Teraz jest 27.04.2024, 06:37



Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
[F1] Oświetlenie bagażnika. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 07.11.2005, 13:24
Lokalizacja: Wejherowo
Posty: 497
Podziękował: 1
Pomógł: 8

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2001
Województwo: pomorskie
Post Oświetlenie bagażnika.
Otóż szperając po starych tematach odnalazłem wątek to tajemniczej kostce w klapie zamka. Postanowiłem podrążyć temat, a jako iż w mojej wersji nie ma oświetlenia bagaznika to je sobie zrobiłem.

Zaczynamy od zdjęcia tapicerki z klapy bagażnika. Prosta czynność gdyż jest na zatrzaskach.

Odkręcamy stary zamek. Uwaga śruby są z badziewnymi łbami na Spline M8 - strasznie dobrze przykręcone - i przez to uszkodziłem łby w 2 śrubach.
Obrazek

Przykręcamy nowy z mikrostykiem sterującym oświetleniem (w bardziej wypasionych wersjach są tam 2 mikrostyki - jeden od włączania oświetlenia, drugi od sygnalizacji otwartego bagażnika). Zamek na part number 1U6 827 501C
Obrazek

Podpinamy tajemniczą kostkę
Obrazek

I składamy w całość klapę bagażnika - prace przy niej już się skończyły.

Odchylamy tylny lewy fotel pasażera i wykręcamy 2 plastikowe kołki w plastiku tapicerki w lewym nadkolu w kabinie. Plastik jest spinany do elementu progu i tego czarnego elementu półki. Więc trzeba uważać by nie połamać zaczepów.
Obrazek

Widać wiązkę biegnącą do tylnych lamp i klapy bagażnika.
Odchylamy delikatnie tapicerkę nadkola lewego i w okolicy mechanizmu zwijania pasa bezpieczeństwa naszym oczom ukażą się 3 kostki (czarna, brązowa, różowa). Delikatnie wypinamy z uchwytu czarną kostkę (delikatnie odchylamy od uchwytu i przesuwany w górę).
Obrazek

Od strony bagażnika do kostki biegną 2 kable: brązowo-zielony, brązowo-niebieski. Rozłączany kostkę. W części kostki od strony kabiny lokalizujemy pin który będzie łączył się z pinem kabla brązowo-zielonego. Dokładamy tam kabelek a jego drugi koniec podłączamy do lampki. Do drugiego pinu w lampce podłączamy kabel który musimy niestety przeciągnąć z puntu rozdziału napięcia pod deską rozdzielczą. Lokalizujemy tam kabel czerwono-czarny. Ewentulanie podłączamy się poprzez bezpiecznik do punktu rodziału napięcia (grube czerwone kable).

Teraz rzecz już w zasadzie najprostrza. Trzeba wyciąć w tapicerce nadkola w bagażniku otwór w którym zamocujemy lampkę. Otwór dobieramy do wielkości lampki. Ja mam oryginalne więc jest on raczej niewielki.

I tu uwaga lampa oświetlenia bagażnika ma diodę i kolejność kabelków we wtycze lampki ma znaczenie. Jak tylko zdobędę wtyczki do lampek foto story rozszerzę o fotki umieszczenia lampki i wtyczki wraz z pinami.

_______
edit:
rozmowę o powyższym można prowadzić np. Oświetlenie bagażnika


Ostatnio edytowano 12.03.2008, 22:22 przez mariusz_s, łącznie edytowano 1 raz



12.03.2008, 10:39
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 15.11.2009, 10:31
Lokalizacja: Wojkowice
Posty: 136
Podziękował: 8
Pomógł: 4

Silnik: ATY-1.2 6V 54KM
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 2008
Województwo: śląskie
Post Oświetlenie bagażnika
Witajcie,
Bardzo drażnił mnie brak oświetlenia bagażnika w mojej fabii. Zainwestowałem więc trochę czasu i kabelków - efekt przedstawiam w załączniku. Sposób działa, 5 strefowe oświetlenie sprawia, że zawsze będziemy widzieć jaki mamy syf i że trzeba wreszcie posprzątać .

http://rapidshare.com/files/450066216/O ... AZNIKA.pdf

Potrzebowałem:
- wiązki elektryczne - z własnych zapasów
- listwa LED - ja kupiłem 24 diody w jednej listwie (można dzielić co 3 LED)
- wiertło 5mm + wkrętarka - wierciłem otwory w domu, panele wykręciłem
- mikrowyłącznik/krańcówka kupiona w sklepie AGD (taka jak do lodówki - potrzebna jest praca w kącie 90 stopni). Niestety nie mam wbudowanej w klapie. Widmo kupienia zamka z mikrowyłącznikiem + ciągnięcie wiązki - ZDECYDOWANIE NIE!. Jak się zrobi ciepło pomaluję na czarno. Prawda jest jednak taka, że żadna z osób która oglądała wykonanie nie zauważyła tego mikrowylącznika, dopiero po wskazaniu.
- 5 godzin.


Zdjęcia z bliska w załączniku. Widać jeszcze wióry po wierceniu. Co do mikrowyłącznika - próbowałem zamontować cokolwiek w samym ryglu. Niestety wszystkie patenty rozpadały się po 20 cyklach maksymalnie. To rozwiązanie wydało mi się najbardziej optymalne. Właśnie w tym miejscu jest w karoserii otwór gdzie ten mikrowyłącznik idealnie się mieści. W słupkach bocznych nie ma w ogóle miejsca. Może ktoś wymyśli coś lepszego w tym zakresie. Mnie się jednak moje rozwiązanie podoba :D i nie będę nic zmieniał.

Opis montażu:

1. Polecam najpierw zaopatrzyć się we wszystko co może nam się przydać. Jeżdżenie po sklepach, latanie do domu po coś bardzo wkur.. :D
2. Jak pisałem wyżej, mi potrzebne było:
- listwa LED 24 szt, dzielona co 3 diody (na allegro pełno tego)
- kabelki
- linijka i ołówek
- mikrowyłącznik - no chyba że bozia obdarzyła nas takim w zamku klapy
- lutownica, cyna, ostry nożyk do tapet
- wkrętarka i wiertło 5mm.
- wolne popołudnie, po ciemoku beznadzieje się pracuje - no chyba że mamy podświetlony bagażnik...
3. Należy wymontować panele. Zaczynamy od środkowego. Trzyma się on na 2 śrubach od góry, oraz po podniesieniu dywanika do koła zapasowego na 2 kolejnych. Po odkręceniu śrub należy zdecydowanie pociągnąć za panel do góry - trzyma się na zatrzaskach.
4. Po zdemontowaniu panelu środkowego zabieramy się za boczne. One trzymają się tylko na zatrzaskach. Ponownie zdecydowanie ciągniemy tym razem od siebie. Ja połamałem z obu bocznych po jednym zaczepie.
5. W domu wybieramy sobie naszą wizję, gdzie chcemy mieć podświetlenie. Ja jako, że zepsułem jeden komplet 3 LED zostało mi 21 szt. Zdecydowałem się w boczne na samej górze dać 3 z jednej i 3 z drugiej (na 6 nie ma dość miejsca). W środkowym wybrałem 6, potem 3 i znów 6 - tak symetrycznie. Następnie należy przygotować pocięte listwy LED - uzbroić w kable. Wyciąłem ostrym nożem do tapet tą izolację sylikonową i przylutowałem kable. Kolejny krok to otwory. Jako że LEDY są umieszczone dokładnie co 1 cm sprawa prosta. Linijka, ołówek i rysujemy prostą krechę a następnie co 1 cm znacznik. W zaznaczonych miejscach wywierciłem otwory i wcisnąłem LEDY. Wiertło 5mm jest małe i LEDY wciskają się bardzo ciasno. Zależało mi aby siedziały one właśnie bardzo sztywno.
6. Tak przygotowane panele zaniosłem do auta. Tam wybrałem miejsce mikrowyącznika i wyciąłem odpowiedni otwór.
7. Całość podłączyłem elektrycznie. +12 miałem już poprowadzone montując klamkę elektryczną.


_______
edit:
rozmowę o powyższym można prowadzić np. Oświetlenie bagażnika


Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


27.02.2011, 18:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten temat jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL