Teraz jest 29.03.2024, 02:36



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Zła sygnalizacja na skrzyżowaniu ? Pobawmy się-interpretacja 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 29.07.2008, 23:11
Lokalizacja: brak
Posty: 87
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: BXW-1.4 16V 85KM
Województwo: mazowieckie
Post Zła sygnalizacja na skrzyżowaniu ? Pobawmy się-interpretacja
W-wa, chodzi o skręt w prawo z Mehoffera w Modlińską (w stronę Żerania dokładnie), na którym kierowcy zachowują się różnie...

Odtwarzam go teraz z pamięci, ale ogólnie:

Jest tam jeden pas, który rozdziela się na dwa (lewo+prosto i drugi w prawo). Oba pasy przed samym skrzyżowaniem rozdzielone są wysepką, przed samym skrzyżowaniem są też przejścia dla pieszych (na pasie lewo+prosto ze światłami, na pasie w prawo bez). Na wysepce są dwa standardowe sygnalizory (niekierunkowe). Jeden z nich wydaje się lekko skręcony w stronę pasa skręcającego z prawo. Nie ma żadnej strzałki kierunkowej. I teraz niejednoznaczność:

Dla którego pasa są przeznaczone sygnalizatory ?

Znalazłem wyciąg z Dziennika Ustaw 220 (chyba najbardziej aktualny) i czytam że sygnalizatory umieszcza się zasadniczo po prawej stronie pasa, którego dotyczą (zgadzam się !), ale...są też wyjątki. Mam wrażenie, że jedno z nich dotyczy tego skrzyżowania. Mianowicie można przeczytać, że sygnalizatory w relacji prawo nie mogą być widoczne z mniejszej odległości niż 30 m (co moim zdaniem mogłoby mieć ew. miejsce tutaj, gdyby sygnalizator w prawo był po prawej stronie pasa do skrętu w prawo).

W tymże wyciągu jest też mowa, że może być jeden główny sygnalizator dla kierunku, a dodatkowe umieszcza się nad pasem lub z lewej strony (więc na tym skrzyżowaniu każdy sygnalizator dotyczy innego pasa).

Czy tak czy inaczej, możliwości mamy więc dwie:

1. jeden sygnalizator jest na lewo, drugi na wprost (ale co ze skrętem w prawo ?)

2. jeden jest na lewo i prosto, drugi na prawo

Any ideas ?


15.02.2009, 18:29
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 30.09.2005, 09:40
Lokalizacja: Legionowo
Posty: 300
Podziękował: 1
Pomógł: 3

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2002
Województwo: mazowieckie
Post 
Z tego co pamiętam, to żaden z tych sygnalizatorów nie jest sygnalizatorem kierunkowym. I zawsze pokazują ten sam sygnał. Nie ma tu podziału na skręcanie w lewo, w prawo czy jazdę na wprost. To skrzyżowanie trzeba traktować jak każde inne skrzyżowanie. Bo jeśli miałoby być rozdzielenie sygnalizatorów do kierunków jazdy, to musiałyby być to sygnalizatory kierunkowe. A takowe to nie są.


17.02.2009, 09:48
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 29.07.2008, 23:11
Lokalizacja: brak
Posty: 87
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: BXW-1.4 16V 85KM
Województwo: mazowieckie
Post 
Krzychu_W napisał(a):
Z tego co pamiętam, to żaden z tych sygnalizatorów nie jest sygnalizatorem kierunkowym. I zawsze pokazują ten sam sygnał. Nie ma tu podziału na skręcanie w lewo, w prawo czy jazdę na wprost. To skrzyżowanie trzeba traktować jak każde inne skrzyżowanie. Bo jeśli miałoby być rozdzielenie sygnalizatorów do kierunków jazdy, to musiałyby być to sygnalizatory kierunkowe. A takowe to nie są.


Otworzyłem wątek, gdyż ilu kierowców, tyle interpretacji... Swoją opinię mam, ale byłem ciekaw, co o tym myślicie (może znalazłby się też konkretny przepis pozwalający to uzasadnić). thx za odpowiedź


17.02.2009, 22:41
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL