Teraz jest 29.03.2024, 12:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
[F1] DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 15.11.2012, 13:29
Posty: 20
Podziękował: 3
Pomógł: 0

Silnik: ASY-1.9 SDI 64KM
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 2001
Województwo: dolnośląskie
Post DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
PROBLEM POLEGA NA TYM, ŻE JAK ODPALĘ SILNIK TO PRZEZ 2 SEKUNDY SŁYCHAĆ COŚ NA WZÓR PISKU PASKA KLINOWEGO Z DOMIESZKĄ BUCZENIA.
DZIWNY DŹWIĘK SŁYCHAĆ DOPIERO PO ODPALENIU SILNIKA W MOMENCIE PRZEKRĘCENIA KLUCZYKA I OBROTU ROZRUSZNIKA JEST WSZYSTKO OK.
DŹWIĘK TEN SŁYSZĘ OD KILKU TYGODNI, NIGDY SIĘ NIE ZMIENIA CZY SILNIK GORĄCY CZY ZIMNY JEST ZAWSZE TAKI SAM I TRWA ZAWSZE OK 2 SEKUNDY
PASEK KLINOWY ODPADA JEST OK STAWIAŁ BYM NA COŚ Z ROZRUSZNIKIEM?
JAK MYŚLICIE JEST CZYM SIĘ MARTWIĆ CZY MOŻNA JEŹDZIĆ ?


04.03.2013, 18:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17.09.2011, 20:54
Lokalizacja: SBE
Posty: 3227
Zdjęcia: 0
Podziękował: 17
Pomógł: 143

Silnik: AWY-1.2 6V 54KM
Skrzynia: GSH - 5b.
Rok prod.: 2004
Województwo: śląskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
nie krzycz tu nikt nie jest głuchy...
proponuje (jak jest to możliwe) nagrać ten dźwięk , i spróbować organolepycznie określić skąd w silniku dochodzi

_________________
zanim założysz temat użyj opcji szukaj
forumowe >>długopisy , smycze z logo F1 i F2 dostępne << więcej informacji w pierwszym poście tematu


04.03.2013, 23:36
Zobacz profil WWW Album osobisty

Dołączył(a): 09.08.2011, 16:47
Posty: 26
Podziękował: 0
Pomógł: 3

Silnik: AXR-1.9 TDI 101KM
Skrzynia: FNJ - 5b.
Samochód: Skoda Fabia Combi 1.4 Comfort
Rok prod.: 2002
Województwo: małopolskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
A może ten dzwięk pochodzi od łożyska alternatora? Zmienia się jego nasilenie przy zwiększaniu obrotów?


06.03.2013, 13:45
Zobacz profil

Dołączył(a): 15.11.2012, 13:29
Posty: 20
Podziękował: 3
Pomógł: 0

Silnik: ASY-1.9 SDI 64KM
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 2001
Województwo: dolnośląskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
ten dźwięk się nie zmienia i dochodzi z rozrusznika trwa 2 sekundy
jest to dźwięk taki jak po odpaleniu silnika nadal trzymamy kluczyk kręcąc rozrusznikiem mimo że silnik już pracuje!


06.03.2013, 14:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 10.10.2010, 13:11
Lokalizacja: KRA
Posty: 339
Podziękował: 0
Pomógł: 16

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Skrzynia: FNK - 5b.
Samochód: Fabia Comfort
Rok prod.: 2001
Województwo: małopolskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
Być może się rozrusznik przywiesza. Mi się tak raz zdarzyło, że puściłem kluczyk jak odpalałem a rozrusznik dalej kręcił. To był tylko jednorazowy przypadek i dość dawno temu, ale żeby tak cały czas to już podejrzana sprawa...

_________________
http://www.fabiaclub.pl/forum-pl/viewtopic.php?f=27&t=13926 <-- MOJA FABIA


07.03.2013, 14:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 27.10.2012, 21:15
Posty: 55
Podziękował: 2
Pomógł: 3

Silnik: AZL-2.0 8V 115KM
Skrzynia: FCU - 5b.
Samochód: SKODA FABIA ELEGANCE + LPG
Rok prod.: 2002
Województwo: śląskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
Jak przy odpalaniu i krótki dźwięk to pewnie nie odbija bendiks. Krótka piłka wyrobiona zębatka (tuleja) lub sprężyna. Albo zestaw naprawczy albo nowy bendiks. Bez nagrania dźwiękowego trudno wywróżyć :mrgreen:

Ja obstawiam że to to :hurra:


08.03.2013, 22:52
Zobacz profil

Dołączył(a): 20.05.2009, 20:57
Lokalizacja: zza winkla
Posty: 180
Podziękował: 2
Pomógł: 4

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2004
Województwo: dolnośląskie
Post Niepokojący dźwięk przy odpalaniu
Witam

Od pewnego czasu niepokoi mnie dziwny dźwięk po odpaleniu zimnego silnika. Samo odpalanie jest bezproblemowe. Jednak po odpaleniu z okolic rozrządu/alternatora słyszę taki dziwny dźwięk jakby zamknąć kilka plastikowych kulek w słoiku i potrząsać - takie terkotanie (niemetaliczne). Trwa to max 5 sekund i cichnie, do następnego zimnego odpalenia. Zdarza się, choć rzadko, że dźwięk się nie pojawia. Rozrząd kompletny mam nowy, napinacz paska wielorowkowego nie szarpie...nie mam pomysłu co to może być...macie jakieś pomysły?

_________________
Król Julian: Dobrze a teraz idź napraw mój superkonfodopieszczaczoszybotron. Tylko żeby szybował i żeby mnie jeszcze bardziej dopieszczał.


05.05.2013, 08:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 23.02.2011, 20:36
Lokalizacja: Głogówek
Posty: 76
Podziękował: 1
Pomógł: 2

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2002
Województwo: opolskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
nie wiem czy w 1.9 sdi są hydropopychacze zaworów z hydraulicznym kasowaniem luzu zaworowego, ale jeśli są to zapewne one wydają taki charakterystyczny dźwięk stukania.

_________________
Moja Fabka 1.4 Tomason
http://www.fabiaclub.pl/forum-pl/viewtopic.php?f=47&t=17976


05.05.2013, 09:13
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 20.05.2009, 20:57
Lokalizacja: zza winkla
Posty: 180
Podziękował: 2
Pomógł: 4

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2004
Województwo: dolnośląskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
Popychacze miałem wymienione przy ostatniej wymianie rozrządu, więc to nie one. Dziś zauważyłem, że terkotanie występuje tylko na zimno po odpaleniu i nasila się gdy kręcę kierownicą - obciążam alternator. Napinacz paska jednak lekko poszarpuję...zastanawiam się, czy to nie sprzęgiełko alternatora ???

_________________
Król Julian: Dobrze a teraz idź napraw mój superkonfodopieszczaczoszybotron. Tylko żeby szybował i żeby mnie jeszcze bardziej dopieszczał.


05.05.2013, 10:32
Zobacz profil
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny

Dołączył(a): 28.08.2012, 20:19
Lokalizacja: SPS
Posty: 1542
Podziękował: 36
Pomógł: 110

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: FDL - 5b.
Samochód: F1 AUA 2001 + corsa E 2017 B14XEL
Rok prod.: 2001
Województwo: śląskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
też to miałem i wiecie jak to rozwiązałem ? Trwało to chwilkę. Naciągnąłem sprężynę w automacie i już odbija dobrze. Po prostu z wiekiem prawdopodobnie się odkształciła delikatnie (skróciła). W skrócie wygląda to tak. Rozrusznik składa się z silnika czyli ta duża część na dole oraz automatu czyli elektromagnesu. Jak chcemy zapalić samochód to przekręcamy kluczyk :) i w tym momencie zaczyna kręcić się wirnik silnika. Niestety zębatka nie sięga koła zamachowego i trzeba jakoś zębatkę na wirniku POSUNĄĆ na koło zamachowe. Służy temu celowi właśnie elektromagnes. Jak wigać na schemacie między automatem a zębatką silnika są takie widełki. Teraz tak. Silnik rozrusznika zaczyna kręcić wirnikiem (na której jest zębatka) po czym (w sumie w tym samym momencie) elektromagnes przyciąga widełki do siebie. Tym oto sposobem WYRZUCA kręcącą się zębatkę do koła zamachowego i kręci kołem zamachowym. W momencie puszczenia kluczyka (gdy zapala silnik samochodu) przestaje kręcić się silnik rozrusznika i elektromagnes przestaje przyciągać widełki. Niestety elektromagnes działa w jedną stronę i zębatka sama już nie schowa się z powrotem. W tym momencie słyszycie ten wasz PISK. Silnik samochodu napędza silnik rozrusznika i jest to niebezpieczne dla rozrusznika. Dlatego też w automacie jest SPRĘŻYNA COFAJĄCA lub jak tu napisano POWROTNA. Ona nam WYCIĄGA zębatkę z silnika i chowa do rozrusznika. Ona jest przyczyną tego pisku. Z czasem się UGNIECIE czy jak to nazwać bardziej fachowy ODKSZTAŁCI od stanu pierwotnego. Wystarczy ją wyjąć i naciągnąć. Oczywiście z umiarem bo w przeciwnym przypadku nasz elektromagnes nie będzie miał siły wyrzucić zębatki na koło zamachowe. Ja myślę, że mocno to zrobiłem i poszło z jakieś 5mm (tyle naciagnąłem) i elektromagnes daje radę. Jeżeli przesadzimy to można usłyszeć takie coś że zaczyna coś się kręćić w rozruszniku dość konkretnie a nie kręci nam wałem. Nie pamiętam jak jest w skodzie bo moja pojechała do domu, a ja to robiłem przy okazji remontu silnika, ale wystarczy sam automat wyciągnąć a nie cały rozrusznik jeżeli jest miejsce. Miłej zabawy :)

Obrazek

_________________
Obrazek


28.10.2013, 23:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 11.05.2010, 19:01
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 128
Podziękował: 0
Pomógł: 6

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: VW Golf 5
Rok prod.: 2006
Województwo: śląskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
Ja tak mam od pięciu lat i nic z tym nie robię dopóki rozrusznik nie padnie.

_________________
pitt47


30.10.2013, 16:14
Zobacz profil

Dołączył(a): 20.10.2010, 11:12
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 832
Zdjęcia: 1
Podziękował: 6
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia II kombi, Fabia II kombi
Rok prod.: 2008 , 2014
Województwo: śląskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
witek_77 napisał(a):
też to miałem i wiecie jak to rozwiązałem ? Trwało to chwilkę. Naciągnąłem sprężynę w automacie i już odbija dobrze. Po prostu z wiekiem prawdopodobnie się odkształciła delikatnie (skróciła).


Też coś takiego miałem nie w jednym rozruszniku a w dziesiątkach. Wystarczyło rozmontować , wymyć , wyczyścić i nasmarować. Niekiedy wymienić zużyte widełki. Prawdopodobieństwo odkształcenia się spręzyny jest znikome.
Co do opisu działania rozrusznika :
witek_77 napisał(a):
Jak chcemy zapalić samochód to przekręcamy kluczyk :) i w tym momencie zaczyna kręcić się wirnik silnika.

Nie. Po przekręceniu kluczyka uruchamiamy elektromagnes. On wysuwa poprzez widełki zębatkę zwaną bendixem i załącza styki wysokoprądowe uruchamiając wirnik silnika rozrusznika.
witek_77 napisał(a):
W momencie puszczenia kluczyka (gdy zapala silnik samochodu) przestaje kręcić się silnik rozrusznika i elektromagnes przestaje przyciągać widełki.
Jest tak że po puszczeniu kluczyka elektromagnes poprzez sprężynę powrotną rozłącza rozrusznik i cofa widełki i zębatkę ( bendix)

_________________
Nie odpowiadam na PW. Pytać tu na forum i tu będzie odpowiedż.


30.10.2013, 22:16
Zobacz profil Album osobisty
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny

Dołączył(a): 28.08.2012, 20:19
Lokalizacja: SPS
Posty: 1542
Podziękował: 36
Pomógł: 110

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: FDL - 5b.
Samochód: F1 AUA 2001 + corsa E 2017 B14XEL
Rok prod.: 2001
Województwo: śląskie
Post Re: DZIWNY DZWIĘK PO ODPALENIU
oj tam. JA to tak mniej więcej obrazowo napisałem. Zobacz ile godzin było jak to pisałem. Wtedy z reguły się relaksuje przy piwku :) U mnie akurat sprężyna była o ok 3mm krótsza niż w rozruszniku z polówki. Specjalnie właśnie porównywałem jak miałem go na stole. Gratis wysmarowałem.

_________________
Obrazek


30.10.2013, 22:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL