużą prędkością.

ednak w ruchu miejskim nie zawsze jest to możliwe. Gdy auto zatrzyma się, np. na światłach, proces wypalania zatrzyma się.

Nadmiar paliwa spływa wówczas po ściankach cylindra i przedostaje się do miski olejowej. To bardzo niebezpieczne zjawisko, gdyż paliwo rozcieńcza olej służący do smarowania silnika.

W misce olejowej zamiast oleju jest mieszanina oleju z paliwem o słabych własnościach smarujących. Jeśli kierowca nie zauważy w porę podnoszenia się poziomu oleju może dojść do zatarcia silnika.

Dlatego w autach z silnikiem Diesla wyposażonych w filtr DPF trzeba często sprawdzać poziom oleju oraz dbać o prawidłowe wypalanie filtra - gdy zapali się kontrolka na desce rozdzielczej nie przerywać jazdy.

Jeśli zauważymy zwiększony poziom oleju w silniku nie wystarczy odessać nadmiaru, trzeba wymienić cały olej. To kosztowne, ale konieczne dla prawidłowej pracy silnika (info. Maciej Kosil Feu Vert Car Service).

Źródło: Auto Świat

Autor:  milky [ 12.09.2019, 11:03 ]
Tytuł:  Re: Co zrobić, gdy w silniku przybywa oleju?

Też niedawno miałem taki problem i szukałem porad. Trafiłem własnie na ten post bo znajomy powiedział mi ze jest fajne forum Skody Fabia. Oprócz tego znalazłem jeszcze jeden, dość obszerny artykuł, który mówi o tym, co zrobić, kiedy w silniku przybywa oleju https://www.iparts.pl/artykuly/co-zrobic-gdy-w-silniku-przybywa-oleju,70.html Polecam przeczytać

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/