Teraz jest 28.04.2024, 00:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Świeże powietrze w samochodzie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.04.2006, 17:48
Lokalizacja: [RMI]
Posty: 6869
Zdjęcia: 0
Podziękował: 196
Pomógł: 127

Silnik: CBZA-1.2 TSI 85KM
Skrzynia: inny model
Samochód: FII FL Style [Joy+Play]
Rok prod.: 2011
Województwo: podkarpackie
Post Świeże powietrze w samochodzie
Większość nowoczesnych samochodów wyposażonych jest w klimatyzację, która spra­wia, że niezależnie od pory roku nawet długa podróż może być komfortowa. Niestety, czasem dobry nastrój psują nam przykre zapachy

Głównym źródłem pojawiania się przykrych zapachów w aucie często jest klimatyzacja, ponieważ to przez nią dostają się do auta wszystkie toksyny z ze­wnątrz. Układ klimatyzacji w samochodzie ma dwa zadania. Po pierwsze, dostarcza do kabiny schłodzone powietrze umożliwia­jące obniżenie temperatury we wnętrzu przy upalnej pogodzie. Po drugie, osusza powietrze wprowadzane do wnętrza auta. Bez względu na rodzaj klimatyzacji, zawsze miejmy ją włączo­ną – niezależnie od pory roku, a więc także jesienią, wiosną i zimą. Gdy klimatyzacja pracuje, do kabiny dostaje się osuszo­ne powietrze, co poprawia warunki jazdy w czasie opadów i dużej wilgotności powietrza. Efek­tem jej działania jest brak parowania szyb. Zdarza się jednak, że w samochodzie daje się nam we znaki przykry zapach. Jego przyczyny mogą być bardzo różne. Od niesprawnej lub zabrudzo­nej klimatyzacji, poprzez mechaniczne uszkodzenia samochodu (np. nieszczelnego podwozia, uszczelek drzwi), palenie tytoniu w kabinie, po zabrudzenia, wynikające z pozostawienia w kabi­nie lub bagażniku resztek jedzenia, wylanego płynu (np. mleka), lub „pozostałości” po przewoże­niu zwierząt domowych.

Żeby móc je skutecznie wyeliminować z naszego samochodu, musimy określić źródło brzydkich zapachów. Zacznijmy od klimatyzacji. Pamiętajmy, że wymaga ona okresowej kontroli i regular­nego serwisowania. Do podstawowych czynności serwisowych należy kontrola stanu filtra kabi­nowego (i jego ewentualna wymiana), zapewnienie odpływu na zewnątrz pojazdu wody skrapla­jącej się na parowniku klimatyzacji oraz odkażanie toru nawiewu powietrza do kabiny. Nawiewa­ne do wnętrza auta zarodniki grzyba mogą się zagnieździć w tapicerce, dywanikach, czy obiciu foteli i zagrażać zdrowiu użytkowników samochodu (np. powodować alergie, czy choroby układu oddechowego). Warto wiedzieć, że oprócz grzyba, układ wentylacyjny może też być siedliskiem bakterii, dla których świetną pożywką jest wilgoć i wpadające tam kawałki zgniłych liści.
Najgorsze bywają skutki rozlania we wnętrzu auta intensywnie pachnącego płynu np. błyska­wicznie fermentującego mleka. Jeśli szybko zareagujemy, sprawdzi się żwirek dla kota, który po­chłania wilgoć i zapachy. Jeżeli on nie pomoże, pozostaje kilkukrotne pranie z użyciem silnych detergentów lub wymiana brudnego elementu tapicerki.

Osobny problem dotyczy aut, w których palono papierosy. Usunięcie woni tytoniu nie jest łatwe, ale też nie niemożliwe. Rozpocząć należy po prostu od opróżnienia i starannego umycia popielniczki – pozostawione w niej niedopałki dają się we znaki podróżnym o wiele intensywniej niż sam dym tytoniowy! W przypadku, gdy auto było zbyt długo wystawione na działanie dymu będziemy zmuszeni wyczyścić na mokro całą tapicerkę łącznie z podsufitką.

Jeżeli jednak serwis klimatyzacji nie pomoże, nie paliliśmy w ka­binie, a w aucie brak śladów mogących być źródłem przykrego zapachu, należy odkurzyć i wyczyścić wnętrze oraz wyprać ta­picerkę. Jest to najprostszy sposób na przywrócenie świeżości i przyjemnego zapachu w naszym samochodzie. Zalecamy rów­nież używanie odświeżaczy do samochodów czyli tzw. zapa­chów, które oczyszczają powietrze w środku auta. Odświeża­cze powietrza oferowane są m.​in. przez takich producentów jak Ambi Pur, który w ostatnim czasie wprowadził na rynek dwa nowe warianty zapachowe do samochodu specjalnie dla mężczyzn: Ambi Pur Car Amazon Rain i Ambi Pur Car Arctic Ice.

Z usuwaniem przykrego zapachu w samochodzie najczęściej możemy poradzić sobie sami. Wystarczy samodzielnie wymienić filtr przeciwpyłkowy lub wyczyścić auto. Natomiast czyszczenie klimatyzacji trzeba zlecić fa­chowcom – usługa odgrzybiania zazwyczaj wliczona jest w cenę jej przeglądu.

Jednym z najnowszych rozwiązań w zakresie oczyszczania wnętrza auta z grzyba i bakterii jest metoda ultradźwiękowa. Czyszczenie odbywa się tu za pomocą specjalnego urządzenia, które wytwarza ultradźwięki o częstotliwości 1.7 MHz. Zamieniają one mocno skondensowany płyn de­zynfekujący w mgłę o średnicy kropel około 5 mikronów. Mgła wypełnia całe wnętrze samochodu i przedostaje się do parownika usuwając zanieczyszczenia.

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?
- przez rozpoczęciem jazdy w lecie trzeba przewietrzyć wnętrze auta, by nastąpiła wymiana na­grzanego w zamkniętej kabinie w czasie postoju powietrza na chłodniejsze z zewnątrz
- dla szybkiego schłodzenia wnętrza w początkowym okresie jazdy ustawić pracę układu na obiegu wewnętrznym, a po ustaleniu temperatury koniecznie przywrócić dopływ powietrza z ze­wnątrz,
- dla uniknięcia szoku termicznego w czasie upałów nie ustawiać temperatury w kabinie niżej niż 7-9 stopni od tej na zewnątrz,
- w czasie dłuższej podróży podczas każdego postoju pojazdu wietrzyć wnętrze i dużo pić, naj­lepiej niegazowaną wodę mineralną. Klimatyzacja osusza powietrze, co prowadzi do wysychania śluzówek i związanych z tym kłopotów,
- układ dysz systemu wentylacji samochodu ustawiać tak, aby ograniczyć do minimum bezpo­średni nawiew powietrza na ciała pasażerów, w ten sposób nie będziemy odczuwać przeciągów i „marznięcia”,
- nie ubierać się zbyt „ciepło”, lepiej zwiększyć temperaturę we wnętrzu.

Zapach nowości
Często nowe samochody prosto z fabryki również mają w kabinie nieprzyjemny zapach. Wów­czas czuć we wnętrzu plastik, skórę i inne chemiczne zapachy, które nie są przyjemne dla kie­rowcy i pasażerów. Sposobem na pozbycie się takich zapachów jest częste wietrzenie auta, mycie tapicerki specjalnymi preparatami i stosowanie odświeżaczy powietrza.
Środek, którego użyjemy do czyszczenia nie powinien być jednak toksyczny i musi być antyaler­giczny. Przede wszystkim powinien mieć intensywny zapach, który także w używanych autach zabije woń np. resztek jedzenia, rozlanych płynów, zabrudzeń po zwierzętach czy innych niepo­żądanych zapachów.

Trzeba znaleźć przyczynę
Żeby móc skutecznie wyeliminować przykre zapachy z samochodu, musimy określić ich źródło. Mogą one powstawać na siedzeniach, wykładzinie czy w innym miejscu kabiny. Jeśli po umyciu tapicerki detergentem, nieprzyjemny zapach nadal pozostaje w samochodzie, to znaczy, że nie został on do końca usunięty. Wówczas najlepiej użyć wyciągu bądź odkurzacza. Warto również zajrzeć w zakamarki i szczeliny auta, bo tam może się znajdować przyczyna przykrego zapachu.


motofakty.pl

_________________
KLUBOWE NAKLEJKI


Aloesowe suplementy -> FOREVER LIVING PRODUCTS - ZAPRASZAM
:!: :)
_____________________

FI 1.4 MPI {Fresh+} [AZE 60KM - FNK] Szary Skalisty F7F7 - 2002r.
FII 1.2 TSI {Style+Joy+Play} [CBZA 85KM - MFX] Rosso Brunello X7X7 - 2011r.


30.08.2012, 23:42
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL