Teraz jest 27.04.2024, 20:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
[F2] Dziwnie działający nawiew. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 28.10.2014, 12:44
Posty: 2
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: BMD-1.2 6V 54KM
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 2007
Województwo: śląskie
Post Dziwnie działający nawiew.
Witam,
właśnie stałem się użytkownikiem fabii z 2007 roku. Oczywiście pojawiło się kilka spraw, które mi się nie podobają i chciałbym się upewnić czy to są nieprawidłwości z cyklu "ten typ tak ma".

Pierwszą rzeczą jaka mnie bardzo denerwuje to parowanie szyb. Przeczytałem już trochę wątków na tym formum i sprawdziłem filtr kabinowy. Klapka obiegu wewnętrzny/zewnętrzny działa poprawnie - sprawdziłem pod ngami pasażera. Wiem, że mam kłopot z wilgocią po pojawiają mi się zacieki na tylnich siedziskach. na pewno gdzieś wpływa woda pod tylne lewe siedzisko. Na dzień dzisiejszy zdemontowałem wykładzinę w bagażniku i pod siedziskami, podniosłem siedziska i będę obserwował gdzie wchodzi woda;)

Ale nie o tym chciałem pisać. W poprzednim samochodzie, jeśli miałem zaparowane szyby to włączałem na klimatroniku magiczny przycisk do odparowania szyb przednich, parę minut i bylo po sprawie. Tutaj niby jest tak samo, ale... Wciskam przycisk i po kilku sekundach słychac jak powoli startuje dmuchawa. Dzisiaj zdążyłem dojechać do pracy (kilka km) i nie zdążył mi nawet odparować w całści przedniej szyby. Myślę w pewnym momencie, dam ogrzewanie na maksa, pełen nawiew to będzie lepiej i nic... dmuchawa po prostu wyłączyła się i klikanie przyciskami sterujacymi i pokrętłami nic nie dawało. Pomogło ponowne uruchomienie silnika.

Parę dni temu jechałem z rodziną. Odparowałem szyby, włączyłem na klimatroniku AUTO. Po chwili szyby zaczęły znowu parować i to pomimo włączonej klimatyzacji!!!

Proszę o podpowiedź czy ten typ tak ma czy mam szukać jednak jakiejś usterki w nawiewie.

Aha jeszcze jedno... Obroty dmuchawy są sterowane z pokrętła na klimatroniku. Czy obroty dmuchawy powinny reagowac natychmiast na obrócenie pokrętła? U mnie od obrócenia pokrętłą mija trochę czasu zanim dmuchawa zareaguje.

Pozdrawiam
Andrzej


Ostatnio edytowano 30.10.2014, 13:09 przez Sikor, łącznie edytowano 1 raz



30.10.2014, 08:06
Zobacz profil
Ekspert CAR SPA
Ekspert CAR SPA
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.08.2010, 05:18
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 1960
Podziękował: 7
Pomógł: 68

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Chrysler T&C
Rok prod.: 2015
Województwo: mazowieckie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
A moze klimatyzacja nie nabita? :D

_________________
Rallye Green
Kosmetyka aut


30.10.2014, 09:29
Zobacz profil
Ekspert CAR SPA
Ekspert CAR SPA
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30.09.2014, 07:41
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 245
Podziękował: 0
Pomógł: 13

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Seat Toledo
Rok prod.: 2002
Województwo: mazowieckie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
krd napisał(a):
A moze klimatyzacja nie nabita? :D


to możesz sprawdzić w serwisie, ale myślę, że i tak jest gdzieś usterka, bo sprawnie działająca dmuchawa i cały układ wentylacji powinien odparować szyby bez używania klimy. ;)


30.10.2014, 09:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 08.07.2013, 11:04
Lokalizacja: Ruda Slaska
Posty: 920
Podziękował: 1
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Scenic 3 1.4T
Rok prod.: 2009
Województwo: śląskie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
a co znaczy sprawdzilem filtr kabinowy ?:d ja tez sprawdzalem i byl tylko zabrudzony a mi parowalo... kupilem za 17 zk z kagera wymienilem i nagle parowanie zniknelo ;0 magia ?:d


30.10.2014, 09:57
Zobacz profil
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
Sikor
Klimatyzacja do zbadania, samoczynne wyłączenie to nie jest normalne zjawisko.
Klimatyzacja nie działa (sprężarka) gdy temp. zewn. poniżej 5 st. więc nie osusza powietrza.
Jak masz wodę w aucie, a nie jeździsz na długie trasy, żeby wszystko zdążyło się nagrzać to przy niskich temp. i zimnych szybach wilgoć się kondensuje.
Filtr może jest zaklejony przez wilgoć. Klima po wyłączeniu kondensuje wodę i po ponownym włączeniu fuka nią na szybę. Dużo jest czynników.
Najpierw usuń przyczyny - wody w aucie i wyłączającej się klimy. Może nie będzie trzeba szukać dalej...


30.10.2014, 10:57
Zobacz profil
Ekspert CAR SPA
Ekspert CAR SPA
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.08.2010, 05:18
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 1960
Podziękował: 7
Pomógł: 68

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Chrysler T&C
Rok prod.: 2015
Województwo: mazowieckie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
kros napisał(a):
Sikor
Klimatyzacja nie działa (sprężarka) gdy temp. zewn. poniżej 5 st. więc nie osusza powietrza.


Sprezarka moze i nie dziala, ale parownik juz tak, a to on osusza powietrze...

_________________
Rallye Green
Kosmetyka aut


30.10.2014, 11:26
Zobacz profil
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
A na jakiej zasadzie?


30.10.2014, 11:27
Zobacz profil
Ekspert CAR SPA
Ekspert CAR SPA
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 12.08.2010, 05:18
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 1960
Podziękował: 7
Pomógł: 68

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Chrysler T&C
Rok prod.: 2015
Województwo: mazowieckie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
kros, nie mam pojecia jak to technicznie dziala. Wiele razy w zime w tegie mrozy, jak kilka osob wsiadalo do auta to zaczynalo parowac. Wystarczylo wlaczyc klimatyzacje i para z szyb znikala. Moze magia? :D

_________________
Rallye Green
Kosmetyka aut


30.10.2014, 11:28
Zobacz profil
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
W bardzo dużym uproszczeniu Klima działa tak:
Jak każdy zapewne wie ze szkoły podstawowej ciecz przy zmianie stanu z lotnego na ciekły oddaje energię w tym przyp. ciepło, a przy przechodzeniu ze stanu ciekłego w lotny pobiera energię tut. cieplną. Jest też coś takiego jak punkt rosy, ale o tym niżej.
Zatem sprężarka spręża czynnik ma on wys. temp. i w skraplaczu (tzw. chłodnica klimy) się skrapla do postaci cieczy oddając przy tym ciepło powstałe przy sprężaniu i przy zmianie stanu skupienia na ciekły. Następnie trafia do parownika gdzie po drodze mija zawór rozprężny. Tam przy zmianie ciśnienia i stanu skupienia na gazowy (czyli odparowuje) pobiera dużo ciepła z otoczenia. Wychładzając tym samym parownik we wnętrzu którego się znajduje. Omiatające od zewnątrz parownik powietrze studzi się od niego. I teraz czas na punkt rosy ( jest on odpowiedzialny m.in. za mgły na dworze oraz krople spływające po kuflu piwa) Jest to punkt zależny od kilku czynników, m.in. temp. wilgotności, ciśnienia… Nas interesuje wilgotność i temperatura. Na zimnej powierzchni gdy punkt rosy zostanie przekroczony zawarta w powietrzu wilgoć przechodzi ze stanu gazowego w ciekły tworząc rosę na powierzchni parownika. A następnie spływa pod auto (albo i nie jak zatkany odpływ) a powietrze pozbawione części wilgoci trafia do kabiny/na szybę. Wtedy mimo iż szyba jest zimna osuszone powietrze ma większą zdolność absorpcji wilgoci z szyby bo samo jest „bardziej suche niż ona sama i wysysa tę wilgoć”
Dlatego przebywając w długo klimie należy uzupełniać płyny w organizmie. Dlatego woda parująca z ciała pozostawia odczucie chłodu. Dlatego poparzenia parą w temp. 100 st. jest groźniejsze niż wodą w temp. 100 st.

krd napisał(a):
Wiele razy w zime w tegie mrozy, jak kilka osob wsiadalo do auta to zaczynalo parowac. Wystarczylo wlaczyc klimatyzacje i para z szyb znikala. Moze magia?

Może magia, może coś tam jeszcze wykombinowali o czym ja nie wiem w tej klimie…
A może po prostu b. szybko grzejący się układ wody w TSI a co za tym idzie zmiana punktu rosy na szybie w zależności od temp.
I pół żartem pół serio, człowiek to też około 100W grzejnik :)


30.10.2014, 11:57
Zobacz profil

Dołączył(a): 28.10.2014, 12:44
Posty: 2
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: BMD-1.2 6V 54KM
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 2007
Województwo: śląskie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
Bardzo dzięuję z szybkie i co ważniejsze treściwe odpowiedzi.
Filtr kabinowy sprawdziełm w ten sposób, że go wyjąłem i nie stwierdziwszy uwag do jego ponadprzecietnej czystości założyłem z powrotem. Przy okazji sprawdziłem ręką czy jest mocno wyczuwalny pęd powietrza i działanie klapki obiegu.

Klima przechodziła przegląd jakiś tydzień-dwa tygodnie temu i to chyba nawet w serwisie. Osobiście byłbym pewniejszy przeglądu u swojego mechanika ale cóż... ;)

Reasumując, wygląda na to że coś jest nie tak jak trzeba.
Ogólnie bardzo nie podoba mi się zachowanie dmuchawy, która w moim odczuciu pracuje jak chce, tj nie wieje z całą mocą kiedy trzeba, lub przeciwnie ma zagrywki, że nagle się włącza na kilkanaście sekund na pełny regulator. Na razie zrobiłem tym samochodem kilkadziesiąt km i starm się dojśc co i jak.

Pozdrawiam


30.10.2014, 13:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 14.09.2011, 21:16
Lokalizacja: Piotrków
Posty: 43
Podziękował: 1
Pomógł: 4

Silnik: BXW-1.4 16V 85KM
Skrzynia: JHQ - 5b.
Samochód: Fabia II style
Rok prod.: 2007
Województwo: łódzkie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
Sikor napisał(a):
Wiem, że mam kłopot z wilgocią po pojawiają mi się zacieki na tylnich siedziskach. na pewno gdzieś wpływa woda pod tylne lewe siedzisko

Sprawdź kratki wentylacyjne. Znajdują się za tylnymi lampami po zderzakiem. U mnie sparciały uszczelki tych kratek i woda lała się w miejsce koła zapasowego. Odnośnie wentylatora. Zdejmij tą styropianową osłonę pod schowkiem, wyłącz wentylator, włącz obieg wewnętrzny. Otworzy się klapa, włóż rękę i spróbuj pokręcić wentylatorem. Jeżeli kręci się z dużym oporem, to znaczy że jest zatarty. U mnie na 1 biegu nie chciał się kręcić. Jak wentylator się nie kręci to i klimatyzacja się nie włączy.


30.10.2014, 22:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 20.02.2007, 09:16
Lokalizacja: Bestwina obok Bielska-Białej
Posty: 75
Podziękował: 5
Pomógł: 2

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Octavia TSI
Rok prod.: 2011
Województwo: śląskie
Post Re: [F2] Dziwnie działający nawiew
Sikor :)
masz climatronic - to masz pokrętło "odszraniania" - z mojego doświadczenia wiem, że odpala nawet przy -25C :shock: no i w climatonic masz możliwość włączenia testowania układu tu masz warner bross movies naszego forumowego kolegi Arielcpu na youtube http://www.youtube.com/watch?v=zLDMWOkTEA4.
jak włączysz climatronik w pozycji AUTO - to otwórz maskę i popatrz czy wiatrak kręci od klimy na chłodnicy.
To tak na szybko - powodzenia.

jutro rano sprawdzę - jak u mnie reaguje na pokrętła....
no właśnie sprawdziłem wiatrak ma bezwładność 2-3 sekundy na "pokręcenie obrotów w górę i dół" więc chyba masz w normie :)

_________________
pozdrówka

FRanio

Capuccino Fabiola :) w kombiaku


05.11.2014, 21:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL