Teraz jest 28.03.2024, 17:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Ubezpieczenia - Podstawowe akty prawne 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 25.07.2006, 16:05
Lokalizacja: WPR 01 ....
Posty: 301
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: ATD-1.9 TDI 101KM
Rok prod.: 2005 / 2006
Województwo: mazowieckie
Post Ubezpieczenia - Podstawowe akty prawne
Odcinek I

W przypadku szkody warto zdawać sobie sprawę na jakiej podstawie taka szkoda jest likwidowana. W niniejszym wątku postaram się umieszczać podstawowe akty prawne / dokumenty regulujące umowę ubezpieczenia / wyroki sądu najwyższego (na które można / trzeba się powoływać przy likwidacji szkody). W miarę możliwosci postaram się uaktualniać niniejszy wątek.

Wszelka dyskusja na temat mile widziana.

Wszystkie akty prawne (ustawy, rozporządzenia) można ściągnąć ze strony Sejmu. Niniejsza strona ma tą zaletę że można darmowo ściągnąć ujednolicone (obowiązujące) akty prawne.

Podstawowe akty prawne regulujące umowy ubezpieczeń komunikacyjnych to:
- Kodeks cywilny, Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r., Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
- Ustawa z dnia 22 maja 2003 o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwaranyjnym i Polskim Biurze Ubezepieczycieli Komunikacyjnych, Dz.U. z 2003r. Nr 124, poz 1152.

Zakres ubezpieczenia obowiązkowego OC, jest opisany w powołanej wyżej ustawie, dlatego zwyczajowo, w przypadku zawierania wyłącznie umowy OC otrzymamy tylko polisę (bez OWU). Nie ma możliwości zmiany warunków obowiązkowego ubezpieczenia OC na drodze umownej. Każda taka zmiana z mocy prawa jest nieważna.

Zakres pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych (AC, NNW, Assistance, Ochrona prawna) opisany jest w tzw. Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. Wszelkie zmiany takich warunków dokonywane są na drodze pisemnej. Najczęściej wszelkie zmiany ujmowane są na drodze Szczególnych Warunków Ubezpieczenia bądź indywidualnych aneksów do umowy.

Linki do stron internetowych najpopularniejszych dla SKODY OWU AC: Allianz ; Ergo Hestia ; PZU

Co należy wiedzieć o OWU? Przede wszystkim muszą być dostarczone przy zawieraniu umowy ubezpieczenia. Dobrą praktyką jest zapoznanie się z OWU jeszcze przed zawarciem umowy ubezpieczenia (tak abyśmy wiedzieli za co płacimy). Dodatkowo, należy pamiętać, że każdy niejasny zapis OWU będzie interpretowany na korzyść Ubezpieczającego / Ubezpieczonego.

[ Dodano: 2006-08-11, 18:07 ]
Odcinek II

W dzisiejszym cyklu pasjonującego cyklu "Ubezpieczenia" zajmiemy się sprawą tzw. Utraty wartości rynkowej samochodu.

Uwaga niniejsze tyczy się przypadku gdy szkoda była spowodowana "nie z naszej winy" i likwidujemy szkodę z OC sprawcy.

Często słyszy się, iż poszkodowany w wypadku oprócz odszkodowania za szkody w samochodzie / uszkodzenie ciała rości prawa za utratę tzw. wartości rynkowej pojazdu.

Podstawą takiego roszczenia jest art. 361 k.c. stanowiący:

Cytuj:
Art. 361.
§ 1. Zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.
§ 2. W powyższych granicach, w braku odmiennego przepisu ustawy lub postanowienia umowy, naprawienie szkody obejmuje straty, które poszkodowany poniósł, oraz korzyści, które mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Dodatkowym argumentem będzie w takim przypadku wyrok Sądu Najwyższego (załączony), który przesądził na korzyść roszczącego i nakazał Zakładowi Ubezpieczeń wyrównanie za utratę wartości rynkowej.

Bardzo trudno dojść odszkodowania z ww. tytułu. Przede wszystkim należy udowodnić, że poniosło się stratę w chwili wypadku. (naprościej mówiąc, na samochód mieliśmy kupca, który chciał zapłacić X pieniędzy, a po wypadku, kupiec oferuje mniej ze względu na to że samochód był bity. Różnica pomiędzy wartością samochodu przed wypadkiem i po stanowi roszczenie) Po drugie załączony wyrok został uchwalony przez skład orzekający liczący mniej niż 7 sędziów. Oznacza to, że stanowi on wyłącznie wskazówkę interpretacyjną dla sądów niższej instancji, ale nie oznacza, że sprawę mamy wygraną (przez analogię).

Tyle teorii, jeżeli ma ktoś doświadczenie w tej kwestii zapraszam do opisania swoich spostrzeżeń.


Wyrok Sądu Najwyższego
Kodeks Cywilny

_________________
http://travian.interia.pl/?uc=pl9_40938


10.08.2006, 18:10
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL