Teraz jest 27.04.2024, 23:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Przyciemnianie szyb a przepisy 
Autor Wiadomość
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.06.2005, 06:18
Lokalizacja: Poznań
Posty: 1415
Zdjęcia: 7
Podziękował: 0
Pomógł: 3

Silnik: BKY-1.4 16V 75KM
Rok prod.: 2004
Województwo: wielkopolskie
Post Przyciemnianie szyb a przepisy
Przepisy bezwzględnie zabraniają przyciemniania szyby przedniej czołowej oraz bocznych przednich wprowadzając minimalną przepuszczalność światła ( szyba czołowa przepuszczalność nie mniejsza niż 75% potwierdzona homologacją, szyby boczne przednie przepuszczalność nie mniejsza niż 70 % potwierdzona homologacją). Szyby te mogą być przyciemniane jedynie przez producenta, gdyż nie ma możliwości przeprowadzenia badań na zgodność z wymaganiami Regulaminu R43 ECE na próbkach jednostkowych. Przepisy zezwalają natomiast przyciemniać pozostałe szyby lecz tylko pod warunkiem iż pojazd wyposażony jest w dwa lusterka zewnętrzne (prawe i lewe). Należy również pamiętać, iż w przypadku oklejenia ww. szyb należy posiadać przy sobie i okazać przy kontroli drogowej „Zaświadczenie o instalacji folii samochodowej”, w którym znajdować się powinny następujące dane:

- data instalacji,

- nazwa/nazwisko właściciela pojazdu,

- marka pojazdu,

- nr nadwozia/rejestracji pojazdu,

- typ folii,

- nr oznakowania (zgodny z oznakowaniem na szybach i z numerem Świadectwa z badań),

- pieczęć i podpis zakładu wykonującego usługę.



Format tego zaświadczenia powinien być wielkości nadającej się do przechowania z innymi dokumentami samochodu (dowód rejestracyjny itp.)

Policjanci w czasie codziennej służby kontrolując pojazdy zwracają uwagę na wszystkie czynniki mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Do rozważnych kierowców zwracamy się z apelem aby poodklejali folię z szyb przednich bocznych i czołowych co wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów po kontroli policyjnej. Za przyciemnianie szyb przednich bocznych i czołowej policjant zatrzyma dowód rejestracyjny oraz może nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł.

Podstawy prawne:

Rozporządzenie MTiGM z 1 kwietnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. nr 44, poz. 432)

Regulamin Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ nr 43 i 46

Pismo BW/720/2002 z dnia 22.04.2002 roku Instytut Szkła i Ceramiki Oddział Zamiejscowy w Krakowie.

Tą są podstawy prawne. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś przepisy dotyczące przyciemniania to proszę podać. Jeśli ktoś chce podyskutować o samym przyciemnianiu jako takim to ZAPRASZAM TU


10.08.2006, 07:20
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 24.05.2008, 22:05
Lokalizacja: Bydgoszcz
Posty: 80
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: CAVE-1.4 TSI 180KM
Skrzynia: GGU - 5b.
Samochód: Elegance
Rok prod.: 2004
Województwo: kujawsko-pomorskie
Post Re: Przyciemnianie szyb a przepisy
Mr T. napisał(a):
Podstawy prawne:

Rozporządzenie MTiGM z 1 kwietnia 1999 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. nr 44, poz. 432)

Teraz obowiązuje ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia
(Dz. U. z 2003r. Nr 32 poz. 262 z późn. zmianami).
Podaję na wszelki wypadek, gdyby ktoś był zainteresowany tą lekturą :czytaj: i nie czytał nieaktualnych aktów prawnych.
Pozdrawiam

_________________
Obrazek


27.05.2008, 21:57
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
khain napisał(a):
Podaję na wszelki wypadek

Właśnie obserwuję cały wierczór że przeglądasz dział prawny i bardzo dobrze, że go aktualizujesz. :bravo:
takie poprawki zawsze mile widziane, linki bądź cytaty również. :good:


27.05.2008, 22:01
Zobacz profil

Dołączył(a): 11.07.2006, 20:56
Lokalizacja: Wrocław
Posty: 76
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: CAYC-1.6 TDI 105KM
Samochód: vRS by CS
Rok prod.: 2003
Województwo: dolnośląskie
Post 
Witam,
Ostatnio rozmawiałem ze znajomym policjantem na temat przyciemniania szyb.
Powiedział on, że wszedł czy ma wejść w życie jakiś przepis który będzie całkowicie zabraniał FOLIOWANIA szyb przednich bocznych z uwagi na bezpieczeństwo, a dokładniej na utrudnienia jakie folia sprawia przy interwencji i próbie wyciągnięcia poszkodowanych jeśli auto ulegnie wypadkowi. Ponoć szyby przednie boczne będzie można przyciemnić jedynie metodą piecową ... jest to dla mnie o tyle dziwne, że nawet w sportach motorowych jest NAKAZ foliowania szyb właśnie z uwagi na bezpieczeństwo podczas wypadku (brak odłamków szkła).

Czy ktoś mógłby tą teorię potwierdzić/zaprzeczyć ? Niebawem będę chciał przyciemnić u siebie szybki co by dziecku słonko nie świeciło :crazy:

Pozdrawiam,

_________________
Luke555
172 KM & 390 Nm by CS


29.05.2008, 08:16
Zobacz profil WWW GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.06.2005, 06:18
Lokalizacja: Poznań
Posty: 1415
Zdjęcia: 7
Podziękował: 0
Pomógł: 3

Silnik: BKY-1.4 16V 75KM
Rok prod.: 2004
Województwo: wielkopolskie
Post 
Luke555, nie wiem jak to z przepisami, ale chciałem się odnieść do tego co napisałeś o sugerowanych względach bezpieczeństwa. Jeśli mówi się, że przednie boczne nie mogą być foliowane aby nie utrudniać interwencji, to co, pasażerowie tylnej kanapy się nie liczą? Tych z przodu się wyciągnie, a z tyłu nie, bo jest folia? Dziwne podejście. Nie wiem w sumie jak mocna jest ta folia i czy faktycznie tak ciężko ją rozerwać w razie potrzeby?
Z drugiej strony jest jeszcze taki aspekt, że zafoliowana szyba odstrasza trochę amatorów cudzej własności - nie tak łatwo buchnąć coś ze środka auta poprzez zbicie szyby...
Dzieciom z tyłu to zawsze ulży (folia zatrzymuje promieniowanie cieplne, więc nawet jest jeszcze troszkę będzie mocne słoneczko razić, to już nie będzie parzyło). Rozumiem, że Twoją rozterką jest to, aby mieć cały bok zafoliowany?


29.05.2008, 09:21
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14.01.2005, 11:34
Lokalizacja: ......
Posty: 1054
Zdjęcia: 2
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Skoda Octavia
Rok prod.: 2012
Województwo: zachodniopomorskie
Post 
Luke555 napisał(a):
Witam,
Ostatnio rozmawiałem ze znajomym policjantem na temat przyciemniania szyb.
Powiedział on, że wszedł czy ma wejść w życie jakiś przepis który będzie całkowicie zabraniał FOLIOWANIA szyb przednich bocznych z uwagi na bezpieczeństwo, a dokładniej na utrudnienia jakie folia sprawia przy interwencji i próbie wyciągnięcia poszkodowanych jeśli auto ulegnie wypadkowi. Ponoć szyby przednie boczne będzie można przyciemnić jedynie metodą piecową ... jest to dla mnie o tyle dziwne, że nawet w sportach motorowych jest NAKAZ foliowania szyb właśnie z uwagi na bezpieczeństwo podczas wypadku (brak odłamków szkła).

Czy ktoś mógłby tą teorię potwierdzić/zaprzeczyć ? Niebawem będę chciał przyciemnić u siebie szybki co by dziecku słonko nie świeciło :crazy:

Pozdrawiam,


Zaprzeczam temu co powiedział te twój znajomy policjant. Niech sie chłopak wybierze na kurs do legionowa a tam dr mgr od Fikołków go odpowiedni przeszkli w tym zakresie i więcej takich bredni nie będzie opowiadał ...już wiem ska są te kawały o policjantach

_________________
:ruch: Forever FabiaClub.... :ruch:


04.06.2008, 21:20
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 02.10.2007, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów
Posty: 191
Zdjęcia: 10
Podziękował: 0
Pomógł: 10

Samochód: Fabia Elegance Multimedia & ESPL Edition
Rok prod.: 2002
Województwo: podkarpackie
Post 
Pytanie może wydać się troszkę dziwaczne, ale.... Czy jest obowiązek posiadania w samochodzie szyb przednich bocznych?
Jeśli tak to jakie rozporządzenie o tym coś mówi?

_________________
ONE OF THE BEST AUDIO-VIDEO SYSTEMS IN EUROPE :-*
Stage 1 -> 155Ps@360Nm
Stage 2 -> 150dB@43Hz ;) by RE Audio
Stage 3 -> 188Ps@410Nm
Stage 4 -> 2xxPs@4xxNm in progres...


26.06.2008, 22:02
Zobacz profil GG Album osobisty

Dołączył(a): 05.01.2006, 23:33
Lokalizacja: Białystok
Posty: 592
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Samochód: Octavia II Elegance 1.9 TDI
Rok prod.: 2006
Województwo: podlaskie
Post 
Siara, nie wiem czy dośłownie jest mowa o "szybach przednich bocznych", ale na pewno jest zapis, że nic nie może zasłaniać/przeszkadzać kierwocy w obserwacji w polu 180 stopni (a może nawet większym, nie pamiętam dokładnie). Wkażdym bądź razie, z przepisów wynika, że te szyby muszą być i to nawet bez przyciemniania. Kiedyś znalazłem fajną dyskusję o przyciemnianiu, był podawane nawet konkretne artykuły.


27.06.2008, 23:03
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 02.10.2007, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów
Posty: 191
Zdjęcia: 10
Podziękował: 0
Pomógł: 10

Samochód: Fabia Elegance Multimedia & ESPL Edition
Rok prod.: 2002
Województwo: podkarpackie
Post 
Jeśli chodzi i samo przyciemnianie szyb to to znam te paragrafy na pamięć te i sto innych które mogą być podciągnięte pod przyciemnione szyby, przez dwa lata to przerabiałem na sobie i poprzednim aucie. (niestety wówczas nie miałem szyb elektrycznych)
Ale ze względu na fakt iż mam obecnie mocno rozgrzebaną elektryke w aucie, zrobie sobie wyłącznik podnośników przednich szyb :D W razie kontroli lub konieczności zrobienia przeglądu, szybki w dół i dla policjantów szyb nie ma. :fuck:
Dlatego pytałem o to czy jest obowiazek posiadania szyb, jakiś paragrf. Ale skoro nikt nie wie do sprawdze samodzielnie kodeksie :smiley15:

_________________
ONE OF THE BEST AUDIO-VIDEO SYSTEMS IN EUROPE :-*
Stage 1 -> 155Ps@360Nm
Stage 2 -> 150dB@43Hz ;) by RE Audio
Stage 3 -> 188Ps@410Nm
Stage 4 -> 2xxPs@4xxNm in progres...


28.06.2008, 18:54
Zobacz profil GG Album osobisty

Dołączył(a): 16.07.2007, 12:55
Lokalizacja: Podkarpackie
Posty: 940
Podziękował: 0
Pomógł: 9

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: auto emocion
Rok prod.: 2000
Województwo: podkarpackie
Post 
chciał bym widzieć jak to bedzie wygladać w zimie przy -20 jak bedziesz miał kontrole :crazy:


28.06.2008, 19:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24.04.2009, 07:41
Lokalizacja: Brzeg
Posty: 229
Podziękował: 1
Pomógł: 2

Silnik: BME-1.2 12V 64KM
Skrzynia: EYX - 5b.
Samochód: ELEGANCE
Rok prod.: 2003
Województwo: opolskie
Post 
Na stacji diagnostycznej powinien być przyrząd do mierzenia przepuszczalności światła, szyby fabryczne często są przyciemniane a dodatkowe przyciemnienie o 30 % powoduje że są niezgodne z obowiązującymi przepisami, policjant nie jest w stanie sprawdzić to na drodze, ale może skierować na dodatkowe badanie, na stację diagnostyczną !!!!

[ Dodano: 2009-11-12, 21:50 ]
Siara napisał(a):
Jeśli chodzi i samo przyciemnianie szyb to to znam te paragrafy na pamięć te i sto innych które mogą być podciągnięte pod przyciemnione szyby, przez dwa lata to przerabiałem na sobie i poprzednim aucie. (niestety wówczas nie miałem szyb elektrycznych)
Ale ze względu na fakt iż mam obecnie mocno rozgrzebaną elektryke w aucie, zrobie sobie wyłącznik podnośników przednich szyb :D W razie kontroli lub konieczności zrobienia przeglądu, szybki w dół i dla policjantów szyb nie ma. :fuck:
Dlatego pytałem o to czy jest obowiazek posiadania szyb, jakiś paragrf. Ale skoro nikt nie wie do sprawdze samodzielnie kodeksie :smiley15:


Miłej lektury >> http://www.stacja.com.pl/prawo/2009/0639/0639.htm


12.11.2009, 21:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28.01.2009, 21:38
Lokalizacja: Łomża
Posty: 1688
Podziękował: 0
Pomógł: 26

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia 1.8T
Rok prod.: 2001
Województwo: podlaskie
Post 
Acio napisał(a):
Na stacji diagnostycznej powinien być przyrząd do mierzenia przepuszczalności światła

moj diagnosta mowi w takim przypadku "po co?", gdy folia ktora spelnia owe 70% jest biala do tego stopnia ze ciezko odroznic ja na tle zwyklej szyby. ja mam jedne z jasniejszych i czasami tez nie widac ze sa ciemne, a maja 35%...

_________________
1.8T 301HP


14.11.2009, 21:22
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 24.11.2008, 17:36
Lokalizacja: Warszawa/okolice
Posty: 97
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: BBY-1.4 16V 75KM
Samochód: Kombi Mint
Rok prod.: 2006
Województwo: mazowieckie
Post 
Acio napisał(a):
Na stacji diagnostycznej powinien być przyrząd do mierzenia przepuszczalności światła, szyby fabryczne często są przyciemniane a dodatkowe przyciemnienie o 30 % powoduje że są niezgodne z obowiązującymi przepisami, policjant nie jest w stanie sprawdzić to na drodze, ale może skierować na dodatkowe badanie, na stację diagnostyczną !!!!

No i tu z własnego przykładu może Cię zaskoczę. JEST W STANIE SPRAWDZIĆ może nie każdy, ale jest. Już jakieś 5 lat temu na drodze zrywałem przez nich folię z przednich szyb :(

[ Dodano: 2009-11-14, 22:16 ]
mss napisał(a):
Acio napisał(a):
Na stacji diagnostycznej powinien być przyrząd do mierzenia przepuszczalności światła

moj diagnosta mowi w takim przypadku "po co?", gdy folia ktora spelnia owe 70% jest biala do tego stopnia ze ciezko odroznic ja na tle zwyklej szyby. ja mam jedne z jasniejszych i czasami tez nie widac ze sa ciemne, a maja 35%...



Każda stacja diagnostyczna w tych czasach musi mieć taki miernik.

Z tego co się dowiedziałem już długi czas temu, jest jakaś choroba wzroku. Niestety nie pamiętam jak to się nazywa. W każdym razie lekarz wystawia papier, który wozimy z dowodem rejestracyjnym i przyciemniamy szybki na legalu. Nie wiem też jak bardzo przyciemniamy, ale napewno więcej niż 30%.

Szyby atermiczne to jest max co można zrobić.

Jasne naklejki ewentualnie utrudnią "pracę" złodziejowi.

_________________
szwagier1981


14.11.2009, 22:07
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 02.10.2007, 20:26
Lokalizacja: Rzeszów
Posty: 191
Zdjęcia: 10
Podziękował: 0
Pomógł: 10

Samochód: Fabia Elegance Multimedia & ESPL Edition
Rok prod.: 2002
Województwo: podkarpackie
Post 
Ja już się przekonałem... zrobiłmem jak wyżej napisałem "Nie podniosłem za chiny szyb" ale po małej kłutni mendy i tak stwierdziły reasumując "istnieje podejżenie że szyby nie spełniają wymogów (....) więc kierujemy pojazd na częściowe badanie kontrolne(...)" Folie odkleiłem, badanie zrobiłem, na dniach nakleje nową ciemniejszą, sprawa trafiła do sądu :fuck: :paw: :ruch: psy :paw: :ruch:

_________________
ONE OF THE BEST AUDIO-VIDEO SYSTEMS IN EUROPE :-*
Stage 1 -> 155Ps@360Nm
Stage 2 -> 150dB@43Hz ;) by RE Audio
Stage 3 -> 188Ps@410Nm
Stage 4 -> 2xxPs@4xxNm in progres...


01.12.2009, 21:31
Zobacz profil GG Album osobisty

Dołączył(a): 14.11.2009, 23:05
Posty: 95
Podziękował: 0
Pomógł: 4

Silnik: AZL-2.0 8V 115KM
Samochód: fabia kombi joy
Rok prod.: 2004
Województwo: wielkopolskie
Post 
Oto co mówią przepisy na temat szyb:DZ.U.2003r.Nr.32.262. z póź.zm.
5. Szyby pojazdu:
1) nie powinny dawać ostrych odprysków w razie rozbicia; przednia szyba powinna zapewnić kierowcy
pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu, a w razie rozbicia - zapewniać jeszcze dostateczną
widoczność drogi;
2) powinny być umocowane w taki sposób lub sporządzone z takiego tworzywa, aby w razie konieczności
istniała możliwość wyjścia na zewnątrz pojazdu co najmniej przez jeden otwór okienny z kaŜdej strony
pojazdu;
3) powinny być ocechowane w miejscu widocznym z zewnątrz pojazdu; przepis stosuje się do pojazdu
zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1968 r.;
4) przednie powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niŜ 75%, natomiast przednie
boczne nie mniejszy niŜ 70%;
5) nie powinny odbijać światła w sposób powodujący oślepianie innych uczestników ruchu drogowego.

Siara pyta:Pytanie może wydać się troszkę dziwaczne, ale.... Czy jest obowiązek posiadania w samochodzie szyb przednich bocznych?
Jeśli tak to jakie rozporządzenie o tym coś mówi?
Odpowiem na to pytanie jako przyszły diagnosta samochodowy:
Jeśli auto zostało homologowane z szybami to takowe musi posiadać i jeśli wjedziesz na przegląd bez szyb to masz NEGATYW ,czy nawet zatrzymany DR.
pozdrawiam

_________________
sterowiec40


03.12.2009, 17:10
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL