Teraz jest 27.04.2024, 19:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Interpretacja przepisu Kodeksu Cywilnego 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 30.09.2005, 09:40
Lokalizacja: Legionowo
Posty: 300
Podziękował: 1
Pomógł: 3

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2002
Województwo: mazowieckie
Post Interpretacja przepisu Kodeksu Cywilnego
Witam serdecznie.

Mam problem z ekipą budowlaną. Podpisaną mam umowę a facet opierdziela się, a żeby zrobił tak jak ja chcę, to jest wielka kłótnia. Mam dość. Chcę umowę rozwiązać. A facet wymiguje się, że poda mnie do sądu - co jest zupełnym nonsensem.

Dlatego mam do Was prośbę. Chcę się powołać na jakiś konkretny przepis Kodeksu Cywilnego, żeby móc rozwiązać umowę i zamknąć facetowi mordę. Poczytałem trochę i w oko wpadł mi art 644 o takim brzmieniu:
Cytuj:
Art. 644. Dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.

I teraz tak. W moim rozumieniu wygląda to tak, że mogę rozwiązać umowę i zapłacić mu za to co do tej pory wykonał i sprawa jest zamknięta. Czy tak ??
Przyznaję, że sprawa jest dość pilna, bo się trochę pokłóciliśmy i nie chcę żeby więcej coś robił, bo może coś na złość porobić i potem będzie więcej problemu niż pożytku.

Pomożecie? Jak rozwiązać tą sprawę? Muszę mieć jakieś wyjście z tej sytuacji.


15.08.2010, 08:44
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22.08.2009, 17:18
Lokalizacja: Tychy
Posty: 913
Podziękował: 2
Pomógł: 18

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Mercedes Benz Vito 2.2 CDI
Rok prod.: 2010
Województwo: śląskie
Post 
Krzychu_W,
Generalnei każdą jedną umowe można rozwiązać bez podania przyczyny lub w przypadku niedotrzymania kolejnych ustaleń (a takimi sa etapy budowy) pamiętać tylko należy o tym by rozliczyć tę część która została już wykonana.
Radzę abyś jak najszybciej skeirował się do prawnika i sporzadził za jego pośrednictwem rozwiązanie umowy.
Pozdrawiam.

_________________
Transport Pasażerski od 8 do 40 osób klimatyzowanymi mikrobusami i autokarami e-mail wemabus@onet.pl tel 602 370 222 Zapraszam Marcin


15.08.2010, 10:26
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 26.08.2007, 19:57
Lokalizacja: mazowieckie
Posty: 521
Podziękował: 3
Pomógł: 15

Silnik: inny silnik
Samochód: Suzuki 4x4
Rok prod.: 2003
Województwo: mazowieckie
Post 
Do rozwiązania problemu potrzebna jest wiedza w zakresie wszelkich ustaleń na linii inwestor - wykonawca i cała treść umowy.
Posiłkowanie się wyłącznie jednym art. KC jest nieprawidłowe.
Umowy o usługi budowlane zawierają często zapisy odnośnie kar umownych, prac etapowych itp itd.
Z własnego wieloletniego doświadczenia w takich sprawach radzę polubownie to rozwiązać, procesy sądowe to tylko problemy dla obu stron.

_________________
Skoda zamieniona na Suzuki


15.08.2010, 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 30.09.2005, 09:40
Lokalizacja: Legionowo
Posty: 300
Podziękował: 1
Pomógł: 3

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2002
Województwo: mazowieckie
Post 
Zamieszczam treść umowy jaką podpisałem z budowlańcem. Umowa jest prosta, trywialna, nie zawiera żadnych kruczków - sam ją tworzyłem (z pomocą internetu) żeby była jak najmniej skomplikowana.

Cytuj:
Umowa o wykonanie usług budowlanych

Zawarta w dniu ………………… w ……………………………………………….. pomiędzy:

„Dane zleceniodawcy” zwanym dalej ZLECENIODAWCĄ
a
„Dane wykonawcy”. zwanym dalej WYKONAWCĄ.

§1
Wykonawca zobowiązuje się wykonać w budynku mieszkalnym, należącym do Zleceniodawcy, położonym w miejscowości „Dane miejscowości” następujące prace budowlane i remontowe:
 wybudowanie szczytów budynku jednorodzinnego (szczyt od strony drogi z oknem o rozmiarach: szer 565mm x wys 535mm) (1)
 wybudowanie komina 3-luftowego od poziomu belek stropowych (1)
 montaż okien: (1)
 1465 mm (szer) x 1135 mm (wys) – 3 szt. (okna pokojowe)
 865 mm (szer) x 535 mm (wys) – 1 szt. (okno łazienkowe)
 565 mm (szer) x 535 mm (wys) – 1 szt. (okno w szczycie)
 montaż drzwi
 szer. 90 cm – 2 szt. (drzwi wejściowe) (1)
 wykonaniu ocieplenia budynku bez struktury (zaciągnięcie klejem) (1)
 wykonanie instalacji hydraulicznej (2)
 wykonanie instalacji elektrycznej (2)
 ocieplenie podłogi folią i styropianem (2)
 wylanie posadzki (2)
 uzupełnienie otynkowania wewnątrz pomieszczeń (2)
Oznaczenia (1) i (2) oznaczają poszczególne etapy prac. Po wykonaniu kompletnego etapu następuje płatność.

§2
Wykonawca rozpocznie prace w dniu 09 sierpnia 2010 r., a zakończy je nie później niż w dniu 15 września 2010 r..
§3
Do czasu rozpoczęcia prac przez Wykonawcę, Zleceniodawca przygotuje budynek do przeprowadzenia prac.
§4
Zleceniodawca udzieli Wykonawcy wszelkich niezbędnych informacji, a także wyda wszelkie niezbędne dokumenty i materiały konieczne do prawidłowego przeprowadzenia prac remontowych.
§5
Zleceniodawca zapłaci Wykonawcy następujące kwoty:
 wybudowanie szczytów: ………..zł (słownie: ………………………………………………),
 wybudowanie komina: ….……..zł (słownie: ……………………………………………..…),
 montaż okien i parapetów: ………..zł (słownie: ………………………………………………),
 montaż drzwi: ………..zł (słownie: ………………………………………………),
 ocieplenie: ………..zł (słownie: ………………………………………………),
 instalacja hydrauliczna ………..zł (słownie: ………………………………………………),
 instalacji elektryczna: ………..zł (słownie: ………………………………………………),
 ocieplenie podłogi i posadzka: ………..zł (słownie: ………………………….…………………),
 tynkowanie: ………..zł (słownie: ………………………………………………),
Cena nie obejmuje materiałów potrzebnych do wykonania prac.
§6
Zapłata nastąpi w ciągu 1 dnia od dnia zakończenia prac budowlanych gotówką Wykonawcy.
§7
Wszelkie zmiany niniejszej umowy wymagają formy pisemnej.
§8
W sprawach nie uregulowanych w niniejszej umowie, stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego.
§9
Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.


………………………………… …………………………………
Zleceniodawca Wykonawca


Naczytałem się sporo o umowach z budowlańcami. Umowa taka jest traktowana jako umowa o dzieło. A zapisy tej są regulowane przez Kodeks Cywilny. Po naczytaniu się przepisów i wyjaśnień na różnych prawniczych portalach, nasmarowałem takie oto oświadczenie.
Cytuj:
Oświadczenie o odstąpieniu od umowy


Ja, niżej podpisany „Dane zleceniodawcy”, niniejszym oświadczam, że na podstawie art. 644 Kodeksu Cywilnego oraz Umowy o wykonanie usług budowlanych zawartej w ....... dnia 09.08.2010 pomiędzy:

„Dane zleceniodawcy” zwanym ZLECENIODAWCĄ
a
„Dane wykonawcy”, zwanym WYKONAWCĄ,

odstępuję od Umowy o wykonanie prac budowlanych.


Rozliczenie pomiędzy stronami umowy nastąpi na zasadach określonych stosownymi przepisami wynikającymi z treści umowy, w szczególności §5, a także na podstawie art. 644 Kodeksu Cywilnego.


………………………………………………..
Podpis Zleceniodawcy

Oczywiście zamierzam zapłacić wykonawcy za to co zrobił. Oczywiście za potwierdzeniem :fuck: gupich nie ma :crazy:

Z tego pisze w necie, sprawa jest zamknięta. Mogę w każdej chwili zrezygnować z usług płacąc za to co jest wykonane. I tak zrobię.

A co do wybrania się do prawnika - nie mam kiedy. Jutro muszę rozwiązać umowę z tym baranem. Nie chcę mieć z nim nic do czynienia.


15.08.2010, 11:11
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 26.08.2007, 19:57
Lokalizacja: mazowieckie
Posty: 521
Podziękował: 3
Pomógł: 15

Silnik: inny silnik
Samochód: Suzuki 4x4
Rok prod.: 2003
Województwo: mazowieckie
Post 
Krzychu_W napisał(a):
Umowa jest prosta, trywialna, nie zawiera żadnych kruczków - sam ją tworzyłem

No właśnie, teraz masz kwiatki.
Zapominasz o Prawie Budowlanym, odbiorach robót tzw. zakrytych, itd.
Jeśli wykonawca zakupił już wcześniej wszystkie potrzebne materiały to co teraz?
Powinien dostać zwrot kasy.
Poza tym może wykonawca robi roboty zgodnie ze sztuką budowlaną a nie widzimisiem?
Pytań można mnożyć bo umowa jest do kitu.

Zanim się zacznie cokolwiek robić, szczególnie w budownictwie to trzeba pomyśleć jak zabezpieczyć własne interesy.

_________________
Skoda zamieniona na Suzuki


15.08.2010, 11:20
Zobacz profil

Dołączył(a): 30.09.2005, 09:40
Lokalizacja: Legionowo
Posty: 300
Podziękował: 1
Pomógł: 3

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2002
Województwo: mazowieckie
Post 
Jarek No.1 napisał(a):
Jeśli wykonawca zakupił już wcześniej wszystkie potrzebne materiały to co teraz?
Powinien dostać zwrot kasy.
Poza tym może wykonawca robi roboty zgodnie ze sztuką budowlaną a nie widzimisiem?
Pytań można mnożyć bo umowa jest do kitu.
Zanim się zacznie cokolwiek robić, szczególnie w budownictwie to trzeba pomyśleć jak zabezpieczyć własne interesy.


Wszystkie materiały dostarczam ja. On nic nie kupuje. To chyba normalne.
On tylko przychodzi i robi z moich materiałów.

A co jeżeli facet nie chce robić tak jak ja chcę? A co jeżeli np. zmieniła mi się sytuacja finansowa i nie będę wypłacalny?
Zawsze IMO zleceniodawca ma możliwość rozwiązania umowy. To przecież ja płacę i ja wymagam żeby było tak a nie inaczej. Przez to, że nie wykonał pracy w tym tygodniu (a miało to zająć 3-4 dni), w poniedziałek nie może mi wejść na dach blacharz celem położenia pokrycia dachowego. Nie mam zamiaru kontynuować umowy z taką niesłowną fujarą.


15.08.2010, 11:29
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 26.08.2007, 19:57
Lokalizacja: mazowieckie
Posty: 521
Podziękował: 3
Pomógł: 15

Silnik: inny silnik
Samochód: Suzuki 4x4
Rok prod.: 2003
Województwo: mazowieckie
Post 
Krzychu_W napisał(a):
Zawsze IMO zleceniodawca ma możliwość rozwiązania umowy

MOŻE jak najbardziej ale po to są zapisy o np. karach umownych za niedotrzymanie terminów i warunkach odstąpienia od umowy.
Kary może płacić również wykonawca za niesolidną robotę i nie trzymanie terminów.
Miałbyś asa w rękawie a tak zostaje ci się szarpać z wykonawcą.

Budownictwo ma swoje prawa.

Powodzenia życzę. :browar:

_________________
Skoda zamieniona na Suzuki


15.08.2010, 11:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 30.09.2005, 09:40
Lokalizacja: Legionowo
Posty: 300
Podziękował: 1
Pomógł: 3

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2002
Województwo: mazowieckie
Post 
Jarek No.1 napisał(a):
Kary może płacić również wykonawca za niesolidną robotę i nie trzymanie terminów.
Miałbyś asa w rękawie a tak zostaje ci się szarpać z wykonawcą.

No tak.... As w rękawie. Ale tylko na papierku. Bo żeby wyegzekwować wszystko musiałbym się targać po sądach.

Jarek No.1 napisał(a):
Budownictwo ma swoje prawa.


I powtórzę - ma swoje prawa tylko na papierku i to raczej w stosunku do dużych firm budowlanych.
Takie małe jednoosobowe firmy, mające tylko zarejestrowaną działalność, rządzą się swoimi "prawami" a właściwie to ich brakiem. Niesolidność, olewanie zleceniodawcy, niedotrzymywanie terminów, lipna robota, niedotrzymywanie słowa - standard.

Niektórym czytającym ten wątek mogłoby się wydać, że żądam zbyt wiele. Ale ja nie chcę zbyt dużo - normalnej uczciwości i odpowiedzialności. Tylko tyle.

No mam nadzieję, że jutro się to wszystko jakoś rozwiąże.


15.08.2010, 11:49
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 03.04.2009, 20:16
Lokalizacja: Olsztyn
Posty: 685
Podziękował: 6
Pomógł: 20

Silnik: AZQ-1.2 12V 64KM
Skrzynia: GDM - 5b.
Samochód: Flash
Rok prod.: 2003
Województwo: warmińsko-mazurskie
Post 
Na mój prosty chłopski rozum to:
1. Każdą umowę można rozwiązać po podaniu powodu jej rozwiązania (łatwiej by było np. gdyby było niedotrzymanie terminu wykończenia jakichś robót budowlanych).
2. Musi być na pewno podany okres wypowiedzenia, który obowiązuje od - do.
3. Łatwiej by było gdyby to wszystko było potwierdzone przez niezależnego kier. budowy.

Poczytaj sobie tutaj: http://forum.gazeta.pl/forum/w,553,74211828,0,perypetie_z_umowy_o_roboty_budowlane.html
Właśnie tutaj znalezione:
Jedna z podstawowych zasad prawa cywilnego - pacta sunt servanda (umów należy
dotrzymywać) stanowi, że umowę ważnie zawartą należy wykonać. Żadna ze stron nie
może bez ważnego powodu umowy rozwiązać i w ten sposób samodzielnie zwolnić się
z zobowiązania.
Możliwość rozwiązania umowy, jej wypowiedzenia lub odstąpienia
jest wyjątkiem, co oznacza, że musi wynikać wprost z przepisów lub zawartej
umowy. Przepisy umowy o dzieło określają sytuacje, w których możliwe jest
wypowiedzenie umowy, ale żadna z tych okoliczności nie zaistniała. Podobnie nie
zaistniała żadna z okoliczności uprawniających wykonawcę do wypowiedzenia umowy
wymieniona w innych przepisach kodeksu cywilnego.

_________________
GrzegorzT


15.08.2010, 18:48
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL