Teraz jest 09.05.2024, 01:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
OC-jak to jest? 
Autor Wiadomość

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post OC-jak to jest?
Witam
Mam pytanie czy po zakupie samochodu(używanego) konieczność wypowiedzenia polisy należy tylko i wyłącznie do nabywcy? Czy zbywca może wypowiedzieć polisę i będzie ok?
Pozdrawiam


Ostatnio edytowano 19.08.2008, 17:26 przez Radas1984, łącznie edytowano 1 raz



13.08.2008, 18:46
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
Nie wiem jak dokładnie stanowią przepisy, ale doświadczenie mi mówi, ze jak chcesz żeby coś było zrobione dobrze, to zrób to sam.
Znajomy kupił auto i zbywca zapewniał że dopełni wszystkich formalności. Znajomy zawarł ubezpieczenie w nowym towarzystwie, a po jakimś czasie z tego poprzedniego towarzystwa dostał pismo, ze ma do zapłącenia zaległą skłądkę z odsetkami itd itp.


13.08.2008, 19:52
Zobacz profil

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
No plus minus mam tak samo. Tylko, że zbywca mówi że ma wypowiedzenie podbite przez ubezpieczyciela. Problem tkwi w tym czy po zakupie to ja musiałem dać wypowiedzenie czy zbywca mógł dać? Bo formalnie jest tak zrobione.


13.08.2008, 19:58
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
Radas1984 napisał(a):
Tylko, że zbywca mówi że ma wypowiedzenie podbite przez ubezpieczyciela.

niech Ci to prześle, albo przynajmniej kopię, na tej podstawie spróbuj coś zadziałać u ubezpiczyciela.


13.08.2008, 22:31
Zobacz profil

Dołączył(a): 29.07.2008, 23:11
Lokalizacja: brak
Posty: 87
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: BXW-1.4 16V 85KM
Województwo: mazowieckie
Post Re: OC-jak to jest?
Radas1984 napisał(a):
Witam
Mam pytanie czy po zakupie samochodu(używanego) konieczność wypowiedzenia polisy należy tylko i wyłącznie do nabywcy? Czy zbywca może wypowiedzieć polisę i będzie ok?
Pozdrawiam


Zakładam, że kupujesz. Nie znam w 100% konkretnej treści przepisów, ale mniej więcej powinno wyglądać to chyba tak:

1. albo kupujesz samochód bez OC i wtedy w dniu zakupu musisz wykupić składkę

2. albo dostajesz składkę OC i masz 30 dni na decyzję co dalej (i lepiej tego nie zaniedbaj...) - czy przepisujesz na siebie ( z rekalkulacją składki, itp.) czy rezygnujesz

Jeśli (odpukać) zachodziłaby potrzeba pobrania pieniędzy ze składki, idzie to Twoje konto od dnia zakupu (gdyż zbywca ma zdaje się obowiązek powiadomić towarzystwo, że sprzedał auto).

Jeśli przy zakupie podpisałeś papier, że rezygnujesz, to może go złożyć u ubezpieczyciela chyba również zbywca. Sam nie może wypowiedzieć składki po sprzedaży auta.

Jeśli przepiszesz składkę, to będziesz musiał opłacić wszystkie raty, które trzeba opłacić po okresie 30 dniowym. Raty, które trzeba opłacić przed końcem okresu 30 dniowgo, opłaca sprzedający - jeśli wypowiesz umowę, dostanie zwrot części pieniędzy.

Z tego co wiem, tak wygląda teoria... A że praktyka bywa czasem inna...


14.08.2008, 22:27
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 01.01.2008, 20:37
Lokalizacja: opolskie
Posty: 217
Zdjęcia: 10
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: BBM-1.2 6V 60KM
Skrzynia: EYW - 5b.
Samochód: fabia II STYLE
Rok prod.: 2007
Województwo: opolskie
Post 
w zeszłym roku sprzedawałem samochód i wyglądało to tak, iż ja jako zbywca najpierw informuje wydział komunikacji o sprzedaży samochodu, na umowie otrzymuje potwierdzenie, że z dniem .... pojazd został wyrejestrowany, potem z umową i potwierdzeniem udaję sie do ubezpieczyciela, gdzie wypełniam stosowny wniosek i dokładam kopię umowy kupna -sprzedaży.
Po kilkunastu dniach otrzymuje zwrot odpowiedniej części mojej składki.

_________________
U mnie BYŁY do nabycia NALEPKI KLUBOWE

PACCO


17.08.2008, 20:56
Zobacz profil GG Album osobisty

Dołączył(a): 11.12.2005, 13:21
Lokalizacja: okolice Łodzi
Posty: 136
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AZL-2.0 8V 115KM
Rok prod.: 2003
Województwo: łódzkie
Post 
Oto zapisy ustawy odnoszące się do tematyki wątku:

Cytuj:
art. 31
1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego. Przepisy art. 28 stosuje się odpowiednio.

2. W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek. W przypadku gdy nabywca pojazdu złoży wniosek o dokonanie ponownej kalkulacji należnej składki, zakład ubezpieczeń jest obowiązany do jej dokonania.

3. W razie nabycia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego zbywca wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, nabywca jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu nabycia pojazdu mechanicznego.

4. W razie zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przez posiadacza pojazdu mechanicznego niebędącego właścicielem tego pojazdu, prawa i obowiązki tego posiadacza, wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia, przechodzą na właściciela pojazdu mechanicznego z chwilą, gdy posiadacz utracił posiadanie tego pojazdu na rzecz właściciela. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że właściciel pojazdu mechanicznego wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia przejścia posiadania pojazdu na rzecz właściciela. W razie wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni od dnia przejścia posiadania pojazdu mechanicznego na rzecz właściciela. Przepisy art. 28 stosuje się odpowiednio.

5. W razie niewypowiedzenia przez właściciela pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się odpowiednio ust. 2.

6. W razie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 4, posiadacz pojazdu mechanicznego wypowiadający umowę jest obowiązany do zawarcia nowej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w ostatnim dniu przed rozwiązaniem się umowy wypowiedzianej.

inne wersje

art. 32
1. Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.

2. Skutki wyrządzenia szkody po dniu zbycia pojazdu mechanicznego nie obciążają zbywcy tego pojazdu.

3. Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1.

4. Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do posiadacza pojazdu mechanicznego, o którym mowa w art. 31 ust. 4.


18.08.2008, 08:55
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Witam
Z góry dzięki za zainteresowanie...

Zgodnie z tym punktem
art. 32
1. Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.

NIE DOSTAŁEM żadnych papierów od zbywcy. I jak to jest? PZU zażyczyło sobie kasę w okresie 7 dni więc musiałem wpłacić składkę.
Pozdrawiam

PS no i oczywiście w tej chwili mam 2 ubezpieczenia. Dodam, że PZU nie interesuje, że koleś nie poinformował mnie o ubezpieczeniu.


18.08.2008, 11:44

Dołączył(a): 25.07.2006, 16:05
Lokalizacja: WPR 01 ....
Posty: 301
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: ATD-1.9 TDI 101KM
Rok prod.: 2005 / 2006
Województwo: mazowieckie
Post 
http://www.rzu.gov.pl/files/109__42__Wy ... owy_OC.pdf

polecam lekturkę :). niestety nie mam czasu, aby w pracy przez tekst się przegryzać.

pozdr

_________________
http://travian.interia.pl/?uc=pl9_40938


19.08.2008, 14:00
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL