Teraz jest 10.05.2024, 21:58



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
[F1] Wydech - wymiana 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 05.07.2006, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Posty: 131
Podziękował: 0
Pomógł: 3

Województwo: łódzkie
Post Wydech - wymiana
Witam forumowiczów :-)

W mojej fabci tłumik środkowy i końcowy chyba zaczyna szlag trafiać. Zauważyłem rdzewienie i niewielkie dziury... Przedwczoraj będąc na obowiązkowym przeglądzie technicznym - diagnosta również zwrócił mi na to uwagę. Mam pytanie. Skoro już będzie trzeba wymienić te elementy na nowe to może warto zakupić coś lepszego, co by dodało jeszcze parę koni i niutków? Co poradzilibyście mi jeszcze w rozsądnych pieniądzach zrobić z wydechem? Czy dziury jakie mam obecnie w tłumikach mogą powodować delikatny spadek mocy i momentu? Bo mam wrażenie, że auto się ostatnio przymuliło i nie wiem gdzie szukać przyczyny.

Dzięki za wszelkie sugestie.

_________________
1,9 TDI (133@326)


26.11.2006, 15:03
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 13.01.2006, 10:43
Lokalizacja: W-wa
Posty: 753
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: LR Defender 90 300tdi
Rok prod.: 1994
Województwo: mazowieckie
Post 
Sprawdź stan katalizatora - może jest zapchany i dlatego czujesz że auto słabiej jedzie.
Dłubanie w wydechu w seryjnym silniku nie wiem czy ma jakiś wiekszy sens, przyrosty mocy/momentu mogą być niezauważalne.
Dobry wydech 2,5" z nierdzewki na dwóch przelotowych tłumikach będzie kosztował z 1500zł + cena nowego kata.

A w ogóle to ten wątek powinien być w dziale tdi.


26.11.2006, 18:07
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 05.07.2006, 19:37
Lokalizacja: Łódź
Posty: 131
Podziękował: 0
Pomógł: 3

Województwo: łódzkie
Post 
McsEb napisał(a):
Sprawdź stan katalizatora - może jest zapchany i dlatego czujesz że auto słabiej jedzie.
Dłubanie w wydechu w seryjnym silniku nie wiem czy ma jakiś wiekszy sens, przyrosty mocy/momentu mogą być niezauważalne.
Dobry wydech 2,5" z nierdzewki na dwóch przelotowych tłumikach będzie kosztował z 1500zł + cena nowego kata.

A w ogóle to ten wątek powinien być w dziale tdi.



Oki, dzieki za przerzucenie tematu do właściwego wątku. Co do mojego auta to jest lekko podchipowane (w podpisie na ile) i stoję przed dylematem co zrobić z przepalającym się juz wydechem. Jak sprawdzic czy katalizator nie jest zapchany? Kumpel mi jeszcze podpowiada zeby nagar z EGR ewentualnie usunąć... Raczej odradzasz wycinanie kata i pakowanie w jego miejsce hmm... wątpliwej strumienicy?

_________________
1,9 TDI (133@326)


26.11.2006, 20:01
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 13.01.2006, 10:43
Lokalizacja: W-wa
Posty: 753
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: LR Defender 90 300tdi
Rok prod.: 1994
Województwo: mazowieckie
Post 
Wiem że masz chip. Chodziło mi że masz mechanicznie seryjny silnik.
Jeśli nie planujesz w przyszłości wymieniać turbiny na większą, wtryskiwaczy, IC itp to nie wydaje mi się żeby był sens robienia czegoś w wydechu. nawet w mocniej nadłubanych autach wydech może być nadal seryjny i wyniki mocy są ok, przykładem jest Yarek, który ma silnik wydłubany na 195KM a wydech był nie ruszany. O strumienicach i innych wynalazkach zapomnij. W silniku TDI wydech nie musi byc odpowiednio wyliczany itp, po prostu ma sprawnie pozbywać się spalin - żeby turbo jak najszybciej mogło sie napędzić - co przekłada się na mniejszy lag itp, dlatego przy większych modach z big turbo wywala się cały wydech i wsadza 2,5" kwasówkę z tłumikami przelotowymi (najczęściej bez katalizatora - ale do złego nie będę namawiał :) )
Nie wiem jak sprawdzić czy kat zapchany, ja swój po prostu wywaliłem przy okazji wymiany całego wydechu:) , auto mi kopci tak samo jak z katalizatorem, po prostu program musi być dobrze napisany żeby paliwko spalało się w całości a nie wychodziło z rury w postaci Batorego :).
Jeśli chcesz jednak coś poprawić przy okazji wymiany dziurawych tłumików to wsadź na ich miejsce jakieś przelotowe jeśli cena będzie porównywalna do seryjnych. jednak bezwładność turbiny z ATD jest na tyle mała ze na prawdę wiele może się nie poprawić, ja na seryjnej turbinie z ATD + pompki AL z programem na 150KM po zmianie wydechu na przelotowy 2,5" odczułem że auto zaczęło lepiej sie odpychać przy wyższych prędkościach, w trasach. W mieście przy jeździe 0-120 raczej nic się nie zmieniło.

Acha, co do EGR, można zajrzeć czy nie jest nawalone sadzy, ja w ogóle wywaliłem zawór EGR więc problemu nie mam :) co do wymiany kata na strumienicę to lepiej wyciąc kata i wspawać rurkę na jego miejsce. wyjdzie taniej a efekt ten sam :)


26.11.2006, 21:39
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
Daj katalysator pryc, ja na FRS tiez niemam i silnik jest teraz o troche lepsi=))


26.11.2006, 23:50

Dołączył(a): 21.07.2005, 07:43
Lokalizacja: Białystok
Posty: 117
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Samochód: mazda 6/Ibiza 1.4
Rok prod.: 2003
Województwo: podlaskie
Post 
Podepnę sie do tego wątku, bo temat jest związany z wydechem ;)
Może ktoś dysponuje jakimś manualem z usunięciem EGR-a w fabci ATD?

_________________
Cinek


27.11.2006, 08:09
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 13.01.2006, 10:43
Lokalizacja: W-wa
Posty: 753
Podziękował: 0
Pomógł: 1

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: LR Defender 90 300tdi
Rok prod.: 1994
Województwo: mazowieckie
Post 
Cinek napisał(a):
Podepnę sie do tego wątku, bo temat jest związany z wydechem ;)
Może ktoś dysponuje jakimś manualem z usunięciem EGR-a w fabci ATD?

Najprościej ściągnąć gumowy wężyk z zaworu i wkręcić w ten wężyk jakąś śrubkę - zawór przestanie działać. Dodatkowo można kawałkiem blaszki zaślepić wyjście od EGR w kolektorze wydechowym.
Można też wywalić w ogóle cały zawór EGR i dać zamiast niego kawałek rurki.


27.11.2006, 09:47
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 15.08.2006, 15:47
Posty: 217
Podziękował: 0
Pomógł: 2

Samochód: Golf.............
Województwo: śląskie
Post 
Czy ktoś ma zamontowany do sedana/kombi (SDI/TDI) tłumik końcowy z ozdobną końcówką (najlepiej ULTERA).
PROSZĘ O JAKIEŚ FOTKI! :worthy:


25.12.2006, 17:19
Zobacz profil GG

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post czy warto zmieniać układ wydechowy ?
Mam pytanko moze macie w tym doswiadczenie ... mam fabie 1,9 TDI (130KM - chip) i mysle o wymianie ukladu wydechowego czy bedzie mialo to wplyw na zywotnosc silnika oraz osiagi auta ? jezeli tak to napiszcie prosze na jaki polecacie wymienic i czy ma to wogole sens ? no i jeszcze filtr stozkowy ?

dodam ze jestem noobem w tematyce mechanicznej :D

ps. jak byly juz tematy tego typu to zapodajcie do poczytania :D


31.12.2006, 20:12

Dołączył(a): 19.10.2005, 22:55
Lokalizacja: Rybnik , Gliwice
Posty: 1042
Podziękował: 0
Pomógł: 5

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Samochód: VW Touran
Rok prod.: 2006
Województwo: śląskie
Post 
jesli chcesz dalej cos dlubac to wymiana wydechu bedzie miala sens - inaczej tylko wydasz kase

stozek w TD - smierc dla turbiny

_________________
touran Obrazek


31.12.2006, 21:25
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 22.04.2005, 06:34
Lokalizacja: WD
Posty: 1806
Podziękował: 0
Pomógł: 26

Silnik: BZG-1.2 12V 70KM
Rok prod.: 2005
Województwo: mazowieckie
Post Re: czy warto zmieniać układ wydechowy ?
v3go napisał(a):
... mam fabie 1,9 TDI (130KM - chip) i mysle o wymianie ukladu wydechowego czy bedzie mialo to wplyw na zywotnosc silnika oraz osiagi auta ? jezeli tak to napiszcie prosze na jaki polecacie wymienic i czy ma to wogole sens ? no i jeszcze filtr stozkowy ?


Przy tym setupie co masz niema sensu jescze wywalac kase w uklad wydechowy..lepiej zainwestuj w fmic ...co do stozka to sobie odpusc rowniez jakies sportowe filtry

_________________
If everything seems under control – you are just not going fast enough

Koni Sport+Vogtland-40
PerfectService by DobryGrześWawa


31.12.2006, 21:55
Zobacz profil GG
Honorowy Klubowicz
Honorowy Klubowicz

Dołączył(a): 16.11.2005, 22:07
Lokalizacja: Gliwice
Posty: 4656
Zdjęcia: 379
Podziękował: 3
Pomógł: 73

Silnik: inny silnik
Skrzynia: inny model
Rok prod.: 0000
Województwo: śląskie
Post 
v3go,
Polecam używać funkcji "szukaj" zamiast dublować tematy. Póki co przyklejam Twoje pytanie do tego tematu


01.01.2007, 13:12
Zobacz profil

Podziękował: 0
Pomógł: 78
Post 
spoko juz korzystam z tej funkcji :) nie za czesto pisuje na roznych forach musze sie przyzwyczaic :D

pozdrawiam:)


02.01.2007, 18:12
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 13 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL