Teraz jest 28.03.2024, 21:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Zwężony odcinek jezdni -znak B-31 i D5 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 27.12.2005, 22:37
Lokalizacja: Żołynia ul. Jagiellońska :-)
Posty: 138
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: AQW-1.4 8V 68KM
Skrzynia: FNK - 5b.
Samochód: comfort
Rok prod.: 2003
Województwo: podkarpackie
Post Zwężony odcinek jezdni -znak B-31 i D5
Witam
Wczoraj miałem ostre zcięcie na zwężonym odcinku jezdni z kierowcą który wjechał na pełnej prędkości na odcinek - zmusił mnie i pojazd przede mną do niebezpiecznego uniku i jeszcze darł ryja wulgarnie....
Otóż zwężony odcinek ma ok 50-70 m długości - od strony znaku B31 jest widoczny w całości natomiast od znaku pierwszeństwa D-5 widoczny jest dopiero przed samym znakiem (lekki zakręt).
Jadąc wczoraj od znaku B31 wjechałem gdyż odcinek był wolny więc kontynuowałem jedynie zwalniając- pod koniec odcinka od strony pierwszeństwa pojawił się jegomość bez zwalniania i zmusił nas do zjechania na pobocze gdy mrugnąłem światłami niesamowicie się zjeżył i prawie chciał mnie bić ale opanowałem sytuację. Stwierdził, ze k..a się zmieścimy itd itp....
Ja odparłem, ze to zwężony odcinek jezdni i nie należy się rozpychać i trzeba zachować ostrożność...
Wkurzony wziąłem kodeks ale w tej sprawie są lakoniczne wyjaśnienia nie ma pojęcia typu "zmieszczą się czy nie" dlatego proszę o odpowiedź na nast pytania:
1. Czy widząc znak D5 kierowca jest zwolniony z zachowania ostrożności i może jechać śmiało mimo wszystko?
2. Czy zna ktoś szerszą interpretację tych znaków niż zawartą w kodeksie drogowym
????
3.Czy istnieje pojęcie lub ocena zmieszczenia się lub nie dwóch pojazdów na w/w odcinku???
4. Jak należy traktować i jak powinni zachować się kierowcy w przypadku gdy wjeżdżający od strony B31 (zakazu) był pierwszy i już jest na w/w odcinku ???
5 czy może ten odcinek jest źle oznakowany???/ Gdzie należy zgłaszać uwagi dot oznakowania?

Ps. Jazda tym akurat odcinkiem przez dwa pojazdy jest wg mnie niebezpieczna - już widziałem pourywane lusterka ale ludzie ignorują nagminnie ten znak i dochodzi do niebezpiecznych sytuacji

_________________
life is brutal...


08.08.2016, 06:27
Zobacz profil GG
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01.02.2009, 20:30
Lokalizacja: Świetochłowice
Posty: 5404
Podziękował: 166
Pomógł: 520

Silnik: AXR-1.9 TDI 101KM
Skrzynia: GGV - 5b.
Samochód: Ambiente
Rok prod.: 05.2007
Województwo: śląskie
Post Re: Zężony odcinek jezdni -znak B-31 i D5
krisu007, wg. mnie jak byłeś na zwężonym to ten z przeciwnej strony powinien zaczekać aż zjedziesz. Ja tak własnie robię i uważam, że tak to powinno wyglądać.

Kamerkę masz? Jak nie to kup bo w takiej sytuacji ja udałbym się z nagraniem na policję i zapytał kto powinien komu ustąpić.

Popraw temat.

_________________
Tempomaty w grupie VAG. Skoda, Seat, Audi, VW. 510 150 407


08.08.2016, 18:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.09.2011, 20:54
Lokalizacja: SBE
Posty: 3227
Zdjęcia: 0
Podziękował: 17
Pomógł: 143

Silnik: AWY-1.2 6V 54KM
Skrzynia: GSH - 5b.
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Zężony odcinek jezdni -znak B-31 i D5
krisu007 pytanie widziałeś ten samochód na tyle wcześnie by zorientować się że nie zdążysz przejechać ?
taki przejazd powinien być zorganizowany w taki sposób byś miał widoczność na tyle by twój przejazd nie zmusił kierującego jadącego na drodze z pierwszeństwem przejazdu do zatrzymania a tu ewidentnie powstała taka sytuacja wiec w przypadku czołówki byłbyś sprawcą.
cytat z kodeksu
B-31 pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka napisał(a):
zabrania kierującym wjazdu lub wejścia na zwężony odcinek jezdni, jeżeli zmusiłoby to kierujących znajdujących się na tym odcinku lub zbliżających się do niego z przeciwnej strony do zatrzymania się

koleś napisał(a):
Kamerkę masz? Jak nie to kup bo w takiej sytuacji ja udałbym się z nagraniem na policję i zapytał kto powinien komu ustąpić.

akurat sytuacja jest jasna niestety kolega powinien zatrzymać się przed wjazdem - pytanie tylko czy był w stanie zobaczyć nadjeżdżający pojazd
inaczej zamiast oznakowania powinna być zastosowana sygnalizacja świetlna raczej. oczywiście nie zwalnia to kierującego jadącego z pierwszeństwem od zachowania "szczególnej ostrożności" i zasady ograniczonego zaufania

a co do zgłoszenia błędnego oznakowania - uwaga powinna być zgłoszona do zarządcy drogi najlepiej w formie pisemnej (papier lub wiadomość przez adres @ ) inaczej oleją , jeśli sytuacja jest naprawdę niebezpieczna i nie ma możliwości przejazdu przez zwężony odcinek nie powodując konieczności zatrzymania pojazdów jadących z naprzeciwka można też całą sprawę zgłosić na Policję i niech oni to zweryfikują

_________________
zanim założysz temat użyj opcji szukaj
forumowe >>długopisy , smycze z logo F1 i F2 dostępne << więcej informacji w pierwszym poście tematu


08.08.2016, 19:17
Zobacz profil WWW Album osobisty
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01.02.2009, 20:30
Lokalizacja: Świetochłowice
Posty: 5404
Podziękował: 166
Pomógł: 520

Silnik: AXR-1.9 TDI 101KM
Skrzynia: GGV - 5b.
Samochód: Ambiente
Rok prod.: 05.2007
Województwo: śląskie
Post Re: Zężony odcinek jezdni -znak B-31 i D5
Artur_jaw napisał(a):
akurat sytuacja jest jasna niestety kolega powinien zatrzymać się przed wjazdem


Ja to rozumiem tak, że krisu007 i ten przed nim jechali po tym odcinku zwężonym a ten z przeciwnej strony pomimo, że ich widział to wjechał na zwężenie. Oni byli tam przed nim.

_________________
Tempomaty w grupie VAG. Skoda, Seat, Audi, VW. 510 150 407


08.08.2016, 19:38
Zobacz profil

Dołączył(a): 27.12.2005, 22:37
Lokalizacja: Żołynia ul. Jagiellońska :-)
Posty: 138
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: AQW-1.4 8V 68KM
Skrzynia: FNK - 5b.
Samochód: comfort
Rok prod.: 2003
Województwo: podkarpackie
Post Re: Zężony odcinek jezdni -znak B-31 i D5
witam!
dziekuje za odpowiedzi.
Do kolegi Artur:
Problem jest w tym, ze jadąc od strony znaku bez pierwszeństwa tak jak ja jechałem widzimy tylko ten odcinek zwężony - tak jak napisałem 50-70m a z nim jest zakręt, wiec trzeba by było być jasnowidzem aby wiedzieć, czy pojedzie tamtędy pojazd z pierwszeństwem czy nie .

Pojazd jadący z pierwszeństwem pojawił się na ok piątym metrze za znakiem D5 (czyli w momencie gdy ja i poprzedzajace auto opuszczaliśmy juz ten odcinek) i tak jak opisałem wjechał na pełnej prędkości bez zwalniania. tak jak to dokładnie zrozumiał kolega koleś

_________________
life is brutal...


10.08.2016, 08:27
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 06.01.2015, 21:50
Lokalizacja: śląsk
Posty: 146
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: CGGB-1.4 16V 86KM
Skrzynia: LVE - 5b.
Samochód: Fresh
Rok prod.: 2014
Województwo: śląskie
Post Re: Odp: Zężony odcinek jezdni -znak B-31 i D5
Ciekawe czy gdybys jechal tirem przez to zwezenie to czy koles by wjechal na zwezony odcinek z pelna predkoscia ;) Kamerke kup, sam przymierzam sie do zakupu jakiejs przod/tyl.

_________________
Obrazek


10.08.2016, 12:09
Zobacz profil
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 01.02.2009, 20:30
Lokalizacja: Świetochłowice
Posty: 5404
Podziękował: 166
Pomógł: 520

Silnik: AXR-1.9 TDI 101KM
Skrzynia: GGV - 5b.
Samochód: Ambiente
Rok prod.: 05.2007
Województwo: śląskie
Post Re: Zężony odcinek jezdni -znak B-31 i D5
gori napisał(a):
to czy koles by wjechal na zwezony odcinek z pelna predkoscia

Heh.. Nie wjechałbym :D

_________________
Tempomaty w grupie VAG. Skoda, Seat, Audi, VW. 510 150 407


10.08.2016, 21:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL