Teraz jest 22.05.2024, 06:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
[F1] Rozgrzewanie silnika zimą a katalizator 
Autor Wiadomość

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post Rozgrzewanie silnika zimą a katalizator
Spotkalem sie z zaleceniem (od innego kierowcy oraz w instrukcji do Fabii) ze samochody z katalizatorem nie powinny byc na postoju / parkingu rozgrzewane (np. by uzyskac cieple powietrze dla oczyszczenia szyb z lodu lub wewnetrznej pary itp) bo grozi to uszkodzeniem owego katalizatora. Jestem laikiem bo nie rozumiem związku... no i co w takim razie robic, zeby moc ruszyc z dobra widocznoscia gdy w aucie zimno i brak cieplego nadmuchu? Jak sobie radzicie?
pozdr


10.01.2006, 20:32
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 08.01.2005, 01:04
Lokalizacja: WGM
Posty: 1369
Zdjęcia: 11
Podziękował: 0
Pomógł: 3

Silnik: inny silnik
Samochód: Octavia II RS
Rok prod.: 2011
Województwo: mazowieckie
Post 
Generalnie (chyba) chodzi o to ze na postoju jak pracuje silnik w katalizatorze zbiera sie woda. Ja akurat nie zwracam na to uwagi i rozgrzewam auto czasami, nie lubię skrobać po szyba bo potem są rysy na szybach i odbija sie strasznie słońce.

_________________
Moje autko O2RS BLUE


10.01.2006, 20:36
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
Ja też się nie przejmuję (choć chyba tę uwagę w instrukcji przegapiłem i nawet nie wiedziałem że są takie zalecenia co do zimy. W lecie tak bo katalizator gorący i ostrzegają przez zapaleniem np. ściółki leśnej czy wysokich traw).
Generalnie jak potrzeba to auto stoi i się grzeje, jak nie to od razu ruszam. Choć fakt że szybciej się nagrzewa silnik obciążony czyli w ruchu.
Parkuję pod blokiem więc nie mam tego komfortu żeby zostawić auto na chodzie aż się odmrozi więc odpalam i idę skrobać szyby (szkoda mi czasu żeby stać i czekać) - wspomagam się odmrażaczem żeby uniknąć rys. Przednią szybę zostawiam na koniec bo wtedy już bywa nieco cieplejsza i łatwiej schodzi szron.


10.01.2006, 20:45
Zobacz profil

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Ja z natury jestem strasznym leniem. Odpalam silnik i zabieram się za skrobanie szyb w wersji expresowej tzn tyle abym był w stanie wyjechać z parkingu mając jako taka widoczność. Reszta sama spłynie jak silnik się rozgrzeje. :mrgreen:


11.01.2006, 12:01

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Katalizator mnie nie obchodzi.... silnik ważniejszy! Wiadomo,że lepiej dla silnika jak się go odpali i pochodzi on troche zanim pójdzie w porządną prace podczas jazdy. Według mne nie ma się co przejmować katalizatorem.
Pozdrawiam :)


11.01.2006, 15:40
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
Michal__ napisał(a):
Katalizator mnie nie obchodzi.... silnik ważniejszy! Wiadomo,że lepiej dla silnika jak się go odpali i pochodzi on troche zanim pójdzie w porządną prace podczas jazdy.

Tak, dlatego zanim się nagrzeje do normalnej temp. pracy lepiej nie przekraczać połowy obrotomierza i oszczędnie z gazem, żeby nie przeciążać silnika który na zimno nie ma jeszcze dobrego smarowania.


11.01.2006, 15:57
Zobacz profil

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Wielkie dzieki za Wasze głosy. Skoro sie tym nie przejmujecie i nic sie nie dzieje - to i ja sie tez nie przejmuje :), choć wspomniane ostrzeżenie w Instrukcji brzmi nieco groźnie...
A co do szybkiego i efektywnego rozgrzewania na postuju, to najlepiej jest uruchomić jak najwiecej odbiorników energii (czyli jak najbardziej obciążyć silnik w zamian za brak wyższych obrotów) - włączyć ogrzewanie tylnej szyby, radio, światła itd. - wówczas przy wiekszym poborze mocy jest wydzielane wiecej ciepła jako efekt uboczny i szybciej sie silnik nagrzeje.
A co do skrobania szyby - przestrzegam przed wszelkimi plastikowymi skrobaczkami - pozostawiają drobne rysy. Uczono na fizyce ze plastik szyby nie zarysuje ale tu to nie działa, możliwe ze rysy sa na jakiejs zewnetrznej okleinie... najlepiej stosowac skrobaczki zakonczone grubą gumą + jakis plyn wspomagajacy... ja czesto sie posiłkuje zimowym plynem do spryskiwaczy, ktory skutecznie obniza temperaturę zamarzania.
pozdr


11.01.2006, 21:09

Dołączył(a): 14.01.2005, 11:59
Lokalizacja: Warszawa
Posty: 990
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Silnik: AZL-2.0 8V 115KM
Rok prod.: 2004
Województwo: mazowieckie
Post 
Jacek_wawa napisał(a):
Wielkie dzieki za Wasze głosy. Skoro sie tym nie przejmujecie i nic sie nie dzieje - to i ja sie tez nie przejmuje :), choć wspomniane ostrzeżenie w Instrukcji brzmi nieco groźnie...


Jacek w instrukcji wszystko brzmi groźnie, choćby to że jak cokolwiek nie tak z autem to bezwględnie udać się do najbliższego ASO, serwisuj tylko w ASO bo to gwarancja rzetelnej i fachowej obsługi - jasne. A cokolwiek zrobisz sam od razu grożą utratą gwarancji więc instrukcja jest po to aby zapoznac się co proponuje fabryka aby częsciej odwiedzać serwis 8) 8) 8) 8) A to forum jest po to aby jak najrzadziej jeżdzić do tych fachmanów i co się da zrobić w własnym zakresie lub z pomocą forumowiczów

_________________
Skoda Fabia JOY EDITION


13.01.2006, 09:11
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Grzesiek napisał(a):
nstrukcja jest po to aby zapoznac się co proponuje fabryka aby częsciej odwiedzać serwis Cool Cool Cool Cool A to forum jest po to aby jak najrzadziej jeżdzić do tych fachmanów i co się da zrobić w własnym zakresie lub z pomocą forumowiczów


Grzesiu swiete slowa!!!!!! Bravo!!!!


13.01.2006, 09:35
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 9 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL