Teraz jest 18.04.2024, 05:38



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
[F1] Elektro-zawór N80 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 06.02.2007, 09:25
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 115
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Województwo: śląskie
Post Elektro-zawór N80
Witam, poniewaz od dłuższego czasu zmagam się z problemem odpalania samochodu w ciepłe dni po dłuższym postoju chciałem założyć temat w którym ktoś mógłby mi podpowiedzieć czy to poprostu pech czy coś innego. Sprawa jest następująca ze w przeciągu 4 miesięcy wymieniłem juz 3 elektrozawory i własnie trzeci też zaczął szwankować. Prosiłbym o sprawdzenie przez kolegów tego dziadostwa czy u Was jest on szczelny itp. Z góry wielkie dzięki.


24.07.2012, 20:06
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22.06.2012, 22:03
Lokalizacja: Kraków
Posty: 857
Zdjęcia: 0
Podziękował: 2
Pomógł: 22

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Skrzynia: FNJ - 5b.
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2000
Województwo: małopolskie
Post Re: Elektro-zawór N80
Lesio_Dj, a sprawdzałeś przewody od zbiornika do elektrozaworu i z powrotem, z tego co wiem w instalacji przewodów znajduje się filtr węgla aktywnego, mozliwe ze zapchany czy coś i stąd problem, no albo któryś z przewodów niedrożny, pozdro

_________________
iPC Serwis - Profesjonalna i ekspresowa naprawa komputerów stacjonarnych, laptopów, netbooków w Krakowie

iPC Serwis na Facebook'u

Obrazek


25.07.2012, 06:21
Zobacz profil WWW Album osobisty

Dołączył(a): 13.04.2011, 22:54
Posty: 193
Podziękował: 0
Pomógł: 14

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Samochód: classic
Rok prod.: 2002
Województwo: łódzkie
Post Re: Elektro-zawór N80
Witam
Możesz napisać czym objawia się to szwankowanie N-80.
Marek


25.07.2012, 19:51
Zobacz profil

Dołączył(a): 06.02.2007, 09:25
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 115
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Województwo: śląskie
Post Re: Elektro-zawór N80
Hmm moze wsumie cos w tym racji jest. Czasem jak temperatura na polu jest okolo 12 stopni to po dluzszym postoju czuc w aucie taki specyficzny zapach jakby opar paliwa.

Szwankowanie w moim wypadku objawia sie tym ze w upalne dni po dluzszym postoju auto odpala mi dopiero za 3-4 razem.


25.07.2012, 20:22
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 13.04.2011, 22:54
Posty: 193
Podziękował: 0
Pomógł: 14

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Samochód: classic
Rok prod.: 2002
Województwo: łódzkie
Post Re: Elektro-zawór N80
Witam
Akurat w odpalaniu zawór N80 nie bierze udziału.
Wpływ na zapalanie ma czujnik temp wody,czujnik temperatury zasysanego powietrza i ciśnienie paliwa czyli zawór redukcyjny ,filtr paliwa i pompa. Paliwem może śmierdzieć bo gdzieś jest nieszczelność lub jest go za dużo i się nie spala.
Marek


26.07.2012, 20:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 06.02.2007, 09:25
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 115
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Województwo: śląskie
Post Re: Elektro-zawór N80
Hmmm... ja uczepiłem się tego zaworu bo po jego wymianie problem z odpalaniem znikł. Na samym początku jak wymieniałem fabryczny zawór to auto nie odpalało mi w temp około 17 stopni. Po wymianie na pare dni wszystko było ok, pożniej znowu wymieniłem zawór bo nie był szczelny ( wymiana na gwarancji ). Po wymianie wszystko powróciło do normalności aczkolwiek w upalne dni jak odpalalem auto po dluzszym postoju to silnik zaskakiwał duzo ciezej niz rano ( rano tak hmm plynnie i bez szarpniecia ). Pare dni temu w te okropne upaly tzn przy temp powyzej 28 stopni znowu powrocil mi problem z odpalaniem. Na samym poczatku wymienilem czujnik temp plynu. Dodatkowo po chlodniejszej nocy temp okolo 12-17 stopni rano czuc w aucie zapach opar paliwa. Dlatego uczepilem sie tego zaworu....


26.07.2012, 21:04
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 06.02.2007, 09:25
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 115
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Województwo: śląskie
Post Re: Elektro-zawór N80
Haloo Panowie mógłby ktoś pomóc??


02.08.2012, 21:04
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 03.05.2011, 20:48
Lokalizacja: Strzelce Kraj.
Posty: 349
Podziękował: 8
Pomógł: 14

Silnik: CAVE-1.4 TSI 180KM
Skrzynia: MZN - 5b.
Samochód: elegance
Rok prod.: 2002
Województwo: lubuskie
Post Re: Elektro-zawór N80
Google się kłania.
Uzupełnij profil bo jasnowidzem nikt nie jest.
Opis z passata ale zasada działania ta sama.

Zawór elektromagnetyczny zbiornika z węglem aktywnym N80
(system odpowietrzenia zbiornika paliwa)

W obecnych pojazdach paliwo wtryskiwane jest bezpośrednio do cylindrów. Mieszanka paliwowo-powietrzna przygotowywana jest za pomocą sterowania powietrzem. Dlatego zbiornik z wkładem węgla aktywnego ma bardzo duże znaczenie dla utrzymywania odpwiedniego odpowietrzania układów paliwowych.

Działanie układu zbiornika węgla aktywnego:

Nad powierzchnią paliwa w zbiorniku tworzą się, zależnie od ciśnienia powietrza i temperatury otoczenia, mniejsze lub większe ilości oparów paliwa. Układ zbiornika węgla aktywnego zapobiega temu, aby emisja węglowodorów (HC) nie następowała do wdychanego powietrza.

Opary paliwa przedostają się z najwyższego punktu zbiornika paliwa przez zawór bezpieczeństwa (zamknięty przy pochyleniu 45 stopni) i zawór odpowietrzający do zbiornika węgla aktywnego. Węgiel aktywny wchłania te gazy jak gąbka. Podczas jazdy z aktywną regulacją lambda (ciepły silnik), zawór magnetyczny N80, zwany także zaworem
regenerującym, jest sterowany impulsowo przez komputer sterujący, w zależności od obrotów i obciążenia silnika. Czas otwarcia zależy od nadchodzących sygnałów. Podczas fazy przepłukiwania (regeneracja węgla aktywnego), wskutek podciśnienia w rurze ssącej, przez otwór napowietrzający zasysane jest świeże powietrze na dolną stronę zbiornika węgla aktywnego. Opary paliwa zmagazynowane przez węgiel aktywny oraz świeże powietrze zostają w sposób dozowany doprowadzone do komory spalania.

Zawór odpowietrzający zapobiega zasysaniu oparów paliwa ze zbiornika wtedy, gdy otwarty jest zawór magnetyczny N80 i dochodzi podciśnienie z rury ssącej. W ten sposób gwarantowane jest, że najpierw opróżniony zostanie zbiornik węgla aktywnego.

Bez zasilania prądowego (np. przerwa przewodu) zawór magnetyczny N80 jest zamknięty. Zbiornik węgla aktywnego nie może być opróżniany.

Wskazówki
- Połączenia węży są zabezpieczone opaskami sprężynowymi lub zaciskowymi.
- Opaski zaciskowe zasadniczo należy wymieniać na sprężynowe.
- W celu montowania opasek sprężynowych zaleca się stosować przyrząd VAS5024 lub cęgi VAG 1921.



Naprawa/Części układu zbiornika węgla aktywnego
1 – zbiornik węgla aktywnego miejsce zamontowania:
(w prawej, przedniej wnęce błotnika koła, przymocowany jest do karoserii. W celu wymontowania zdemontować osłonę przedniej prawej wnęki błotnika koła).
2 – moment dokręcania 10 Nm
3 – obudowa filtra powietrza
4 – pierścień mocujący, mocuje zawór magnetyczny
5 – zawór magnetyczny N80
(zawór jest sterowany (taktowany) przez komputer sterujący, gdy silnik jest ciepły). Położenie montażowe, strzałka zwrócona w kierunku przepływu.
6 – wtyczka zaworu magnetycznego (czarna 2-stykowa)
7 – jednostka sterująca przepustnicą
8 – pierścień uszczelniający typu o-ring (przypadku uszkodzenia wymienićna nowy)
9 – przewódod powietrzający Czarny (zwrócić uwagę na mocne osadzenie).
10 – śruba mocująca
11 – przewód doprowadzający powietrze
http://imageshack.us/photo/my-images/15 ... orbe5.jpg/
Diagnostyka zaworu elektromagnetycznego N80 zbiornika węgla aktywnego:
Zawór elektromagnetyczny zbiornika węgla aktywnego musi się włączać. Jeżeli zawór elektromagnetyczny nie włącza się (nie występuje słyszalny odgłos „kliknięcia”), można podejrzewać że nie pracuje właściwie lub jest uszkodzony. Należy wtedy sprawdzić poprawność działania zaworu lub instalacji. (Bez zasilania prądowego zawór magnetyczny jest zamknięty).

Sprawdzanie zaworu elektromagnetycznego:
Warunki sprawdzania:
VAG silnik [01] grupa wskazań [04] pole wskazań [3].
Temperatura płynu chłodzącego co najmniej 80°C, (Bezpiecznik nr 29 sprawny)
Sprawdzanie działania:
VAG silnik [01] nastawy podstawowe [04] grupa wskazań [070].

Gdy wprowadzona zostanie diagnoza przez komputer sterujący, zawartość pola wskazań [4] zmieni się z [TEST/AUS] (test wył) na [TEST/EIN] (test wł).
– pozostawić silnik na obrotach jałowego biegu dotąd, aż w polu wskazań [4] pojawi się wynik krótkiego testu symulacyjnego (Kurztrip): Wartość wymagana: [TEV iO] [TEST OK]

(TEV oznacza zawór odpowietrzający zbiornik paliwa (zawór magnetyczny układu zbiornika węgla aktywnego). Jeżeli w polu wskazań [4] będzie widoczny napis [TEV niO] (zawór odpowietrzający niesprawny), wprowadzić sprawdzanie działania elementów wykonawczych i wysterować zawór magnetyczny zbiornika węgla aktywnego N80).

_________________
Mój Fabiolot http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 271&type=1


02.08.2012, 21:43
Zobacz profil

Dołączył(a): 28.03.2012, 17:24
Posty: 37
Podziękował: 1
Pomógł: 0

Silnik: BBY-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Golf V
Rok prod.: 2008
Województwo: dolnośląskie
Post Re: Elektro-zawór N80
Witaj Lesio Dj,jak pamiętasz miałem te same problemy z tym zaworem, po wymianie problemy z odpalaniem ustały.Ale przy wymianie tego zaworu w serwisie VW mechanik miał wątpliwości czy to ten zawór i podejrzewał inny zawór przy instalacji odpowietrzającej chyba przy zbiorniku z węglem aktywnym, może coś ci to pomoże powodzenia.Wiem jakie to wkurzające,dwa lata z tym walczyłem.


02.08.2012, 22:07
Zobacz profil

Dołączył(a): 06.02.2007, 09:25
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 115
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Województwo: śląskie
Post Re: Elektro-zawór N80
Z tekstu powyżej wnioskuje ze elektrozawór wymontowany i odłączony od zasilania powinien byc szczelny?


03.08.2012, 16:32
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 28.03.2012, 17:24
Posty: 37
Podziękował: 1
Pomógł: 0

Silnik: BBY-1.4 16V 75KM
Skrzynia: inny model
Samochód: Golf V
Rok prod.: 2008
Województwo: dolnośląskie
Post Re: Elektro-zawór N80
Witam,przed wymianą był nieszczelny tj.przepuszczał jak dmuchałem, po wymianie 100%szczelności i zero problemów w największe upały na południu europy.


03.08.2012, 19:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22.06.2012, 22:03
Lokalizacja: Kraków
Posty: 857
Zdjęcia: 0
Podziękował: 2
Pomógł: 22

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Skrzynia: FNJ - 5b.
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2000
Województwo: małopolskie
Post Re: Elektro-zawór N80
[quote="zbyszek59"]podejrzewał inny zawór przy instalacji odpowietrzającej chyba przy zbiorniku z węglem aktywnym[quote]
może sprawdź jeszcze to , też o tym wspominałem w swoim poście, ileż razy można n80 zmieniać, może co innego powoduje jego rozszczelnianie np niedrozny filtr węgla aktywnego, powodzenia :)

_________________
iPC Serwis - Profesjonalna i ekspresowa naprawa komputerów stacjonarnych, laptopów, netbooków w Krakowie

iPC Serwis na Facebook'u

Obrazek


03.08.2012, 20:01
Zobacz profil WWW Album osobisty

Dołączył(a): 06.02.2007, 09:25
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 115
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Województwo: śląskie
Post Re: Elektro-zawór N80
Panowie dziś znalazłem chwilke czasu i podłączyłem wozidło podkomputer. Wyskoczyły dwa błędy. Proszę o ich rozszyfrowanie. Jeden z błędów dotyczy chyba mojego problemu :-)
2 Faults Found:
28823 - No Communications with Airbag Control Module
U0151 - 000 - -
16825 - EVAP Emission Control Sys: Incorrect Flow
P0441 - 000 - - - Intermittent

Dodatkowo przeprowadziłem test EVAP-a zgodnie z instrukcją załączoną powyżej test wyszedł OK


05.08.2012, 18:56
Zobacz profil GG
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22.06.2012, 22:03
Lokalizacja: Kraków
Posty: 857
Zdjęcia: 0
Podziękował: 2
Pomógł: 22

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Skrzynia: FNJ - 5b.
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2000
Województwo: małopolskie
Post Re: Elektro-zawór N80
wynik z WIKI FAULT

Sprawdź emisji oparów (EVAP) Purge Zawór kanistra regulatora (N80)
Wykonaj test wyjścia
Sprawdź emisji oparów (EVAP) Purge Solenoid Zawór kanistra (N115)
Sprawdź emisji oparów (EVAP) kanister
Wykonać podstawowe ustawienia
Sprawdź Przewody pomiędzy odpowietrzania zbiornika paliwa oraz obudowy przepustnicy

tak jak pisałem sprawdż przewody od zbiornika, filtr aktywny poprzez zawór az do przepustnicy, cosik nie tak i uwala ci cały czas n80, pozdro

_________________
iPC Serwis - Profesjonalna i ekspresowa naprawa komputerów stacjonarnych, laptopów, netbooków w Krakowie

iPC Serwis na Facebook'u

Obrazek


05.08.2012, 19:19
Zobacz profil WWW Album osobisty

Dołączył(a): 06.02.2007, 09:25
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 115
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Województwo: śląskie
Post Re: Elektro-zawór N80
Kolego a mógłbyś troszke bardziej po naszemu :-) ja kompletnie nie znam się na tych tematach. Co mogę sprawdzić we własnym zakresie?? Gdzie mogę sprawdzić pozostałe?? Musze do mechanika jechać??


05.08.2012, 19:30
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL