Teraz jest 28.03.2024, 19:30



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
[F3] Wentylator chłodnicy 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 06.06.2022, 14:57
Posty: 1
Podziękował: 1
Pomógł: 0

Silnik: CHYA-1.0 MPI 60KM
Skrzynia: EMD - 5b.
Samochód: Fabia
Rok prod.: 2015
Województwo: śląskie
Post Wentylator chłodnicy
Witam, jestem szczęśliwym posiadaczem Skoda Fabia III 2015 r. prod. 1.0 MPI 60KM, z klimą manualną, systemem start stop. Mój problem to wentylator chłodnicy (jest jeden, 3 piny), ostatnio kolega zwrócił mi uwagę na fakt, że wentylator włącza się tylko na wysokich obrotach przez kilka kilkanaście sekund i wyłącza, i tak jak stoję w korku to po kilka razy przez chwilę i koniec. Temperatura na wyświetlaczu elektronicznym stałe 90 stopni bez zmian, z klimy chłodzi (po jej włączeniu wentylator nie rusza, znów robi pracę cykliczną). Co ciekawe w serwisie skody pan stwierdził, że za wentylator odpowiada sterownik i jak nie wzrasta temperatura i nie ma sygnalizuje błędu to się nic nie dzieje. Podpięcie pod komputer żadnego błędu. Opinie jednych mechaników, że tak może być, inni że brak I biegu. W związku z tym moje pytanie: ile prędkości (biegów) powinno być w tym modelu skody? Jeżeli dwie to dlaczego brak błędów diagnostycznych? Czy prawdopodobnie jest uszkodzony wentylator?


06.06.2022, 15:32
Zobacz profil
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 19.11.2009, 21:35
Lokalizacja: Brzeg, Ruda Śląska, Oława, Wrocław
Posty: 2122
Podziękował: 7
Pomógł: 154

Silnik: CAYB-1.6 TDI 90KM
Skrzynia: KFK - 5b.
Samochód: Fabia II Monte Carlo 133 KM/336Nm
Rok prod.: 2011
Województwo: opolskie
Post Re: Wentylator chłodnicy
Jak dla mnie pracuje ok. Niekoniecznie przy klimie ma chodzić non stop. Jeśli nie ma przerw w chłodzeniu klimy to wszystko jest w porządku. Tak samo w korku, włączy się wtedy gdy zajdzie taka potrzeba.

_________________
Chcesz doposażyć swój samochód od strony elektrycznej? Zapraszam do mnie. Doświetlanie statyczne, dynamiczne, ESP, TMP, tempomat, PDC, OPS i inne cuda. Montaż oraz kodowanie. Pisz a na pewno pomogę. Robię mechanikę jak i elektrykę.
.


Niżej podpisany użytkownik dziękuje Angel za ten post:
Robert40P
09.06.2022, 15:10
Zobacz profil WWW GG
Ekspert Techniczny
Ekspert Techniczny

Dołączył(a): 28.08.2012, 20:19
Lokalizacja: SPS
Posty: 1542
Podziękował: 36
Pomógł: 110

Silnik: AUA-1.4 16V 75KM
Skrzynia: FDL - 5b.
Samochód: F1 AUA 2001 + corsa E 2017 B14XEL
Rok prod.: 2001
Województwo: śląskie
Post Re: Wentylator chłodnicy
jak ma 3 piny to obstawiam, że jest 2 biegowy i padł pierwszy. Przy klimie i tych temperaturach powinien chodzić non stop prawie na 1szym biegu, a drugi w razie niedomagania dołączać. Ja bym wypiął wtyczkę i załączył auto z załączoną klimą po czym miernik do wtyczki. Na środkowym pinie powinien być 1szy bieg. Jeżeli między środkowym pinem a masą będzie 12V to masz wentylaor do wymiany.

_________________
Obrazek


29.06.2022, 08:40
Zobacz profil

Dołączył(a): 20.10.2010, 11:12
Lokalizacja: Częstochowa
Posty: 832
Zdjęcia: 1
Podziękował: 6
Pomógł: 59

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: Fabia II kombi, Fabia II kombi
Rok prod.: 2008 , 2014
Województwo: śląskie
Post Re: Wentylator chłodnicy
witek_77 napisał(a):
jak ma 3 piny to obstawiam, że jest 2 biegowy i padł pierwszy. masz wentylator do wymiany.
Konstrukcja szatana . Kto na zdrowych zmysłach umieszcza rezystor pierwszego biegu w silniku wentylatora . Przecież to jest chore . Inne marki mają rezystory zewnętrzne , umieszczone w obudowie owego wentylatora . A i u mnie w fabianie drugiej dawno temu zginął pierwszy bieg . Nie wymieniłem silnika a ze złomu , z jakiegoś tam opelka wkomponowałem taki rezystor w obudowę . Drobna zmiana połączeń elektrycznych i to już hula na dwóch biegach kawał czasu . Będzie tak ze cztery latka .

_________________
Nie odpowiadam na PW. Pytać tu na forum i tu będzie odpowiedż.


29.06.2022, 19:19
Zobacz profil Album osobisty
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL