Teraz jest 28.04.2024, 00:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Wyrejestrowanie?? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.05.2010, 20:37
Lokalizacja: ELE
Posty: 117
Podziękował: 3
Pomógł: 2

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Samochód: F2 Combi
Rok prod.: 2010
Województwo: łódzkie
Post Wyrejestrowanie??
Witam mam pytanko sprzedałem samochód co powinienem teraz zrobić ?? wyrejestrować czy nie ??


27.07.2010, 08:54
Zobacz profil

Dołączył(a): 30.09.2005, 09:40
Lokalizacja: Legionowo
Posty: 300
Podziękował: 1
Pomógł: 3

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2002
Województwo: mazowieckie
Post 
Cytuj:
Sprzedający ma obowiązek:

1. Zgłoszenia sprzedaży samochodu w Wydziale Komunikacji odpowiedniego urzędu. Uchroni to sprzedającego od ewentualnych roszczeń, gdyby nowy właściciel spowodował wypadek lub został ukarany mandatem, prowadząc pojazd zarejestrowany jeszcze na starego właściciela.

Nie wyrejestrowanie samochodu powoduje, że stary właściciel będzie nadal odpowiadał solidarnie z nowym za opłacenie ubezpieczenia OC. Nie ma przy tym znaczenia, kto jest faktycznym użytkownikiem pojazdu.

Przypomnijmy, że za brak ważnej polisy OC grozi kara nakładana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Grwarancyjny:

* 500 EURO - samochody osobowe,
* 800 EURO - samochody ciężarowe i autobusy,
* 100 EURO - pozostałe pojazdy.

W przypadku posiadaczy pojazdów mechanicznych, którzy nie spełnili obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC, zgodnie z warunkami tego ubezpieczenia, wysokość opłaty uzależniona jest również od okresu pozostawania tego posiadacza bez ochrony ubezpieczeniowej w każdym roku kalendarzowym i wynosi:

* 20% opłaty w przypadku, gdy okres ten nie przekracza 3 dni,
* 50% opłaty w przypadku, gdy okres ten nie przekracza 14 dni,
* 100% opłaty w przypadku, gdy okres ten przekracza 14 dni.

2. Zgodnie z ustawą sprzedający powinien w ciągu 30 dni od daty sprzedaży poinformować o tym fakcie ubezpieczyciela.

Ma również obowiązek przekazania kupującemu polisy OC i poinformowania go, kiedy kończy się okres ubezpieczenia. W momencie sprzedaży prawa z polisy OC sprzedającego przechodzą na nabywcę. Sprzedający ma dwa sposoby na odzyskanie nadpłaconej składki:

* sprzedać polisę wraz z samochodem (Jest to z punktu widzenia sprzedającego najwygodniejsza i pewna forma, dzięki której odzyskuje nadpłaconą składkę już w momencie sprzedaży)
* dopilnować, by nowy właściciel wypowiedział polisę w obecnym zakładzie ubezpieczeń w ciągu 30 dni. (dobrym rozwiązaniem jest zawarcie w umowie klauzuli w której kupujący zobowiąże się do tego) Jeśli kupujący wypowie umowę, sprzedający może starać się o zwrot nadpłaconej składki. Ubiegając się o taką wypłatę należy jednak przedstawić kopię lub odpis dokumentu ubezpieczenia zbywcy pojazdu. Dlatego warto przed udaniem się na giełdę czy wstawieniem samochodu do komisu zrobić kserokopię polisy OC.

Trzeba przy tym wspomnieć, że ubezpieczyciel nie zwróci nadpłaconej składki, jeżeli przed wygaśnięciem umowy nastąpi szkoda, za którą zakład ubezpieczeń jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie. Zgodnie z ustawą, jeśli kupujący wypowie umowę OC wygasa ona 30 dni od daty sprzedaży. Oznacza to, że nawet jeśli nowy właściciel spowoduje wypadek w ciągu tych 30 dni, poprzedni właściciel nie otrzyma zwrotu nadpłaconej składki.

Problem podwójnej składki

Kupujący pojazd ma 30 dni na zdecydowanie, czy chce pozostać w zakładzie ubezpieczeń zbywcy, czy też nie. Jeśli w tym terminie nie wypowie umowy ubezpieczenia, wszelkie prawa i obowiązki z nią związane przejdą ze sprzedającego na kupującego. Nie ma przy tym znaczenia, czy nowy właściciel po nabyciu pojazdu zawarł umowę ubezpieczenia OC w innym zakładzie.

Jeśli zbywca opłacał składkę OC w ratach, na kupującego przechodzi obowiązek opłacania tychże rat do końca trwania umowy ubezpieczenia. Ponadto, umowy ubezpieczenia komunikacyjnego OC uważa się za zawarte na kolejny okres ubezpieczeniowy, jeśli nie zostaną wypowiedziane najpóźniej ostatniego dnia przed końcem okresu na jaki zostały zawarte. Jeśli umowa nie zostanie wypowiedziana w odpowiednim terminie, a nabywca zawrze nową umowę z innym zakładem ubezpieczeń, narazi się na konieczność płacenia podwójnej składki. Oczywiście zawsze w takim wypadku można zwrócić się do ubezpieczyciela z odwołaniem. Niestety jedyne na co można wówczas liczyć, to na dobrą wolę zakładu ubezpieczeń.


Zaczerpnięte ze strony http://www.ubezpieczenie.com.pl


27.07.2010, 09:05
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.05.2010, 20:37
Lokalizacja: ELE
Posty: 117
Podziękował: 3
Pomógł: 2

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Samochód: F2 Combi
Rok prod.: 2010
Województwo: łódzkie
Post 
ubezpieczenie zostało wypowiedziane czekam na zwrot kasy, nowa właścicielka ubezpieczyła pojazd na siebie od razu. potem po rejestracji maja tylko przepisać numery rejestracyjne na nowe


27.07.2010, 09:19
Zobacz profil

Dołączył(a): 30.09.2005, 09:40
Lokalizacja: Legionowo
Posty: 300
Podziękował: 1
Pomógł: 3

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2002
Województwo: mazowieckie
Post 
Tak czy inaczej musisz iść do WK i wypełnić formularz zbycia pojazdu.


27.07.2010, 09:42
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 11.05.2010, 20:37
Lokalizacja: ELE
Posty: 117
Podziękował: 3
Pomógł: 2

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Samochód: F2 Combi
Rok prod.: 2010
Województwo: łódzkie
Post 
oki wielkie dzieki


27.07.2010, 10:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22.08.2009, 17:18
Lokalizacja: Tychy
Posty: 913
Podziękował: 2
Pomógł: 18

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Mercedes Benz Vito 2.2 CDI
Rok prod.: 2010
Województwo: śląskie
Post 
tomaszr,
Z umową Kupna-Sprzedaży udajesz się do Wydzału Komunikacji wypełniasz wniosek o wyrejestrowanie.
Potem z tą Umową podstęplowaną w Wydziale Komunikacji udajesz się do Ubezpieczyciela by wyrejestrować samochód.Postaraj się wymówić polise OC nowemu posiadaczowi to otrzymasz zwrot z OC jeśli było AC też i z NW.
Myśle,że wszytsko jasne.
Pozdrawiam.

_________________
Transport Pasażerski od 8 do 40 osób klimatyzowanymi mikrobusami i autokarami e-mail wemabus@onet.pl tel 602 370 222 Zapraszam Marcin


27.07.2010, 13:56
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24.06.2010, 11:59
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 50
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: ATD-1.9 TDI 101KM
Samochód: F II Style + JOY + LPG LandiRenzo
Rok prod.: 2009
Województwo: mazowieckie
Post 
Może dla pełnej jasności napiszę jak ja to zrobiłem.
Przeczytałem ten temat gdy minęło już 35 dni od sprzedaży furki :sciana:
Więc w te pędy z umową do WK i tam siuprajs - miła pani mówi że nic nie muszę robić bo autko już jest u nich wyrejestrowane :wtf1: . Mówię że chcę jakiś stempelek czy coś, ale nie oni nic już do mnie ani do mojej byłej furki nie mają. Podziękował ja ładnie i zaiwaniam do agentki ubezp. Kobiecina mówi mi że wypowiedzieć to ja mogę opinię a nie OC cudzego, w tej chwili, samochodu :mrgreen: . Taka dowcipna.
Dała kwit, na którym informuję ubezpieczyciela o przeniesieniu własności, w tym praw i obowiązków polisy OC na pana X, na podstawie umowy kupna-sprzedaży w załączeniu.
Bumaga wypełniona, ona podbiła się pod tym, kopia dla mnie i pozamiatane. :mrgreen:

_________________
żyj i daj żyć innym...
Obrazek


01.10.2010, 09:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL