Teraz jest 14.05.2024, 05:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Sprawdź akumulator przed zimą 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.04.2006, 17:48
Lokalizacja: [RMI]
Posty: 6869
Zdjęcia: 0
Podziękował: 196
Pomógł: 127

Silnik: CBZA-1.2 TSI 85KM
Skrzynia: inny model
Samochód: FII FL Style [Joy+Play]
Rok prod.: 2011
Województwo: podkarpackie
Post Sprawdź akumulator przed zimą
motofakty.pl napisał(a):
Sprawdź akumulator przed zimą


Jesienią należy pomyśleć, czy akumulator w samochodzie jest na pewno sprawny. W razie wątpliwości lepiej zawczasu w warsztacie specjalistycznym poprosić fachowca o poradę. Prawo pierwszej zimnej nocy jest bowiem bezwzględne dla wyeksploatowanych baterii i egzekwowane surowo, a wymiar kary jednakowy dla wszystkich: jazda do pracy środkami komunikacji miejskiej.

Przezorność jest więc wskazana, tym bardziej, że nie zawsze wystarczy tylko podładowanie baterii. Może trzeba będzie zainwestować w nowy akumulator. Oto kilka praktycznych porad specjalistów:

Co należy robić
- Przed sezonem zimowym obowiązkowo sprawdź sprawność instalacji elektrycznej samochodu, a więc stan ładowania na zaciskach akumulatora i alternatora. Obie wartości muszą być identyczne.
- Wszystko musi być dobrze dokręcone i czyste, a więc: styki i klemy należy oczyścić oraz dobrze dokręcić nakrętki. Akumulator powinien być dobrze zamocowany do nadwozia za pomocą blokady. Konsekwencją braku mocowania mogą być pęknięcia płytek powstałe na skutek wstrząsów.
- Sprawdź pobór prądu przez poszczególne odbiorniki: autoalarm, rozrusznik, świece żarowe w dieslach itd. Określ, ile prądu pobiera rozrusznik w momencie szczytowym, czyli podczas uruchamiania silnika. Jeżeli pobór prądu przekracza normę, na przykład zamiast 450 A pobiera 600 A akumulator szybko ulegnie zużyciu.
- Jeżeli auto nie jest systematycznie eksploatowane, szczególnie zimą, to akumulator należy doładowywać profilaktycznie co 6 do 8 tygodni.
- Poziom elektrolitu uzupełniaj tylko wodą destylowaną.
- Wszelkie czynności poza najprostszymi, takimi jak na przykład: czyszczenie klem, uzupełnianie elektrolitu wodą destylowaną, wykonuj tylko w specjalistycznym zakładzie obsługi akumulatorów.
- Przy „pożyczaniu” prądu z akumulatora innego pojazdu– prawidłowy układ połączeń: 1. końcówka plusowa akumulatora z końcówką plusową akumulatora, z którego pobieramy prąd. 2. końcówka minusowa akumulatora, z którego pożyczamy prąd z „masą” nadwozia.

A czego robić nie należy:
- Nie eksploatuj akumulatora, jeżeli jego styki i styki alternatora są zanieczyszczone lub obluzowane.
- Nie uzupełniaj akumulatora elektrolitem. Elektrolit się „nie psuje”. To woda paruje, którą uzupełniamy tylko wodą destylowaną.
- Nie przechowuj akumulatora „suchego” w pomieszczeniu wilgotnym, gdyż grozi to utlenianiem się płyt.

Warunkiem bezawaryjnego działania akumulatora przez okres co najmniej trzech lat jest dokonywanie przeglądu technicznego w serwisie specjalistycznym, nie u mechanika lub nawet elektryka. W tych warsztatach nie ma zazwyczaj dobrego, specjalistycznego sprzętu, za pomocą którego można sprawdzić na przykład natężenie prądu pobieranego przez rozrusznik podczas rozruchu silnika.

Najbardziej banalną przyczyną niesprawności akumulatora jest zbyt niski poziom elektrolitu. Równie skutecznie akumulator utrudni życie kierowcy, jeżeli bateria utraci połączenie z „masą” auta. Ta uwaga dotyczy przede wszystkim samochodów starszych, w których przewód masowy, czyli miedziana plecionka, jest przez wiele lat narażony na działanie soli, wody i substancji chemicznych. Zamiast więc kupować nową baterię, wystarczy wymienić sam przewód masowy.

[center]Obrazek [/center]


_________________
KLUBOWE NAKLEJKI


Aloesowe suplementy -> FOREVER LIVING PRODUCTS - ZAPRASZAM
:!: :)
_____________________

FI 1.4 MPI {Fresh+} [AZE 60KM - FNK] Szary Skalisty F7F7 - 2002r.
FII 1.2 TSI {Style+Joy+Play} [CBZA 85KM - MFX] Rosso Brunello X7X7 - 2011r.


30.11.2010, 21:28
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL