Teraz jest 24.04.2024, 16:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Patent na montaz tuleji plastikowo-gumowej wahacza przod. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 30.07.2008, 09:03
Lokalizacja: Maszewo
Posty: 35
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AXR-1.9 TDI 101KM
Województwo: zachodniopomorskie
Post Patent na montaz tuleji plastikowo-gumowej wahacza przod.
Witam.

Jakis miesiac temu silowalem sie ze znajomym z wymiana tuleji wahacza. Dysponowalismy imadlem i prasa hydrauliczna. O ile przy wymianie tej mniejszej tuleji na wahaczu prasa okazala sie idealnym rozwiazaniem o tyle z plastikowa tuleja nie bylo juz tak pieknie.
Z tego co wyczytalem do wymiany tuleji plastikowo-gumowych sluza specjalne sciagacze. Ceny takiego urzadzenia zaczynaja sie jednak od kilkuset zlotych. Czy macie jakis inny patent na wymiane tuleji? Czy jedynym rozwiazaniem jest wykrecenie wahacza i zaplacenie mechanikowi w warsztacie dyspounujacym takim sprzetem?

Jesli mozna to chcialbym jeszcze zapytac o gumy stabilizatora. Z tego co przeczytalem skrzypienie typu "stara kanapa" bierze sie ze zuzycia gum stabilizatora (o takich). Mam jednak wrazenie ze w moim przypadku skrzypienie dochodzi bardziej z tylu niz z przodu? Czy takie gumy wchodza w sklad zawieszenie przedniego czy tylniego?

Dziekuje.


29.12.2008, 02:06
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 17.04.2006, 20:45
Lokalizacja: GOL...
Posty: 27
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: BXW-1.4 16V 85KM
Województwo: śląskie
Post 
Kolego ja sobie sam wymieniałem taką tuleję i zrobiłem sobie sam taki ściągacz, że prościejszego się nie da - śruba np.M 10,nakrętka M 10 i dwie podkładki, jedna średnicy tyłu tuleji a druga średnicy większej niż średnica gniazda na tuleję. Powoli kręcąc nakrętką "wciągasz" tuleję do gniazda. Naprawdę bardzo łatwo i elegancko weszła.
A efekt "skrzypienia" w moim przypadku wyszedł od tych właśnie tuleji plastikowo-gumowych wahacza, po wymianie cisza absolutna! więc u Ciebie będzie podejrzewam to samo a to że wydaje ci się że to z tyłu może powodować roznoszenie sie tego denerwującego dźwięku.
Pozdrawiam.

_________________
WOJTEK


29.12.2008, 16:08
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 05.11.2007, 22:50
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 64
Podziękował: 1
Pomógł: 4

Silnik: BNM-1.4 TDI 70KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Active
Rok prod.: 2007
Województwo: śląskie
Post 
Polak potrafi ... najlepiej wyciągnąć wachacz i użyć imadła w celu wyciągnięcia starych i załozenia nowych. Przy wyciaganiu starego dobrze jest go wcześniej przeciąć wzdłuż uzywając brzeszczota - wtedy wychodzi bez wybijania.


29.12.2008, 21:06
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 10.11.2008, 22:57
Lokalizacja: Rybnik / Gliwice
Posty: 43
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: BZG-1.2 12V 70KM
Samochód: G.¦l±sk
Rok prod.: 2005
Województwo: śląskie
Post 
Akurat dzisiaj wymieniałam tuleje gum-plastik przednich wahaczy nie sam ale w 3ke :/ jako laik dodam ze sam bym się na to nie szarpnął! ale wprawne ręce mechaników nie warsztatowych wykonywały następującej kolejności:) ... póki jeszcze pamiętam :)!!
-ściąga się koło
-odkręcić wszystkie śruby potrzebne do odkręcenia i wyciągnięcia wahacza wraz z konsolą!!! nigdzie nie wyczytałem ze tak należny zrobić :( wiec z jedna strona poszło trochę woniej niz z druga.
- potrzebne klucze : 13, 16, 18, 19... nasadki,przedłużki, klucze płaskie, oczkowe, WD-40, szmyra (tawot) klocki do podkładania pod wzmocnienie silnika , 2 lewarki lub jeden dobry :) no i nie ma opcji ale przynajmniej 2ga osoba do pomocy przy szarpaniu wahaczem, tarcza ... w celu spasowania wcześniej zmontowanych śrub ( robota wykonana z ziemi) bez kanału :bravo:
-jak już wyciągnie sie konsole z tuleja to wybicie, wykręcenie, ukręcenie naderwanych gum za pomoca siły x gwałt . wyciągniecie plastiku z resztka gumu , poprzez nadpiłowanie brzeszczota a potem majzel (przecinak) młotek lub srubokrętu slusarskiego to już nie stanowi żadnego kłopotu
-zakładanie w kolejności tuleja plastik-gum najpierw w konsole
rezem skrecane na Dużym (stacjonarnym) imadle z podkladka by naciski powierzchniowe odbywały sie na całej szerokosci wywinięcia tulei!gdy koncówka wywinietego platiku kielicha sie wywija nalezy poszukac gdzies metalowego lub nie ringu z łozyska ... czegokolwiek ciut mniejszego od rantu plastiku, by wszedł on do srodka
i tym sposobem da sie to dociagnac na imadle do odpowienidniego momentu do konca! bez zadnych sciagaczy:!!: gdy juz siedzi tuleja w konsoli, wkladamy sworzen wahacza i najpierw wspierajac o ziemi wciskamy na tyle na ile sie da! (oraz, przeciwlegle skrecamy wykrecona z zespołu sróbą) by ustalic odpowiednia odległość nastepnie koncówke dociskania tulei na wahacz wypada przepychać nie już na szerokości plastiku, czy otworu wew. otworu konsoli ( bo już od tego momentu, przenoszą naprężenia boczne ścianki gum) a podłożyć coś na szerokość środkowej tulejk(stara tulejke :) )i i potem dopychac na ziemi do końca! i tym sposobem da się to zrobić w.w. metoda bez smarowania ani plastiku, ani sworznia wahacza! IMHO
-zmontowany wahacz i konsole wkładamy z powrotem na swoje miejsce w łoże i skręcamy ( potrzeba do tego odkręcić tez końcówkę drążka kierowniczego, czy stabilizatora ? :( ta co przechodzi pionowo )
-ktoś pomaga kto inny skręca sruby :)

tyle

Ps. IMHO kto wymyślił by całe obciążenie było odbierane przez te 2 poprzeczne gumki :ban: nie mogli tam zrobić tam pełnych gum jak w innych autach ? no ale załozyłem org. i teraz zobacze ile na tym pojezdze... ale nast. pewno beda pełne!!! bo za dużo ciulczenia jest z tym (samemu) lub za drogo .. no bo nie rokuje by wytrzymałe dłuzej nioz 30k km :worthy:

aha i ktoś jeszcze pytał czy mnie dalej ściąga po wymienieniu tych tulei na nowe ... no wiec dalej sciaga:( , ale jutro jadę ustawić zbieżność wiec dam znac jak juz wszystko bedzie po.


29.12.2008, 22:59
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 16.07.2007, 12:55
Lokalizacja: Podkarpackie
Posty: 940
Podziękował: 0
Pomógł: 9

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: auto emocion
Rok prod.: 2000
Województwo: podkarpackie
Post 
Cytuj:
Ps. IMHO kto wymyślił by całe obciążenie było odbierane przez te 2 poprzeczne gumki :ban: nie mogli tam zrobić tam pełnych gum jak w innych autach ?

mówisz masz
http://www.allegro.pl/item504673972_tul ... _polo.html


30.12.2008, 09:58
Zobacz profil

Dołączył(a): 10.11.2008, 22:57
Lokalizacja: Rybnik / Gliwice
Posty: 43
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: BZG-1.2 12V 70KM
Samochód: G.¦l±sk
Rok prod.: 2005
Województwo: śląskie
Post 
a jak z ich żywotnością ? ktoś porównywał je do oryginalnych części ?
a co do pełnych to chodziło mi o te z Cupry :)
Tak czy siak jest jakiś wybór i mnóstwo tematów do dyskusji ;)


30.12.2008, 23:24
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 16.11.2008, 21:12
Lokalizacja: łódzkie
Posty: 590
Zdjęcia: 0
Podziękował: 9
Pomógł: 40

Silnik: BLS-1.9 TDI 105KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Seat
Rok prod.: po liftingu
Województwo: łódzkie
Post 
Tylko pamietaj, ze kółko po zbieżności masz miec po środku :eh:

_________________
Pozdrawiam
Paweł


30.12.2008, 23:48
Zobacz profil Album osobisty

Dołączył(a): 17.04.2006, 20:45
Lokalizacja: GOL...
Posty: 27
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: BXW-1.4 16V 85KM
Województwo: śląskie
Post 
Ja kupiłem oryginalne 3 lata temu i do dzisiaj mam spokój!!!

_________________
WOJTEK


31.12.2008, 11:31
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 20.06.2010, 14:37
Posty: 2
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AZL-2.0 8V 115KM
Samochód: Fabia 2003
Województwo: mazowieckie
Post 
rozumiem że ściągałeś całe zawieszenie w komplecie... czy to tego trzeba rozpiąć przeguby??? czy jak rozkręcimy zawieszenie da się koła tak rozsunąć że drążki wyjdą z wahaczy


10.07.2010, 21:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21.08.2009, 07:54
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 32
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AWY-1.2 6V 54KM
Samochód: comfort
Rok prod.: 2001
Województwo: śląskie
Post 
Witam!!!
Ja wymieniałem (u znajomego mechanika) jakieś 2 lata temu tylne tuleje wahacza i katem oka przyglądałem się jak on je wymienia. Pamiętam, że zdejmował wahacz, a później wbijał śrubokręt między plastykową część tulei a gniazdo(miejsce w którym umieszczona jest tuleja) i krzywił śrubokręt żeby pękł ten plastyk. Tuleje same wypadały, aż złoto.
Natomiast do założenia nowych używał, powiedzmy coś jak imadla. Miał coś w stylu śruby drobnozwojowej z dwoma powiedzmy dużymi podkładkami i nakrętką.Zakładał wszystko, kręcił śrubą, a nowa tuleja pięknie weszła na swoje miejsce. Tyle że to nie była taka pierwsza lepsza nakrętka i śruba, bo w zwykłej to by się po kilku razach gwint popsuł. Mówił mi że za to dał ok140zł, ale to mechanik i nie kupuje dziadostwa na jeden raz.


11.07.2010, 11:15
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 28.01.2009, 21:38
Lokalizacja: Łomża
Posty: 1688
Podziękował: 0
Pomógł: 26

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia 1.8T
Rok prod.: 2001
Województwo: podlaskie
Post 
lukasz87 napisał(a):
Miał coś w stylu śruby drobnozwojowej z dwoma powiedzmy dużymi podkładkami i nakrętką.

dokladnie, takie narzedzie daje rade
lukasz87 napisał(a):
Mówił mi że za to dał ok140zł, ale to mechanik i nie kupuje dziadostwa na jeden raz.

no widzisz, a nam tokarz zrobil za 50 zl i 6 lat katujemy :D jeszcze nie bylo nic w ofercie jak sobie taka zabawke zrobilismy

_________________
1.8T 301HP


12.07.2010, 16:59
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 16.11.2008, 21:12
Lokalizacja: łódzkie
Posty: 590
Zdjęcia: 0
Podziękował: 9
Pomógł: 40

Silnik: BLS-1.9 TDI 105KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Seat
Rok prod.: po liftingu
Województwo: łódzkie
Post 
chudy8604 napisał(a):
czy to tego trzeba rozpiąć przeguby???
- nie :)

_________________
Pozdrawiam
Paweł


12.07.2010, 21:00
Zobacz profil Album osobisty

Dołączył(a): 02.12.2012, 21:10
Lokalizacja: Racibórz
Posty: 15
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: ASZ-1.9 TDI 130KM
Skrzynia: KFK - 5b.
Samochód: Kombi
Rok prod.: 2003
Województwo: śląskie
Post Re: Patent na montaz tuleji plastikowo-gumowej wahacza przod
Panowie polecam ten filmik
pogadać z tokarzem i za butelkę zrobi coś takiego
http://www.youtube.com/watch?v=Nwil1YfsaIQ


02.04.2013, 19:42
Zobacz profil
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19.11.2009, 21:35
Lokalizacja: Brzeg, Ruda Śląska, Oława, Wrocław
Posty: 2122
Podziękował: 7
Pomógł: 154

Silnik: CAYB-1.6 TDI 90KM
Skrzynia: KFK - 5b.
Samochód: Fabia II Monte Carlo 133 KM/336Nm
Rok prod.: 2011
Województwo: opolskie
Post Re: Patent na montaz tuleji plastikowo-gumowej wahacza przod
Pręt gwintowany plus dwie duże podkładki fi 90mm plus łożysko oporowe i ze dwie nakrętki. Sam w robocie na szybko dorobiłem sobie taki przyrząd. I już niejedna fabia, polo, ibizka została tym opanowana.....

_________________
Chcesz doposażyć swój samochód od strony elektrycznej? Zapraszam do mnie. Doświetlanie statyczne, dynamiczne, ESP, TMP, tempomat, PDC, OPS i inne cuda. Montaż oraz kodowanie. Pisz a na pewno pomogę. Robię mechanikę jak i elektrykę.
.


02.04.2013, 22:00
Zobacz profil WWW GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 26.09.2008, 07:24
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 3865
Podziękował: 18
Pomógł: 140

Silnik: 1.8 T/200 KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2004
Województwo: mazowieckie
Post Re: Odp: Patent na montaz tuleji plastikowo-gumowej wahacza
Ale niestety do metalowo gumowych od Cupry to nie da rady... :(
Choć patent zacny, bo dużo czasu sie zaoszczędza. ;)

_________________
" Don’t let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner."


02.04.2013, 23:10
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL