Teraz jest 30.06.2024, 22:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
[F1] Jak ma pracować przepustnica w 1.4 MPI ? 
Autor Wiadomość

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post Jak ma pracować przepustnica w 1.4 MPI ?
Witam

Dzisiaj czyściłem przepustnice środkiem czyszczącym do mycia pędzli , bez jej całkowitego demontażu czyli tylko z góry.
Zauważyłem że po uruchomieniu silnika klapka lekko się uniosła ale potem dopiero przy ~5500 obrotów zmieniła położenie. Wydawało mi się że dopływ powietrza powinien być w jakimś stopniu proporcjonalny do obrotów. czy to jest prawidłowe działanie ?
Dodam że test Engine i Electrical I z Vag-a nie pokazuje żadnych błedów.

Inne ciekawe zaobserwowane zjawiska:
- po wlaniu do przepustnicy nakrętki środka czyszczącego silnik zgasł :blowup:
- po wlaniu 3 nakrętek do przepustnicy na zgaszonym silniku i odpaleniu po 15 minutach, silnik pracował nierównomiernie a po wyjęciu kluczyka dalej pracował więc szybko uruchomiłem go ponownie i przegazowałem :blowup:

pozdrawiam


21.07.2007, 22:06

Dołączył(a): 07.11.2005, 13:24
Lokalizacja: Wejherowo
Posty: 497
Podziękował: 1
Pomógł: 8

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2001
Województwo: pomorskie
Post 
A po czyszczeniu autoadaptacje przepustnicy zrobiłeś?
Z twojego posta wynika, że nie. Po czyszczeniu zakres pracy przepustnicy ulega zmianie i niezbędne jest przeprowadzenie VAG'iem autoadaptacji. Jak to zrobić znajdziesz w dziale z manualami napraw.

Kolego czyszczenie przepustnicy to nie mycie nadkoli. Podczas mycia przepustnicy środek czyszczący dawkuje się ostrożnie (zwłaszcza na zamontowanej przepustnicy w silniku), a i środek albo markowy do czyszczenia gaźników i przepustnic - albo benzyna ekstrakcyjna. Sam napisałeś iż po jednej nakrętce środka do czyszczenia pędzli silnik zgasł (poprostu go zalałeś) no i jakiego środka to ważne. Po 3 nakrętkach na zgaszony silnik po odpaleniu i zgaszeniu ten nadal pracował - no cóż w cylindrze nastąpił samozapłon mieszanki powietrza i środka czyszczącego po wpływem ciśnienia i temperatury. Oj widzę iż ostro katujesz to auto. Kolektor dolotowy masz metalowy ale przepustnica może nie przeżyć samozapłonu mieszkanki w dolocie i przepustnicy.

Prawidłowo działająca czysta przepustnica reaguje otwarciem się na każde dodanie gazu (tym silniej im mocniej gepniemy pedał). Nie ma prawa się zacinać.


21.07.2007, 23:50
Zobacz profil WWW GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Adaptacji nie zrobiłem ponieważ wtyczka nie została wyciągnięta a klapke czyściłem b.delikatnie żeby nie zmieniła swojego położenia. Jednak zrobię adaptacje Vag-em i wtedy zobaczymy. Środek czyszczący kupiłem w NOMI bo akurat nie było benzyny ekstrakcyjnej, pisze na nim że jest do czyszczenia pędzli itd, nie widzę na nim składu chemicznego.

Obserwacje klapki wykonałem PRZED zalaniem przepustnicy płynem czyszczącym ale po czyszczeniu wacikiem higienicznym. Z tego co Napisałeś wnioskuje że zachowanie przepustnicy mam nieprawidłowe :nono:

Silnik eksperymenty przeżył i czuje się doskonale :) Jak tylko zauważyłem samozapłon natychmiast włączyłem rozrusznik więc nie trwało to długo. Zalanie miało na celu lepsze oczyszczenie tulei przepustnicy pod klapką. Podczas samozapłonu nie było żadnych wystrzałów jak to ma często miejsce przy LPG i wtedy kolektor plastikowy rozsypuje się...
Naprawdę dbam o silnik i daleko mi do katowania, tak się stało i już.
Jest też małe prawdopodobieństwo braku smarowania w punkcie tłok(pierścień) <-> gładź cylindra przez wypłukanie środkiem czyszczącym ponieważ silnik wcześniej pracował więc olej tam był.

Bardzo dziękuje za odpowiedź , po adaptacji sprawdzę czy coś się zmieniło.

pozdrawiam

[ Dodano: 2007-07-26, 22:49 ]
No więc przepustnica nie moze reagować proporcjonalnie do obrotów silnika ponieważ steruje ją sterownik silnika w zależności od różnych czynników. Jest to wiadomość sprawdzona w 100% u specjalisty. Po adaptacji spalanie wróciło do normy i to była główna przyczyna większego spalania. Ponowny test VAG-iem nie wykazał błędów.

pozdrawiam


22.07.2007, 00:10
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL