Teraz jest 28.03.2024, 20:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Geodezja - zakup domu, a problem z granicami i drzewami 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 06.04.2015, 23:39
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 15
Podziękował: 1
Pomógł: 0

Silnik: BNM-1.4 TDI 70KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Geodezja - zakup domu, a problem z granicami i drzewami
Cześć, mam problem z sąsiadem. Ale zacznę od początku 10 lat temu kupiłem dom. Od paru lat sąsiad zza płotu zaczął robić sobie remonty na zewnątrz tj. brukowanie, płot. Niedawno stwierdził, że płot jest postawiony na jego ziemi i chce przebudowania. Stwierdziłem, żeby poszedł do geodety i chcę to na piśmie. Dodam, że z płotem nic nie robiłem od zakupu domu, przyjąłem granice takie jak były wydzielone płotem. Ale w czym jest problem, część płotu idąca wzdłuż domu schodzi na moją stronę przez co zawęża mi wjazd na podwórko. Sąsiad stwierdził, że zrobi tak że nie będziemy mieć w ogóle wjazdu na posesję. Teraz co najwyżej mogę przejechać autem do 3.5T co jest problemem gdy np. zamawiam węgiel.

Żeby nie było tak kolorowo, sąsiad twierdzi że wzdłuż płotu nie mogą rosnąć drzewa. Są to jakieś samosiejki i wiśnie co prawda idą wzdłuż płotu ale powiedziałem mu, że jak gałęzie wystają na jego stronę niech sobie je przytnie. Natomiast gałęzi pnących się w górę ma nie ruszać, ponieważ są za "płotem" na mojej części działki. Są jakieś przepisy/normy regulujące to wszystko?

Wybaczcie za zamęt :) ale może akurat ktoś z Was 'siedzi' w prawie i będzie w stanie mi pomóc.

Pozdrawiam! :)

_________________
Niebawem przedstawię moją Fabie :)


30.04.2015, 18:50
Zobacz profil

Dołączył(a): 06.01.2015, 21:50
Lokalizacja: śląsk
Posty: 146
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: CGGB-1.4 16V 86KM
Skrzynia: LVE - 5b.
Samochód: Fresh
Rok prod.: 2014
Województwo: śląskie
Post Re: Geodezja - zakup domu, a problem z granicami i drzewami
Proponuję abyś zakupił flaszke jakiegoś dobrego trunku i spróbował się dogadać z sąsiadem. Ewentualnie gugle i fraza forumprawne.

_________________
Obrazek


30.04.2015, 20:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.04.2011, 10:41
Lokalizacja: Poznań
Posty: 328
Zdjęcia: 0
Podziękował: 6
Pomógł: 25

Silnik: BBZ-1.4 16V 101KM
Skrzynia: MZL - 5b.
Samochód: Skoda Fabia Sport Monnari
Rok prod.: 2007
Województwo: wielkopolskie
Post Re: Geodezja - zakup domu, a problem z granicami i drzewami
Zachęcam do lektury:

http://prawo.rp.pl/artykul/850447.html

Mam nadzieję że rozwiałem Twoje wątpliwości.

_________________
F2 by marcing040381


30.04.2015, 20:37
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 06.04.2015, 23:39
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 15
Podziękował: 1
Pomógł: 0

Silnik: BNM-1.4 TDI 70KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: Geodezja - zakup domu, a problem z granicami i drzewami
Chodziło mi bardziej, o to czy sąsiad może mi 'zabrać' wjazd na podwórko...

_________________
Niebawem przedstawię moją Fabie :)


04.05.2015, 07:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 03.04.2011, 10:41
Lokalizacja: Poznań
Posty: 328
Zdjęcia: 0
Podziękował: 6
Pomógł: 25

Silnik: BBZ-1.4 16V 101KM
Skrzynia: MZL - 5b.
Samochód: Skoda Fabia Sport Monnari
Rok prod.: 2007
Województwo: wielkopolskie
Post Re: Geodezja - zakup domu, a problem z granicami i drzewami
Jakmoże pozbawić Cię wjazdu na działkę skoro masz to na bank na rysunku.Kolejna sprawa to nie on wydziela działkę jak mu pasuje ale geodeta.Skoro ma jakiś dziwny problem natury zazdrośnika to niech do sądu idzie.Ty możesz zawezwać sobie dla świętego spokoju geodetę aby sprawdzić poprawność wumierzenia granic.Mój ojciec miał tak samo, sąsiad się odgrażał że ma to w d...e.Ale w końcu oddał bez cwaniakowania brakujące 12m2.Tyle zeszli na jego część budując dom.

_________________
F2 by marcing040381


04.05.2015, 11:18
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 05.03.2015, 19:24
Posty: 3
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 2002
Województwo: pomorskie
Post Re: Geodezja - zakup domu, a problem z granicami i drzewami
Przede wszystkim poszukaj graniczników - to one powiedzą gdzie kończy się Twoja działka, jeżeli płot ma podstawę betonową lub inną która mogłaby "zakryć" granicznik wtedy potrzebne będzie wznowienie granic. To już robi geodeta, najlepiej jakiś znajomy, który za "flaszkę" wyciągnie współrzędne z PODGIKu i jakimś GPS'em wam je +/- znajdzie. Jeżeli nie znajdzie, to nie ma co płakać, bo na odnalezienie dokładnego miejsca gdzie jest/powinien być granicznik jest jeszcze kilka sposobów ale nie o to tu chodzi.

Jeżeli okaże się, że sąsiad miał rację no to wtedy musisz to załatwić jakoś przez prawnika, bo to myślę podobnie jak z samochodem jest, jak kupujesz dom z tego typu "wadą" to masz prawo się bronić, w końcu nie Ty sąsiadowi płot po nocach przepychałeś na jego stronę. Podobnie z tym wjazdem, gdybyś nie miał w ogóle dostępu do drogi, to przysługiwałaby ci droga konieczna (służebność drogowa) A tak to jedynie fakt, że jak kupowałeś, to tak już było.


28.05.2015, 22:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL