Teraz jest 26.04.2024, 10:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
[F1] podejrzana instalacja kimatyzacji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 17.07.2014, 19:26
Lokalizacja: Poznań
Posty: 26
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia I
Rok prod.: 2001
Województwo: wielkopolskie
Post [F1] podejrzana instalacja kimatyzacji
Witam parę dni temu kupiłem Fabie Elegance 1.4 16V 2001r. Wczoraj odstawiłem samochód do gazownika i dziś odbierając go dowiedziałem się od mechanika, że ktoś majstrował przy klimie i jest podłączona razem ze światłami. Wcześniej zauważyłem tylko i bardzo mnie to zdziwiło, że jak wyłączę klime to ona nadal chłodzi i co jakiś czas zapala sie kontrolka od przepalonej żarówki i za jakiś czas gaśnie (cyklicznie).
Mechanik miał rację od lewej lampy idą dwa czerwone przewody i giną gdzieś na dole obok silnika. Po zapaleniu świateł załącza się wentylator od klimatyzacji i chodzi cały czas. Mechanik stwierdził, że przy tak podłączonej klimatyzacji może dojść do uszkodzenia sprężarki ponieważ jest ona caly czas załączona a nie sterowana przez permostat (który prawdopodobnie jest uszkodzony i dlatego jest to lewe podłączenie). Wróciłem do domu i postanowiłem odłączy te przewody żeby nie uszkodzić sprężarki do czasu wizyty u elektryka.
I teraz najdziwniejsza rzecz: po odłączeniu przewodów klima działa i nawet po wyłączeniu z przycisku też przestaję chłodzić (nie wyskakuje również kontrolka przepalonych świateł).

Pytanie moje brzmi po co ktoś montował te kable dodatkowe skoro klima działa, czy po odłączeniu ich możliwe jest, że coś może się uszkodzić?
Z góry dziękuje za informację


17.07.2014, 19:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.09.2011, 20:54
Lokalizacja: SBE
Posty: 3227
Zdjęcia: 0
Podziękował: 17
Pomógł: 143

Silnik: AWY-1.2 6V 54KM
Skrzynia: GSH - 5b.
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: [F1] podejrzana instalacja kimatyzacji
radosna twórczość elektryków ...
tak naprawdę ciężko będzie wyrokować do czego jest jakiś nie org. kabelek spróbuj zlokalizować gdzie jest podłączony ( ps po odpięciu nie zapomnij zabezpieczyć przewodu żeby jakiegoś zwarcia nie zrobić )

_________________
zanim założysz temat użyj opcji szukaj
forumowe >>długopisy , smycze z logo F1 i F2 dostępne << więcej informacji w pierwszym poście tematu


17.07.2014, 20:03
Zobacz profil WWW Album osobisty

Dołączył(a): 14.06.2011, 18:46
Lokalizacja: CWA
Posty: 1168
Podziękował: 2
Pomógł: 21

Silnik: AME-1.4 8V 68KM
Skrzynia: FVV - 5b.
Samochód: Fresh + LPG "AG"
Rok prod.: 2003
Województwo: kujawsko-pomorskie
Post Re: [F1] podejrzana instalacja kimatyzacji
jak to się mówi "po nitce do kłębka" tak jak mówi Artur_jaw zobacz gdzie idą te przewody.


17.07.2014, 20:08
Zobacz profil

Dołączył(a): 08.07.2013, 11:04
Lokalizacja: Ruda Slaska
Posty: 920
Podziękował: 1
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Scenic 3 1.4T
Rok prod.: 2009
Województwo: śląskie
Post Re: [F1] podejrzana instalacja kimatyzacji
przemas09 napisał(a):
Pytanie moje brzmi po co ktoś montował te kable dodatkowe skoro klima działa, czy po odłączeniu ich możliwe jest, że coś może się uszkodzić?

pytasz nas jakbysmy ten "myk" zakladali. My wrozki nie jestesmy albo ci elektryk odpowie albo sam do tego dojdziesz.

Pytanie jest do czego byly podpiete te kable ? Jezeli masz pol-automat to prawdopodbnie do elektrozaworu wydajnosciowego.


17.07.2014, 20:41
Zobacz profil

Dołączył(a): 17.07.2014, 19:26
Lokalizacja: Poznań
Posty: 26
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia I
Rok prod.: 2001
Województwo: wielkopolskie
Post Re: [F1] podejrzana instalacja kimatyzacji
Jutro kurczę wyjeżdżam nad morze i nie będę miał kiedy zajrzeć gdzie dokładnie te kable idą. Na razie pozostaje mi nie używać klimy do czasu aż będę miał możliwość zajrzeć tam bądź dać samochód do elektryka albo speca od klimy.

Będę pisał na bieżąco co z tego wyniknie, może kiedyś się to komuś przyda.
Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to chętnie wysłucham wszelkich sugesti :)

EDIT:
Czp mam taka klime jak na zdjęciu to chyba nie jest polautomat ale mogę się mylić:
Obrazek


17.07.2014, 20:43
Zobacz profil
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny

Dołączył(a): 28.08.2012, 20:19
Lokalizacja: SPS
Posty: 1542
Podziękował: 36
Pomógł: 110

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: FDL - 5b.
Samochód: F1 AUA 2001 + corsa E 2017 B14XEL
Rok prod.: 2001
Województwo: śląskie
Post Re: [F1] podejrzana instalacja kimatyzacji
tak to półautomat. Też taki mam. Sterowanie temperaturą masz automatyczne, ale wentylator manualnie. Ja miałem podobną akcję jak ty tylko, że mi nie chłodziła klima i ktoś dołożył kabelki do elektrozaworu (pewnie tak jak u ciebie) i dodatkowy załącznik (u ciebie do świateł). Przyczyna była taka, że padł czujnik temperatury parownika i nie odpalała klima więc ktoś na krótko podłączył elektrozawór tzn przez dodatkowy załącznik. Musisz odczytać błędy sterownika klimy to wszystko będziem wiedzieć. JAk masz mało czynnika to też ci nie odpali klima, a po ręcznym puszczeniu elektorozaworu pójdzie słabo, ale pójdzie. Aż padnie sprężarka :) Ogólnie bez błędów się nie dowiesz co ją mogło gryźć i po co ta prowizorka. Kabelek na necie to koszt 35zł a z resztą ci pomożemy.

_________________
Obrazek


17.07.2014, 21:17
Zobacz profil

Dołączył(a): 17.07.2014, 19:26
Lokalizacja: Poznań
Posty: 26
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia I
Rok prod.: 2001
Województwo: wielkopolskie
Post Re: [F1] podejrzana instalacja kimatyzacji
Problem w tym, że u mnie po odłączeniu tych kabli klima działa poprawnie więc teoretycznie chyba powinna być sprawna skoro sterownik pozwala się jej załączyć.
Jak tylko będę miał możliwość to wchodzę do kanału i patrzę gdzie idą kable. Postaram się też jak najszybciej podjechać do mechanika żeby sie pod kompa podłączył i sprawdził czy nie ma tam jakiś błędów.


18.07.2014, 04:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 145 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL