Teraz jest 16.04.2024, 13:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Odliczanie podatku od zakupów w UE 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17.03.2006, 19:34
Lokalizacja: Lublin/Świdnik
Posty: 288
Zdjęcia: 1
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Samochód: Zofia B 1.9 CDTI 120KM
Rok prod.: 2006/2007
Województwo: lubelskie
Post Odliczanie podatku od zakupów w UE
mam pytanie do znawców tematu.
Czy jest jakakolwiek możliwość odliczenia kwoty podatku przy zakupie części samochodowych poza naszym krajem? Np. kupując kierownicę do Fabii w Czechach, czy mogę ubiegać się o zwrot podatku w Polsce, w wysokości np. 19%, jaki obowiązuje w Czechach, czy też 22%, jaki obowiązuje w Polsce?
A może mogę ubiegać się o zwrot podatku od razu w Czechach?
Jak to jest?

_________________
serve chilled


22.01.2007, 15:23
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08.01.2005, 01:04
Lokalizacja: WGM
Posty: 1369
Zdjęcia: 11
Podziękował: 0
Pomógł: 3

Silnik: inny silnik
Samochód: Octavia II RS
Rok prod.: 2011
Województwo: mazowieckie
Post 
A czy ten towar będziesz kupował jako firma czy "zwykły klient" ??

_________________
Moje autko O2RS BLUE


22.01.2007, 15:43
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 17.03.2006, 19:34
Lokalizacja: Lublin/Świdnik
Posty: 288
Zdjęcia: 1
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Samochód: Zofia B 1.9 CDTI 120KM
Rok prod.: 2006/2007
Województwo: lubelskie
Post 
wybiorę oczywiście ten, który będzie dla mnie bardziej korzystny...mam wlasną działalność, więc mogę i na firmę kupować.

_________________
serve chilled


22.01.2007, 15:46
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08.01.2005, 01:04
Lokalizacja: WGM
Posty: 1369
Zdjęcia: 11
Podziękował: 0
Pomógł: 3

Silnik: inny silnik
Samochód: Octavia II RS
Rok prod.: 2011
Województwo: mazowieckie
Post 
Nazywa sie wewnątrzwspólnpotowe nabycie towarów i zakupujesz je ze stawką 0% Vat.
Jeżeli checsz więcej info to daj znać to podam ci tel do mojej żony, ona ci to wytłumaczy ;)

_________________
Moje autko O2RS BLUE


22.01.2007, 15:54
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
Ale warunkiem nabycia wewnątrzwspólnotowego ze stawką 0% jest posiadanie nr VAT UE - w Polsce jest to nr NIP poprzedzony literami PL, ale nie wystarczy sobie dopisać - trzeba się zarejestrować, żeby go oficjalnie przyznali. Bo sprzedający może tutaj sprawdzić czy jest się zarejstrowanym. Jeśli się nie jest w tej bazie to sprzedawca nie sprzeda towaru ze stawką 0% bo sam będzie i tak musiał odprowadzić podatek.

No i jest jeszcze jedna sprawa, bo firmy handlujące w obrocie międzynarodowym wiedzą o co chodzi , ale czy jakimś zwykłym sklepie będą wiedzieli jak to ugryźć to nie wiem...

[ Dodano: 2007-01-22, 16:19 ]
No i było jeszcze kiedyś cos takiego jak sklepy TAX Free- nie wiem czy to nadal funkcjonuje ???

Chodziło o to że w sklepie ( kupując jako osoba prywatna) płaciłeś za towar netto + VAT ale brało się taką deklarację na podstawie której na granicy VAT był zwracany w gotówce. Ale od czasu wejścia do Unii nie przerabiałem tego tematui nie wiem czy to nadal działa ???


22.01.2007, 16:06
Zobacz profil
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08.01.2005, 01:04
Lokalizacja: WGM
Posty: 1369
Zdjęcia: 11
Podziękował: 0
Pomógł: 3

Silnik: inny silnik
Samochód: Octavia II RS
Rok prod.: 2011
Województwo: mazowieckie
Post 
kros napisał(a):
No i było jeszcze kiedyś cos takiego jak sklepy TAX Free- nie wiem czy to nadal funkcjonuje

działa ale ze wschodem :)

_________________
Moje autko O2RS BLUE


22.01.2007, 16:44
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 17.03.2006, 19:34
Lokalizacja: Lublin/Świdnik
Posty: 288
Zdjęcia: 1
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Samochód: Zofia B 1.9 CDTI 120KM
Rok prod.: 2006/2007
Województwo: lubelskie
Post 
Sebastian napisał(a):
Jeżeli checsz więcej info to daj znać to podam ci tel do mojej żony, ona ci to wytłumaczy

na pewno skorzystam, tylko najpierw muszę namierzyć wszystko, co chcę kupić. dzięki :good:
kros napisał(a):
Ale warunkiem nabycia wewnątrzwspólnotowego ze stawką 0% jest posiadanie nr VAT UE - w Polsce jest to nr NIP poprzedzony literami PL, ale nie wystarczy sobie dopisać - trzeba się zarejestrować, żeby go oficjalnie przyznali. Bo sprzedający może tutaj sprawdzić czy jest się zarejstrowanym. Jeśli się nie jest w tej bazie to sprzedawca nie sprzeda towaru ze stawką 0% bo sam będzie i tak musiał odprowadzić podatek.

a czy w przypadku takiego zakupu, kupując z 0% stawką vat'u, można jeszcze wrzucić sobie dodatkowo taki zakup w koszty firmy. oczywiście kupując części i akcesoria do samochodu, który kupiony jest na firmę i ujęty jest w ewidencji środków trwalych. czy to już przegięcie? :eh:
weźmy na przyklad laptop'a o wartości okolo 800 euro. kupując go z 0% vat (okolo 20% taniej), wliczając go w koszty firmy (okolo 19%), wychodzi na to, że mialbym go za prawie polowę ceny wyjściowej. mam rację, czy się rozmarzylem :banana:

_________________
serve chilled


23.01.2007, 08:58
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
rajzer napisał(a):
czy to już przegięcie?

Chyba nie przegięcie.
Wydaje mi się, że możesz wpuszczać w koszty części, akcesoria, opony itp. mimo 0% VAT. Możesz też doposażać auto w coś czego nie miało fabrycznie (np. klimę) ale pamiętając o progu 3500 zł w skali roku powyżej którego trzeba robić odpisy amortyzacyjne. Jeżeli natomiast kupisz klime bo stara Ci się zepsuła czyli naprawiasz auto a nie podnosisz jego wartość to możesz normalnie wpuszczać w koszty.

Aha żeby było nabycie wewnątrzwspólnotowe to trzeba być płatnikiem podatku VAT, albo przynajmniej mieć osobowość prawną.

Ale jeśli naprawdę chesz się bawić w WNT to zweryfikuj to co piszę z jakimś księgowym, bo ja nim nie niestem a to co wiem to tylko tyle ile się w pracy zetknąłem i moge coś pomieszać.


23.01.2007, 16:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 17.03.2006, 19:34
Lokalizacja: Lublin/Świdnik
Posty: 288
Zdjęcia: 1
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Samochód: Zofia B 1.9 CDTI 120KM
Rok prod.: 2006/2007
Województwo: lubelskie
Post 
kros napisał(a):
Ale jeśli naprawdę chesz się bawić w WNT to zweryfikuj to co piszę z jakimś księgowym, bo ja nim nie niestem a to co wiem to tylko tyle ile się w pracy zetknąłem i moge coś pomieszać

zweryfikuję. poza tym Sebastian pisał, że jego mżonka sie na tym zna, więc jak już będę się przymierzał do tych zakupów, to wykonam telefon do niej (Seba, to nie tak jak myslisz :mrgreen: )
a płatnikiem vat'u jestem, więc ewentualnie pozostaje tylko uzyskanie numeru vat'u unijnego (tej PL'ki z przodu) i można ruszać na podbój Europy :good:
Kros/Sebastian wielkie dzięki.

_________________
serve chilled


23.01.2007, 23:27
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL