Teraz jest 20.09.2024, 17:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Pływający tył - co zrobić? 
Autor Wiadomość

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post Pływający tył - co zrobić?
Witam

Wymieniłem tylną belkę, żeby mieć tarcze. I wszystko było ładnie dopuki nie przejechałem się samochodem. :smutny:
Tył jest niekontrolowalny/przewidywalny. Każdy pokonywany zakręt zachodzi, jakby odpływał. W poprzedniej belce tego nie było. Amortyzatory i sprężyny są stare, tzn z poprzedniej belki.
Czy może to być wina samej belki? Czy też mechanik czegoś niedokręcił, a jeśli tak to czego?
Sprawa jest dla mnie ważna, bo nie wiem, czy oddawać spowrotem do tego gostka, czy też dzwonić do kolesia, co sprzedał mi belkę.
:smutny:

p.s.
sprawdziłem, że w jednym kole jest luz, czy można go zniwelować, czy też trzeba wymienić łożysko na nowe? Belka prawdopodobnie ma przejechane 14 tys. Sprawdziłem śruba jest fabrycznie zabezpieczona.


28.04.2007, 18:09

Dołączył(a): 15.08.2006, 15:47
Posty: 217
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Samochód: Golf.............
Województwo: śląskie
Post 
Robi napisał(a):
sprawdziłem, że w jednym kole jest luz, czy można go zniwelować, czy też trzeba wymienić łożysko na nowe?


Pod tym dekielkiem jest śruba, którą trzeba dokręcić odpowiednim momentem - mechanik, który się bierze za montaż powinien to wiedzieć!


28.04.2007, 19:54
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 19.10.2005, 22:55
Lokalizacja: Rybnik , Gliwice
Posty: 1042
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: VW Touran
Rok prod.: 2006
Województwo: śląskie
Post 
duzy ten luz na boki?? przy teoretycznym przebiegu 14kkm???? - nimozliwe - nie jest ta belka czasem z jakiegos rozbitka???? no chyba ze kolo niedokrecone

_________________
touran Obrazek


28.04.2007, 19:54
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Sprawdziłem pod deklem i śruba jest zalakowana fabrycznie, więc teoretycznie nie powinno być luzu. Niestety jest, tak więc rozumiem, że pozostaje wymiana łożyska.
Belka nie wiem, czy pochodzi z rozbitka, bo tego nie jestem w stanie ustalić. A czy można to zweryfikować, np. przez jakieś badania? Nie chcę się pakować w zbędne koszty... Może więc najpierw zlikwiduję luz... Ale czy luz na łożysku może powodować, że ma się wrażenie jakby tył sam skręcał? A może bekla jest źle dokręcona? Qrna same pytania...
Człowiek chętnie pojechałby gdzieś na dłuugi weekend, a tu klapa :smutny: :smutny:

Mario - założyłem belkę od Ibizy, była uzbrojona w hamulce amorki i sprężyny. Tak więc mechanik zamienił tylko belkę, więc może jeszcze tam jest jakiś błąd, ale czy można tam coś popsuć?


29.04.2007, 09:44

Dołączył(a): 19.10.2005, 22:55
Lokalizacja: Rybnik , Gliwice
Posty: 1042
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: VW Touran
Rok prod.: 2006
Województwo: śląskie
Post 
moze ktorys element gumowy jest uszkodzony???? ale skoro padlo lozysko przy tak niskim przebiegu mozliwe ze poprzednie auto dostalo cios w kolo i cos sie skrzywiło - ale to wersja najbardziej dramatyczna :(

_________________
touran Obrazek


29.04.2007, 11:25
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 15.08.2006, 15:47
Posty: 217
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Samochód: Golf.............
Województwo: śląskie
Post 
Robi napisał(a):
Może więc najpierw zlikwiduję luz... Ale czy luz na łożysku może powodować, że ma się wrażenie jakby tył sam skręcał?


Jeżeli belka jest prosta i masz tylko luz na łożysku - to możesz przełożyć całe piasty za swojej belki - są identyczne. tylko pamiętaj o właściwym momencie dokręcenia tej śruby centralnej.

[ Dodano: 2007-04-29, 12:44 ]
marekk napisał(a):
mozliwe ze poprzednie auto dostalo cios w kolo i cos sie skrzywiło - ale to wersja najbardziej dramatyczna


Geometrię zawieszenia też nie zaszkodzi sprawdzić, przeważnie skrzywienie belki widać "gołym okiem" - trzeba, patrząc z tyłu, porównać jak stoi koło lewe i prawe.


29.04.2007, 11:38
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Chyba spróbuję samemu wymienić te łożysko. Tylko nie wiem jak się do tego zabrać.
Wiem, że jest potrzebny specjalny klucz do odkręcenia tarczy i starego bebna.
Ale co później?
Niestety jestem laikiem w tej dziedzinie, ale jakby ktoś mi podpowiedział to dam radę :-)
A czy moment ktoś zna?


30.04.2007, 07:45

Dołączył(a): 07.11.2005, 13:24
Lokalizacja: Wejherowo
Posty: 497
Podziękował: 1
Pomógł: 8

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2001
Województwo: pomorskie
Post 
Do odkręcenia tarczy potrzeby będzie wkrętak krzyżak średni, ewentualnie Torx, do demontażu piasty z łożyskiem potrzebna będzie nasadka 12-kątna rozmiar 36.
Demontaż prosty - wpierw zacisk hamulcowy, później tarcza i na końcu piasta (piasta jest zintegrowana z łożyskiem jako nierozbieralna całość). Montaż w odwrotnej kolejności, z tym że nakrętkę kontrującą na piaste (tą 12-kątną) dokręcamy kluczem dynamometrycznym. Siły niestety nie pamiętam, moj kolega poszedł na skróty bez klucza dynamometrycznego kręcił na oko, niestety ukręcił śrubę kontrującą w czopie piasty.


30.04.2007, 13:18
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 13.01.2006, 10:43
Lokalizacja: W-wa
Posty: 753
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: LR Defender 90 300tdi
Rok prod.: 1994
Województwo: mazowieckie
Post 
wydaje mi się ze tył ma 30 albo 32, 36 ma chyba piasta przód.


30.04.2007, 15:02
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 19.10.2005, 22:55
Lokalizacja: Rybnik , Gliwice
Posty: 1042
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: VW Touran
Rok prod.: 2006
Województwo: śląskie
Post 
mariusz_s napisał(a):
Montaż w odwrotnej kolejności, z tym że nakrętkę kontrującą na piaste (tą 12-kątną) dokręcamy kluczem dynamometrycznym. Siły niestety nie pamiętam, moj kolega poszedł na skróty bez klucza dynamometrycznego kręcił na oko, niestety ukręcił śrubę kontrującą w czopie piasty.

Bez klucza tez da rade - zeby ta srube ukrecic to chyba za duzo na silownie chodzi i nie ma czucia w rekach :)

[ Dodano: 2007-04-30, 18:38 ]
Robi napisał(a):
Chyba spróbuję samemu wymienić te łożysko. Tylko nie wiem jak się do tego zabrać.
Wiem, że jest potrzebny specjalny klucz do odkręcenia tarczy i starego bebna.
Ale co później?
Niestety jestem laikiem w tej dziedzinie, ale jakby ktoś mi podpowiedział to dam radę :-)
A czy moment ktoś zna?


Jesli masz od kogo pozyczyc nasadke to wymienisz sam - ale jesli masz kupic to lepiej dac zarobic mechanikowi bo niekiedy mozna cos urodzic przy odkrecaniu tej fabrycznej nakretki oraz wcisnieciu tloczka z zacisku do montazu z powrotem na tarcze

_________________
touran Obrazek


30.04.2007, 17:35
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Dziękuję wszystkim za bardzo przydatne informacje. :worthy: :worthy: :worthy:
Niestety nie znam nikogo, kto ma taką nasadkę.
Może gdzieś kupię.
Mam jeszcze jedno pytanko, czy/czym posmarować łożyska lub piastę?


30.04.2007, 19:00

Dołączył(a): 07.11.2005, 13:24
Lokalizacja: Wejherowo
Posty: 497
Podziękował: 1
Pomógł: 8

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2001
Województwo: pomorskie
Post 
Robi napisał(a):
Mam jeszcze jedno pytanko, czy/czym posmarować łożyska lub piastę?

Tego się nie smarruje. Łożysko w piaście jest typu zamkniętego i nasmarowene fabrycznie. Demontaż pierścienia uszczelniającego w celu nasmarowania zniszczy bezpowrotnie łożysko w piaście.

_________________
WWW.CIAPKOWO.PL - może TY odmienisz ich los.


30.04.2007, 20:35
Zobacz profil WWW GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Witam ponownie

Wymieniłem piastę, która miała luz i .... qrna nic....
Nadal na zakrętach, lub przy dołkach samochód zachowuje się niestabilnie. Mam wrażenie, że jakbym próbował zrobić slalom, to mógłbym przewrócić samochód.
Co może być przyczyną? Czy belkę można założyć niepoprawnie? Czy też, skoro piasta miała luz, to prawdopodobnie "dawca" był walnięty i belka jest uszkodzona? A jeśli tak to jak to sprawdzić?
Sorki za tak dużo pytań....


09.05.2007, 21:45

Dołączył(a): 07.11.2005, 13:24
Lokalizacja: Wejherowo
Posty: 497
Podziękował: 1
Pomógł: 8

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Rok prod.: 2001
Województwo: pomorskie
Post 
Dobry warsztat blacharski może i mógłby pomierzyć geometrię belki. A jak wyglądają u ciebie tuleje gumowo-metalowe w tylnej belce.

Obrazek

Na rysunku jest to element numer 9.

Przy powyrywanych tulejach tył lubi pływać.



PS. Fotka pochodzi ze strony www.vagcat.com


09.05.2007, 21:51
Zobacz profil WWW GG

Dołączył(a): 15.08.2006, 15:47
Posty: 217
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Samochód: Golf.............
Województwo: śląskie
Post 
Robi napisał(a):
Witam ponownie

Wymieniłem piastę, która miała luz i .... qrna nic....
Nadal na zakrętach, lub przy dołkach samochód zachowuje się niestabilnie. Mam wrażenie, że jakbym próbował zrobić slalom, to mógłbym przewrócić samochód.
Co może być przyczyną? Czy belkę można założyć niepoprawnie? Czy też, skoro piasta miała luz, to prawdopodobnie "dawca" był walnięty i belka jest uszkodzona? A jeśli tak to jak to sprawdzić?
Sorki za tak dużo pytań....


Stąd wniosek - lepiej poprzekładać hamulce na swoją, pewną belkę. ???


10.05.2007, 22:18
Zobacz profil GG
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL