Teraz jest 28.04.2024, 09:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
[F2] nie działa wentylator chłodnicy wody, co sprawdzić? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 12.05.2016, 15:55
Posty: 45
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: BXW-1.4 16V 85KM
Skrzynia: inny model
Samochód: KOMBI
Rok prod.: 2009
Województwo: mazowieckie
Post [F2] nie działa wentylator chłodnicy wody, co sprawdzić?
Witam, przygód ciąg dalszy. Otóż rozsadziło mi wąż wody u góry chłodnicy, zamontowałem nowy. Wszystko byłoby ok, ale odkryłem, że nie słyszę wentylatora na chłodnicy wody. Kiedyś zdarzało się, że działał jak wychodziłem z samochodu i w korkach czasem go słyszałem. teraz milczy jak zaklęty. Podjechałem do znajomego warsztatu, rozgrzaliśmy do 106 stopni i cisza, nie działa. Podłączony na krótko działa tylko na jednym biegu, drugi styk go nie uruchamia.
I teraz pytanie, czy zasilanie na styki dodatnie powinno być podane na oba bo np żeby działał drugi bieg to pierwszy musi być zasilony, czy na każdy oddzielnie i dany bieg wentylatora powinien zaskoczyć? Nie jestem pewny czy dobrze go sprawdziliśmy, no i teraz pytanie jeśli padł jeden bieg, to wymiana silnika jest możliwa czy całości tylko? A może zdarzają się zimne luty itp i można go naprawić? Jak zdemontować wentylator najprościej i wszystko sprawdzić? Pozostaje jeszcze sprawa czujnika temperatury w chłodnicy. Jak go sprawdzić, ba zapewne powinien mieć jakąś wartość mierząc miernikiem, czy tak się nie sprawdzi żeby mieć pewność? Bo zakładając, że padł czujnik, to mógł wentylator odmówić pracy, ale na krótko powinien działać. Tylko czy dobrze go sprawdzono podłączając zasilanie do każdego pinu osobno? Bo jak już pisałem może trzeba zasilić pierwszy bieg i nie odłączając zasilania pierwszego podać zasilanie na drugi? Jak to działa? No i czy nie ma tam jakiegoś sterowania obrotami dodatkowo?


12.02.2023, 20:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 20.10.2010, 11:12
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 832
Zdjęcia: 1
Podziękował: 6
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia II kombi, Fabia II kombi
Rok prod.: 2008 , 2014
Województwo: śląskie
Post Re: [F2] nie działa wentylator chłodnicy wody, co sprawdzić?
suchejro napisał(a):
Pozostaje jeszcze sprawa czujnika temperatury w chłodnicy. Jak go sprawdzić, ba zapewne powinien mieć jakąś wartość mierząc miernikiem,
To nie jest czujnik , to jest włącznik termiczny . Włącza dany bieg wentylatora po osiągnięciu zadanej temperatury . Pierwszy bieg 87-97 stopni , drugi 97-102. Sprawdzenie tylko i wyłącznie po wymontowaniu , podłączeniu pod odpowiednie piny omomierza i gotowaniu wody w garnku z termometrem no i włącznik w owym garnku . Wprawdzie termometr można pominąć ale osiągnięcie tych 102 stopni w gotowanej wodzie będzie problematyczne .
suchejro napisał(a):
Jak to działa?
Bez klimatyzacji układ jest prosty . Włącznik dla pierwszego biegu po osiągnięciu katalogowej temperatury zwiera styki i podaje napięcie na silnik wentylatora , na jego pin poprzez rezystor . Rezystor jest zabudowany w silniku . Przy wzroście temperatury adekwatnej dla włączenia drugiego biegu włącznik dołącza drugi zestyk na silnik wentylatora ale z pominięciem rezystora . Dołącza. Styk dla pierwszego biegu jest w dalszym ciągu aktywny. Z praw fizyki wentylator pracuje wtedy na wysokich obrotach. To prosty układ bez klimy . Przy klimatyzacji wentylator ma działać również przy jej włączeniu , niezależnie od temperatury silnika. Do tego jest dodatkowy układ , puszka pod lewą podłużnicą , z przodu pojazdu . Zawiera przekażniki.Schemat trochę się rozrasta .
suchejro napisał(a):
Podłączony na krótko działa tylko na jednym biegu, drugi styk go nie uruchamia.
Podejrzewam że na szybkim biegu a nie ma wolnego . Typowe . Jak wcześniej pisałem rezystor jest zabudowany w silniku . Silnik teoretycznie i praktycznie nierozbieralny . Miałem ten sam problem . Zainstalowałem dodatkowy rezystor ( z opla jakiegoś ). Zmiana podłączenia kabelków elektrycznych i już tak hula kilka lat i jakieś 120 tys przelotu.

_________________
Nie odpowiadam na PW. Pytać tu na forum i tu będzie odpowiedż.


14.02.2023, 19:02
Zobacz profil Album osobisty

Dołączył(a): 12.05.2016, 15:55
Posty: 45
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: BXW-1.4 16V 85KM
Skrzynia: inny model
Samochód: KOMBI
Rok prod.: 2009
Województwo: mazowieckie
Post Re: [F2] nie działa wentylator chłodnicy wody, co sprawdzić?
Ach, niestety to jest z klimatyzacją. Czy to coś z przekaźnikami to jest to właśnie? 1J0919506M
Moduł z dwoma przekaźnikami jak się wydaje na zdjęciach, teraz pytanie czy możliwe żeby to padło, bo skoro sprawdzony wentylator działał tylko na jednym biegu? O ile był dobrze sprawdzony, bo napięcie podawane było oddzielnie na każdy pin, a skoro wentylator zasilany jest na pinie od wolnego biegu na obu biegach, to może warto sprawdzić ponownie żeby mieć pewność. Bo jak będzie ok, to może czujnik w chłodnicy, może ten moduł 1J0919506M a może jakiś kabelek prowadzący do któregoś z nich... niestety. Ogólnie z tego co słyszałem to kable nie są mocne w skodziankach.

https://www.google.com/search?q=1J09195 ... 87&bih=893


16.02.2023, 07:53
Zobacz profil

Dołączył(a): 20.10.2010, 11:12
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 832
Zdjęcia: 1
Podziękował: 6
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia II kombi, Fabia II kombi
Rok prod.: 2008 , 2014
Województwo: śląskie
Post Re: [F2] nie działa wentylator chłodnicy wody, co sprawdzić?
Od początku . Kostka na dole chłodnicy po lewej stronie . Po odpięciu sprawdzamy na tzw. krótko silnik wentylatora . Brązowy masa . Cieńszy czerwony z białym paskiem - podajemy + 12V . silnik wentylatora ma ruszyć na wolnych obrotach . Nie - to jest do wymiany. Grubszy czerwony z białym paskiem + 12V i wentylator pracuje na wysokich obrotach . To tyle dla oceny sprawności wentylatora . Nic więcej . Teraz gdy jednak wentylator jest sprawny , pracuje na dwóch biegach a się nie włącza to najpierw sprawdzamy bezpieczniki w skrzynce na akumulatorze . Nr 5 lub 6 ( w zależności czy skrzynia automatyczna , czy manualna ) 50 A dla wysokich obrotów wentylatora . oraz nr 8 30A dla niskiej prędkości . Poza tym bezpiecznik nr 9 5A zasilanie modułu wentylatorów . Gdy pozytywnie ściągamy wtyczkę z włącznika termicznego na chłodnicy . W niej na złączu z brązowy kabelkiem upewniamy się że jest masa . Jest to łączymy ten pin z pinem odpowiadającym dla kabelka koloru brązowo niebieski to wentylator ma ruszyć na wolnych obrotach . Natomiast brązowy z brązowo zielonym wentylator powinien pracować na wysokich obrotach . Jeśli nie to pisz co sprawdziłeś i jak .

_________________
Nie odpowiadam na PW. Pytać tu na forum i tu będzie odpowiedż.


16.02.2023, 19:42
Zobacz profil Album osobisty

Dołączył(a): 12.05.2016, 15:55
Posty: 45
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: BXW-1.4 16V 85KM
Skrzynia: inny model
Samochód: KOMBI
Rok prod.: 2009
Województwo: mazowieckie
Post Re: [F2] nie działa wentylator chłodnicy wody, co sprawdzić?
Szukałem wcześniej w wyszukiwarce schematów skrzynek wpisując Fabia 2 1,4 BXW 2008 i pojawiały się różniące się schematy, to obłęd.
Np tu też są różnice w stosunku do tego co podałeś, nie wiem jak sprawdzić które są w tym samochodzie. Takich stron jest troszkę i w każdym są inne...

https://autobezpieczniki.pl/skoda-fabia ... iecznikow/

a może myślałeś o wersji po lifcie? Ale tu też jest inaczej

https://www.autogenius.info/pl/skoda-fa ... i-schemat/

A może jest jakiś model/wersja itp danej skrzynki w desce i na akumulatorze i da się to ustalić po czymś jak VIN czy jakieś symbole na skrzynkach?


17.02.2023, 13:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 20.10.2010, 11:12
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 832
Zdjęcia: 1
Podziękował: 6
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia II kombi, Fabia II kombi
Rok prod.: 2008 , 2014
Województwo: śląskie
Post Re: [F2] nie działa wentylator chłodnicy wody, co sprawdzić?
Podałem Ci numerację bezpieczników zgodnie ze schematem elektrycznym serwisowym . Przeczytałem to co napisałeś i zgłupiałem . Jako że mamy takie same roczniki aut więc sprawdziłem u siebie . Rezultat - identycznie z serwisówką :D Uściślając bezpiecznik dla szybkich obrotów nr 6 50A kolor przewodu za bezpiecznikiem czerwony z czarnym paskiem . Zasilanie modułu przekażników nr 9 5A cienki czerwony pasek fioletowy , wolne obroty wentylatora nr 8 30 A czerwony . Dla sprawdzenia działania wentylatorów i niejako modułu przekażników można użyć komputera z programem po połączeniu się z klimatyzacją. Dla Climatic-a ( Climatronic nie wiem , nie testowałem ) w zakładce testy uruchamia się wentylator . Na wysokim biegu . Jeśli ponowimy test na odłączonym przewodzie za bezpiecznikiem nr 6 to wentylator uruchomi się na wolnym biegu. Co nie znaczy że będzie ok względem temperatury silnika . Pisałem wcześniej o mostkowaniu wtyczki włącznika termicznego na chłodnicy. Pragnę zwrócić Ci uwagę że bezpiecznik nr 6 jest tzw. blaszkowy . Oku...ły . Wymysł szatana :D Mikropęknięcia się zdarzają . Niby dobry a pęknięty tak że nie widać na pierwszy rzut oka . Jak zaczniesz go wykręcać to wyłazi w dwóch częściach . Odpowiada za wysokie obroty wentylatora . Poza tym na internecie zdarzają się błędy . Powielane ze strony na stronę . Dałem ci numerację bezpieczników to mi zawierz.Zbierz to wszystko do kupy i działaj , daj znać co i jak.

_________________
Nie odpowiadam na PW. Pytać tu na forum i tu będzie odpowiedż.


17.02.2023, 20:07
Zobacz profil Album osobisty

Dołączył(a): 06.06.2017, 11:53
Posty: 235
Podziękował: 29
Pomógł: 4

Silnik: BUD-1.4 16V 80KM
Skrzynia: JHQ - 5b.
Rok prod.: 2007
Województwo: mazowieckie
Post Re: [F2] nie działa wentylator chłodnicy wody, co sprawdzić?
Dzieki bonifacy za te podpowiedzi. U mnie okazal sie winny sam wentylator. Jak podaje napiecie na mase i drugi zewnetrzny pin to dziala, a masa ze srodkowym nie. Dobrze rozumiem ze dziala tylko drugi bieg? Czy da sie to jakos zmostkowac, zeby drugi bieg sie wlaczal w momencie gdy modul wlacza pierwszy?


17.09.2023, 09:26
Zobacz profil

Dołączył(a): 06.06.2017, 11:53
Posty: 235
Podziękował: 29
Pomógł: 4

Silnik: BUD-1.4 16V 80KM
Skrzynia: JHQ - 5b.
Rok prod.: 2007
Województwo: mazowieckie
Post Re: [F2] nie działa wentylator chłodnicy wody, co sprawdzić?
Przy okazji polecam tez ten post
https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewt ... 9#13171069


17.09.2023, 09:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL