Teraz jest 17.06.2024, 05:07



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Jak nie kupić kradzionego auta? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.04.2006, 17:48
Lokalizacja: [RMI]
Posty: 6870
Zdjęcia: 0
Podziękował: 196
Pomógł: 127

Silnik: CBZA-1.2 TSI 85KM
Skrzynia: inny model
Samochód: FII FL Style [Joy+Play]
Rok prod.: 2011
Województwo: podkarpackie
Post Jak nie kupić kradzionego auta?
Policyjne statystyki wskazują na malejący odsetek kradzieży samochodów na prze­strzeni ostatniej dekady. Nie zmienia to jednak faktu, że na rynku pojazdów używanych nadal pojawiają się kradzione auta. Watro wiedzieć, że zarówno przed kradzieżą na­szych czterech kółek, jak i przed kupnem samochodu pochodzącego z nielegalnego źró­dła można się zabezpieczyć i to skutecznie.

Czasy, w których z polskich ulic masowo ginęły samochody na szczęście już minęły. Rekordowy okazał się rok 2001, wtedy to w policyjnych statystykach padła liczba 70 tys. skradzionych aut. Dziś kradzieże nie są już tak nagminne, lecz liczba ponad 16 tys. postępowań karnych, jakie policja wszczęła przeciwko złodziejom w 2010 roku, nie może uspokajać naszej czujności. Świado­mość, że na rynku wtórnym pojawiają się auta z nielegal­nych źródeł powinna powodować wytężenie uwagi i zwięk­szoną przenikliwość przy zakupie. To, jakie statystyki kra­dzieży oraz zakupów kradzionych pojazdów przyniesie rok 2012, może zależeć również od nas. Im więcej kroków za­bezpieczających podejmiemy, tym większa pewność, że nasze auto nie padnie łupem złodzieja i nie trafi do nielegal­nego obrotu.

Krok 1: Kupujemy używany samochód
Trudno wyliczyć, jaki procent kradzionych samochodów trafia rocznie na rynek pojazdów używa­nych, gdyż większość z nich zostaje zazwyczaj rozmontowywana i przeznaczana na części. Sprawnie działający system rejestracji aut, hologramy, książki wozu z opisaną historią samocho­du czy certyfikaty stanowią dobre zabezpieczenie przed zakupem kradzionego pojazdu. Według policji największy odsetek spośród kradzionych samochodów wystawionych na sprzedaż stano­wią te importowane z zagranicy. - Do zarejestrowania tych aut w Polsce potrzebne są przetłu­maczone dokumenty. Tu następuje możliwość zatajenia pochodzenia auta oraz faktu, że jest kradzione. Złodzieje wykorzystują to i fałszują papiery. Przy zakupie samochodu sprowadzonego z zagranicy powinno się więc zachować dużą dozę ostrożności lub korzystać z ofert pewnych importerów –przestrzega podinspektor Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Komendanta Woje­wódzkiego Policji w Poznaniu.
Naszą czujność przy zakupie powinna wzbudzić propozycja zbyt niskiej ceny, znacznie różniącej się od średniej wartości rynkowej auta. Nie zawsze jednak jest to równoznaczne z tym, że auto jest kradzione. Warto wtedy dokładniej sprawdzić dokumentację samochodu: zapytać sprzedają­cego o szczegółową historię auta, o to, którym z kolei jest właścicielem i jak długo jest w posia­daniu pojazdu. Nie zaszkodzi poprosić też o faktury lub rachunki za przeglądy, a także o umowy kupna-sprzedaży, książkę serwisową i polisy ubezpieczeniowe. Pamiętajmy, że wszelkie zmiany w dowodzie rejestracyjnym powinny być odnotowane na ostatniej stronie i potwierdzone pie­czątką.
Niezwykle istotne jest także dokładne obejrzenie samochodu. Należy sprawdzić, czy nie ma on uszkodzonej stacyjki i zamków w drzwiach oraz czy ma oryginalne kluczyki. Naszą uwagę powin­ny też zwrócić szyby - warto przyjrzeć się im i sprawdzić, czy pochodzą od tego samego produ­centa.

Kupując samochód koniecznie powinniśmy sprawdzić numer VIN. Składa się on z 17 znaków i umieszczony jest na podwoziu pojazdu. Wszelkie ślady i rysy na tym numerze powinny wzbudzić nasze podejrzenia. Najlepiej sprawdzić go bezpłatnie w Europejskim Rejestrze Pojazdów (www.​erp.​pl) oraz na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (www.​ePUAP.​gov.​pl). Dobrym wyjściem będzie także zaproponowanie sprzedającemu skontrolowa­nie numeru VIN na komisariacie policji. – Ważne, aby pojawić się tam razem ze sprzedającym i przedmiotem kupna. Policja odczytuje numer VIN, weryfikuje go i dopiero wtedy uzyskujemy 100% pewność, że samochód pochodzi z pewnego źródła – wyjaśnia Andrzej Borowiak.

Krok 2: Z daleka od czarnego rynku
Cztery kółka możemy również nabyć poza giełdą czy komisem. Sprawdzone auto ze znaną histo­rią, szczegółowym opisem rzeczoznawcy i często atrakcyjną ceną można znaleźć wśród samo­chodów poleasngowych i powindykacyjnych. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać. Można to zro­bić na przykład przez internet. - Wszystkie pojazdy sprzedawane na naszym portalu są przed­miotami poleasingowymi pochodzącymi głównie z BZWBK Leasing SA. Firmy leasingowe dokładnie sprawdzają, czy przedmioty nie pochodzą z kradzieży, wobec czego prawdopodobieństwo kupna kradzionego samochodu spada praktycznie do zera - mówi Piotr Adamowicz z Centa.​pl, portalu zajmującego się sprzedażą pojazdów poleasngowych i powindykacyjnych.

Prezentowane na stronie internetowej samochody z jasną historią zaopatrzone są także w do­kładny opis, ocenę rzeczoznawcy oraz zdjęcia usterek, zarysowań i ewentualnych wad. – Wszystkie przedmioty wystawione na aukcjach kupujący może także zobaczyć na własne oczy i sprawdzić na naszych placach zlokalizowanych pod Poznaniem oraz Warszawą, a dopiero potem przystąpić do aukcji - dodaje Adamowicz z Centa.​pl.

Krok 3: Zabezpieczamy auto przed kradzieżą
Według policyjnych notowań łupem złodziei najczęściej padają samochody marki Volkswagen Passat, Volkswagen Golf lub Audi A4, ponad pięcioletnie, zaparkowane na ulicach, parkingach lub centrach handlowych miast centralnej Polski. Tyle mówią statystyki. Nie znaczy to jednak, że jeśli jeździmy trzyletnim Renaultem i mieszkamy w Lublinie, powinniśmy czuć się bezpieczni i nienarażeni na kradzieże.

Kierowcy, którzy montują w samochodach alarmy, w pewnym sensie uspokajają swoją czujność i często właśnie to oni padają ofiarą przestępstw. Jeśli według statystyk najwięcej samochodów ginie z ulic, to wywnioskować można, że część alarmów nie stanowi już przeszkody dla złodzie­ja. Aby zminimalizować niebezpieczeństwo utraty auta, warto np. wykupić miejsce na strzeżo­nym parkingu. Jest to na pewno spore zabezpieczenie, należy jednak pamiętać, że według poli­cyjnych statystyk także stamtąd rocznie ginie kilka tysięcy samochodów. Innym wyjściem jest wykupienie ubezpieczenia AC. Do niedawna autocasco było dość ekskluzywnym ubezpieczeniem i kierowcy kupowali je jedynie dla bardzo luksusowych samochodów. Dziś, kiedy jego cena nieco spadła, coraz częściej zdarza się, że AC posiadają średniej klasy auta, gdyż to one statystycz­nie są najbardziej narażone na kradzieże.

Pamiętajmy, że najczęściej to „okazja czyni złodzieja”. Warto sprawdzać, czy zostawiając samo­chód bez opieki na pewno mamy pozamykane wszystkie okna, drzwi i bagażnik. Koniecznie za­dbajmy o to, aby w aucie nie zostały żadne cenne przedmioty np.: torebka, aparat fotograficz­ny, telefon. Dobrze jeśli wymontujemy na czas naszej nieobecności panel radiowy. Bardzo nie­rozsądne jest też parkowanie samochodów w dzielnicach uważanych za niebezpieczne. Warto znać lokalne „trójkąty bermudzkie”. Policja przy współpracy Urzędów Miast tworzy tzw. „mapy zagrożeń”, które obrazują miejsca w ostatnim czasie najbardziej narażone na kradzieże czy wła­mania do samochodów.

Stosowanie wszystkich dostępnych środków bezpieczeństwa oraz wzmożona ostrożność, a cza­sem nawet nieufność, dają szansę na uniknięcie kradzieży samochodu. Takie zachowanie powo­duje jednocześnie, że nasze auto, nie wchodzi w ponure rejestry policyjnych statystyk i nie staje się jednym z elementów napędzających machinę rynku kradzionych samochodów.

Motofakty.pl

_________________
KLUBOWE NAKLEJKI


Aloesowe suplementy -> FOREVER LIVING PRODUCTS - ZAPRASZAM
:!: :)
_____________________

FI 1.4 MPI {Fresh+} [AZE 60KM - FNK] Szary Skalisty F7F7 - 2002r.
FII 1.2 TSI {Style+Joy+Play} [CBZA 85KM - MFX] Rosso Brunello X7X7 - 2011r.


10.01.2012, 19:59
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL