Teraz jest 08.07.2024, 20:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Kontrolka silnika po wymianie filtru powietrza. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 06.10.2009, 12:45
Lokalizacja: Saska Kępa / WWA
Posty: 132
Podziękował: 0
Pomógł: 17

Silnik: ASY-1.9 SDI 64KM
Samochód: Fabia HTB Run
Rok prod.: 2003
Województwo: mazowieckie
Post Kontrolka silnika po wymianie filtru powietrza.
Witam,

Zamieniłem się z ojcem na 2 dni na samochody i same problemy... ;)


A tak na serio, to ojciec, mając chwilę czasu (auto mam ~2 miesiące) postanowił wymienić filtr powietrza, przy okazji czyszcząc tamte rejony z zalegającego syfu. Głównym motywem wymiany było lekkie przygasanie auta przy ruszaniu.

Po zmianie widać delikatną poprawę, ale szału nie ma. Pojawił się jednak problem - zapaliła się kontrolka silnika.


Wiem, że nie powinienem, ale zlekceważyłem problem, bowiem musiałem jechać w trasę na weekend. 150km i następnego dnia powrót. Auto działa bez zarzutu, jednak kontrolka nie gaśnie (oczywiście przy przekręconej stacyjce).

Dodatkowo po jakimś czasie zapaliła się, ale za chwilę zgasła kontrolka EPC. Jak wysiadłem z auta, zamknąłem go z pilota, cały czas paliły się światła STOP! Po ponownym przekręceniu stacyjki światłą zgasły i już było OK, choć kontrolka silnika nie gaśnie.


Czy czeka mnie wizyta w serwisie, czy macie jakiś pomysł ocb?

_________________
SPRZEDAM: Lampy tył; Lampkę podsufitki; Podłokietnik tył Info @ PW

Obrazek


09.11.2009, 12:50
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 10.04.2006, 11:06
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Posty: 303
Podziękował: 0
Pomógł: 6

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Samochód: fabia 1.4/44kW
Rok prod.: 2002
Województwo: podkarpackie
Post Re: Kontrolka silnika po wymianie filtru powietrza.
arthuryankovski napisał(a):
Dodatkowo po jakimś czasie zapaliła się, ale za chwilę zgasła kontrolka EPC. Jak wysiadłem z auta, zamknąłem go z pilota, cały czas paliły się światła STOP!


Wyłącznik stop szwankuje, koszt 35zł, wymiana we własnym zakresie ok. 30minut, opis na sieci. A co do kontrolki silnika to może być różnie, niewłaściwe paliwo, chwilowe zakłócenia w pracy sondy lambda, itp. Najlepiej odczytać błędy sterownika silnika i wszystko się wyjaśni. :-)


09.11.2009, 19:34
Zobacz profil

Dołączył(a): 15.03.2009, 23:00
Lokalizacja: Poznań
Posty: 237
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: BZG-1.2 12V 70KM
Samochód: Octavia 1,9tdi
Rok prod.: 2003
Województwo: wielkopolskie
Post 
A powiedz mi co sie stało z tym "syfem" ktory był przy filtrze powietrza? Bo piszesz że były czyszczone te rejony - nie dostało się czasem cos do srodka? Na pewno musisz podjechac pod kompa i zobaczyc co jest przyczyna błędu. A kontrolka EPC dokładnie tak jak zauważył NOM - typowy problem Fabii :)

_________________
1.9 tdi Opony 195/50/15 Pirelli Drago


09.11.2009, 20:05
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 06.10.2009, 12:45
Lokalizacja: Saska Kępa / WWA
Posty: 132
Podziękował: 0
Pomógł: 17

Silnik: ASY-1.9 SDI 64KM
Samochód: Fabia HTB Run
Rok prod.: 2003
Województwo: mazowieckie
Post 
Wczoraj podczas jazdy po mieście kontrolka silnika zgasła na kilka minut, ale później ponownie się pojawiła. Sucz. :/

Co do czyszczenia, to dokładnie nie wiem, bo nie uczestniczyłem w tym procederze ;) ale podobno na obudowie filtra nagromadził się jakiś syf, który ojciec wyczyścił. Raczej nie sądzę, że coś wpadło, bo to bardzo precyzyjny człowiek jest. ;)

Podobną technikę zastosował przy wymianie filtra powietrza w poprzedniej swojej Ictavii i nie było żadnego problemu, a wręcz polepszenie sytuacji.


W sumie, to miałem nadzieję, że mi powiedziecie, że komputery w fabii sa tak inteligentne, że kontrolka zapaliła się po otwarciu osłony silnika. ;) No cóż, VAGa nie mam. trzeba się będzie bujnąć gdzieś na diagnostykę. :/


A czy np. odłączenie akumulatora na kilka minut coś tu pomoże? Czy bez skasowania błędu przez komputer (tudzież usunięciu sygnalizowanej usterki) się jej 'nie zgasi'?

_________________
SPRZEDAM: Lampy tył; Lampkę podsufitki; Podłokietnik tył Info @ PW

Obrazek


10.11.2009, 12:21
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 10.04.2006, 11:06
Lokalizacja: Tarnobrzeg
Posty: 303
Podziękował: 0
Pomógł: 6

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Samochód: fabia 1.4/44kW
Rok prod.: 2002
Województwo: podkarpackie
Post 
arthuryankovski napisał(a):
A czy np. odłączenie akumulatora na kilka minut coś tu pomoże? Czy bez skasowania błędu przez komputer (tudzież usunięciu sygnalizowanej usterki) się jej 'nie zgasi'?


W fabii pamięć błędów jest nieulotna. Błąd może sterownik sam wykasować, jak po 4 odpaleniach silnika nie wystąpi już więcej ta sama usterka.


10.11.2009, 20:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28.01.2009, 21:38
Lokalizacja: Łomża
Posty: 1688
Podziękował: 0
Pomógł: 26

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia 1.8T
Rok prod.: 2001
Województwo: podlaskie
Post 
nom napisał(a):
arthuryankovski napisał(a):
A czy np. odłączenie akumulatora na kilka minut coś tu pomoże? Czy bez skasowania błędu przez komputer (tudzież usunięciu sygnalizowanej usterki) się jej 'nie zgasi'?


W fabii pamięć błędów jest nieulotna. Błąd może sterownik sam wykasować, jak po 4 odpaleniach silnika nie wystąpi już więcej ta sama usterka.

bledu nie wykasuje, zniknie tylko kontrolka na liczniku, a blad dalej bedzie w pamieci jako intermittent - chwilowy.


10.11.2009, 21:09
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 06.10.2009, 12:45
Lokalizacja: Saska Kępa / WWA
Posty: 132
Podziękował: 0
Pomógł: 17

Silnik: ASY-1.9 SDI 64KM
Samochód: Fabia HTB Run
Rok prod.: 2003
Województwo: mazowieckie
Post 
nom napisał(a):
Błąd może sterownik sam wykasować, jak po 4 odpaleniach silnika nie wystąpi już więcej ta sama usterka.


No na razie zgasła i od wczoraj nie raczyła się pojawić.

Zbieram się do kupna VAGa. Rozumiem, że po podłączeniu do kompa będę miał jasność co to był za błąd i skąd się wziął?


Btw. Co radzicie? Wstrzymać się do 'własnej diagnostyki', czy jednak jechać z tym do mechaniora? Na moje oko nie wygląda to jednak na nic poważnego...

_________________
SPRZEDAM: Lampy tył; Lampkę podsufitki; Podłokietnik tył Info @ PW

Obrazek


12.11.2009, 10:15
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 03.04.2009, 20:16
Lokalizacja: Olsztyn
Posty: 685
Podziękował: 6
Pomógł: 20

Silnik: AZQ-1.2 12V 64KM
Skrzynia: GDM - 5b.
Samochód: Flash
Rok prod.: 2003
Województwo: warmińsko-mazurskie
Post 
Jeżeli zgasła i dotąd cisza to spokojnie możesz poczekać.
Mnie po kupnie parę razy zapalił się helikopter. Potem byłem na adaptacji przepustnicy i błędów NIET. :good:

_________________
GrzegorzT


12.11.2009, 19:16
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL