Teraz jest 09.05.2024, 09:15



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
[F1] Jak się dobrać do napinacza? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): 07.05.2009, 10:22
Posty: 8
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: CAVE-1.4 TSI 180KM
Samochód: Fabia Combi
Rok prod.: 2003
Województwo: wielkopolskie
Post Jak się dobrać do napinacza?
Witam. Mam problem z dziwnym odgłosem w okolicach alternatora. Obstawiam koło pasowe alternatora lub napinacz. Jednak nie mogę sobie poradzić z jego zluzowaniem. W kilku wątkach znalazłem informację o pociągnięciu kluczem 16 za nakrętkę na napinaczu - w moim przypadku powoduje to ...odkręcanie owej nakrętki. Sam napinacz ani drgnie. (Choć mówiąc jaśniej, ja ową nakrętkę pcham, a nie ciągnę, ale to wydaje mi się jedynym logicznym kierunkiem). Czy dobieram się do złej nakrętki? A może trzeba ją jednak odkręcić? Problem dotyczy silnika ATD z klimą.


28.06.2011, 12:44
Zobacz profil

Dołączył(a): 18.01.2008, 13:14
Lokalizacja: łodz
Posty: 341
Podziękował: 0
Pomógł: 4

Silnik: AUB-1.4 16V 101KM
Samochód: FABIA VW Passat 1,8 ADZ
Rok prod.: 2000
Województwo: łódzkie
Post Re: Jak się dobrać do napinacza?
Witam
Może masz koło pasowe ze sprzegłem jednokierunkowy i potrzebujesz klucz odpowiedni http://www.skodaczesci.pl/dla_warsztatu ... natora.php

http://www.skodasklep.pl/produkt,1566&m ... =&nazwa=koło+pasowe&str=,Kolo_pasowe_alternatora_FAB_OCT.htm

_________________
:o)


28.06.2011, 12:57
Zobacz profil GG

Dołączył(a): 07.05.2009, 10:22
Posty: 8
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: CAVE-1.4 TSI 180KM
Samochód: Fabia Combi
Rok prod.: 2003
Województwo: wielkopolskie
Post Re: Jak się dobrać do napinacza?
To się na pewno przyda już przy wymianie tego koła. Ja jednak najpierw chciałem je sprawdzić. W tym celu muszę zrzucić pasek - i tu własnie mam problem, bo nie wiem, jak poluzować napinacz...


28.06.2011, 13:22
Zobacz profil

Dołączył(a): 16.07.2010, 16:57
Lokalizacja: Kraków
Posty: 288
Podziękował: 7
Pomógł: 19

Silnik: ATD-1.9 TDI 101KM
Skrzynia: EMD - 5b.
Samochód: Comfort
Rok prod.: 2002
Województwo: małopolskie
Post Re: Jak się dobrać do napinacza?
Miszka, musisz nałożyć klucz na śrubę rolki napinacza i wtedy ciągniesz klucz do siebie żeby zluzować napinacz. Tam jest śruba, nie nakrętka i na pewno się nie odkręci podczas odciągania napinacza ponieważ przyciągając napinacz tak jakby dokręcasz tą śrubę. W celu uzyskania dobrego dostępu najlepiej zdemontować fragment rury dolotowej idącej od IC do zaworu EGR. Napinacz możesz później zablokować w pozycji rozluźnionej wtykając wiertło fi 5mm w specjalną dziurkę w napinaczu, wtedy nie ma problemu z założeniem paska z powrotem.


29.06.2011, 19:10
Zobacz profil

Dołączył(a): 07.05.2009, 10:22
Posty: 8
Podziękował: 0
Pomógł: 0

Silnik: CAVE-1.4 TSI 180KM
Samochód: Fabia Combi
Rok prod.: 2003
Województwo: wielkopolskie
Post Re: Jak się dobrać do napinacza?
Hmmm... Patrząc na napinacz ciągle mam wrażenie, że powinienem pchać, a nie ciągnąć... :) No nic, nie pierwszy raz się mylę, więc pewnie jest tak, jak piszesz. Dziękuję.
W międzyczasie (czyli dzisiaj rano) sprawa się niejako rozwiązała, ponieważ łożysko rolki alternatora się zatarło i cała rolka się urwała :evil: W związku z czym mam pewność, że to właśnie była przyczyna szumów i pisków;-)
A tak na marginesie - pasek nie był nigdy wymieniany (261 tys.) i był w stanie co najmniej dobrym. Ot, taka ciekawostka, co do wytrzymałości podzespołów...:)


29.06.2011, 21:00
Zobacz profil

Dołączył(a): 16.07.2010, 16:57
Lokalizacja: Kraków
Posty: 288
Podziękował: 7
Pomógł: 19

Silnik: ATD-1.9 TDI 101KM
Skrzynia: EMD - 5b.
Samochód: Comfort
Rok prod.: 2002
Województwo: małopolskie
Post Re: Jak się dobrać do napinacza?
Miszka napisał(a):
Patrząc na napinacz ciągle mam wrażenie, że powinienem pchać, a nie ciągnąć...

Zależy czy dobierasz się do niego od dołu czy od góry. Jeśli od góry to na 100 % trzeba klucz "ciągnąć". Wymieniałam niedawno rolkę alternatora u siostry w ibizie (identyczny silnik jak w fabce) i demontaż paska przeprowadziłem w sposób jaki podałem wyżej. Jak będziesz naciągał napinacz kluczem to uważaj żeby klucz się nie ześlizgnął bo można sobie konkretnie łapy poharatać :evil:
Powodzenia w naprawie :D


30.06.2011, 23:14
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL